Ľudia a miesta.

Sedem dôvodov, prečo by si mal vziať svoj GS do Mongolska.

Skauti sú nadšení. Preskúmali Mongolsko a majú v tom jasno: čaká ťa perfektné dobrodružstvo GS, bez ohľadu na to, či sa zúčastníš medzinárodnej GS Trophy 2018 alebo ťa ženie túžba zažiť ďalšie dobrodružstvo. Vdýchni atmosféru GS v strednej Ázii.

Štrkové cesty sú tvoj terén.

Štrkové cesty sú tvoj terén.

Vietor na tvojej tvári, prach pod tvojimi nohami: Mongolsko je skutočne úžasné miesto pre vynikajúce dobrodružstvo na tvojom GS. Kombinácia púští a stepí robí krajinu jedinečnou. Štrkové a nespevnené cesty budú pre teba skutočnou výzvou. Budeš musieť prebrodiť rieky a odvážiť sa na svojom motocykli do mnohých vysokých hôr. Zober svoju mašinu na lúky, dostaň sa z blatových brázd. Totálna koncentrácia je nevyhnutná každú sekundu. Číry terénny zážitok.

+ Čítaj viac

Skutočne si to prejdeš.

Skutočne si to prejdeš.

Predstav si jazdu na svojom motocykli do najvzdialenejšieho kúta Zeme: na cestách natrafíš na vlčie svorky, divé mačky a divé kone, jedine ony narušia svoju samotu. Kane a orly stepné krúžia po oblohe. Nádherná divočina v šírej krajine, susediacej s Ruskom na severe a Čínou na juhu. Mongolsko je jedna z najredšie osídlených krajín na Zemi. Svet šírych, nedozerných priestorov. Perfektné teritórium pre jazdcov GS.

+ Čítaj viac

Dostatočný priestor: v riedko osídlených stepiach majú svoj domov divé kone.

Zažiješ magické momenty.

Jurty sú ako farebné škvrny v neúrodnej krajine.

Zažiješ magické momenty.

Vegetácia na juhu Mongolska je čoraz redšia, ako sa pred tebou otvára púšť Gobi, šiesta najväčšia púšť na svete. Musíš využiť všetky svoje jazdecké schopnosti, aby si si so svojim GS poradil na piesku a štrku. S trochou šťastia môžeš v horúce letné dni spozorovať fatamorgánu. Štatisticky má Mongolsko 260 slnečných dní za rok. Magické momenty v Mongolsku. Farebné skalnaté formácie a prirodzené svetelné efekty neustále premieňajú krajinu, ktorú objavuješ na svojom motocykli.

+ Čítaj viac

Mongoli sú motocyklisti.

Múzeum železnice v hlavnom meste Ulánbátar vystavuje staré dieselové lokomotívy.

Mongoli sú motocyklisti.

V Mongolsku na motocykli nebudeš sám. Pre Mongolov sú rovnako dôležité kone a konská sila. Hemží sa to tam ruskými replikami starých BMW; konské povozy sa často využívajú ako taxíky. Ak chceš svojej motorke dopriať krátky oddych, môžeš sa vydať na jazdu v sajdke a zažiješ ešte väčšie dobrodružstvo. Motocykle sa na hrboľatých cestách často kazia. Ale Mongoli sú majstri improvizácie. Vždy nájdu riešenie a opäť oživia staré motorky. V tejto krajine sa sólo motorky zvyčajne používajú na iný účel: pastierstvo.

+ Čítaj viac

Budeš milovať ich pohostinnosť.

Budeš milovať ich pohostinnosť.

Počas svojho dobrodružstva GS budeš stretávať nomádov, ktorí po generácie žili skromne a jednoducho. Oheň vnútri jurty udržiava vodu horúcu počas celého dňa. Ak navštíviš pohostinných obyvateľov stepí, privítajú ťa s pohárom čaju a podajú ti tabatierku. Alebo ti ponúknu fermentované kobylie mlieko – osviežujúci, šumivý a mierne kyslý mongolský národný nápoj.

+ Čítaj viac

Mohutná socha Džingischána na koni siaha do výšky 30 metrov.

Si objaviteľ.

Nápadná stavba: kláštor Gandan je svätyňou Mongolska.

Si objaviteľ.

Ako jazdec GS si vždy v režime objavovania: sleduj kroky Džingischána na svojom motocykli. Pripomínajú ho mnohé miesta a príbehy. Je po ňom pomenované aj medzinárodné letisko. Aj storočia po jeho smrti o ňom vypráva príbehy každé dieťa. Na konci dvanásteho storočia Džingischán zjednotil mongolské kmene do jedného veľkého impéria. Na začiatku 13. storočia so svojou jazdou dobyl rozsiahle časti strednej Ázie a severnej Číny. Päťdesiat kilometrov od hlavného mesta ho pripomína monumentálna socha jazdca. Perfektné miesto pre zastávku v depe.

+ Čítaj viac

Miluješ kontrasty.

Budhizmus je zakotvený v každodennom živote mnohých Mongolov.

Miluješ kontrasty.

Nocou i dňom: teplotné rozdiely viac ako 30 stupňov Celzia medzi dňom a nocou budú výzvou pre teba a tvoju mašinu. Musíš si pribaliť teplé oblečenie, dokonca aj počas leta.
Mesto a vidiek: Ulánbátar s takmer 1,5 miliónom obyvateľov je domovom skoro pre polovicu populácie krajiny. Druhú polovicu tvoria obyvatelia stepí. Žijú so zvieratami a zo zvierat, v skromných obydliach a zvyčajne zachovávajú tradície svojich nomádskych predkov.
Tradičné a moderné: Budha, Džingischán a nomádsky spôsob života sú tradície Mongolov, ľudí s rastúcim hladom po vzdelaní. TV, blahobyt a globalizácia podporujú nárast materiálnych túžob v krajine, ktorá ešte stále používa tradičné mongolské písmo. Na mieste, kde mnohí používajú ruštinu ako svoj druhý jazyk.

+ Čítaj viac

Viac príbehov, ktoré by ťa mohli zaujímať.

Vhodné motocykle.

spinner