GS Trophy 2010.

Naprieč Južnou Afrikou za 7 dní.

10 tímov z 13 krajín bojovalo o víťazstvo na približne 2000 kilometrovej trase naprieč Južnou Afrikou, Svazijskom a Mozambikom. Účastníci museli pritom zdolať mnohé špeciálne výzvy. Okrem iného to boli vyčerpávajúce brody riek, náročná jazda cez džungľu ako aj dlhé a hlboké blatisté pasáže.

Video zo zaujímavých momentov 2010

Nadišiel záver BMW Motorrad GS Trophy 2010 a napriek úpornému súpereniu počas posledného dňa sa na stupeň víťazov postavil tím Spojeného kráľovstva. Zvíťazil nad tímom Južnej Afriky, tím Nórska bol na treťom mieste.

+ Čítaj viac

V posledný deň sa uskutočnili aj špeciálne testovacie jazdy v areáli Country Trax (jazda na BMW R 1200 GS), následne 300 km okružná jazda do Johannesburgu , kde boli neskôr vyhlásené výsledky finálovej súťaže fotografov – a to všetko v pekný slnečný deň, keď ortuť na teplomere atakovala 20 ºC. Testovacie jazdy obsahovali hojdačky, kmene stromov a železné trámy. Tím Južnej Afriky presvedčivo vyhral, tímu Nórska sa podarilo nazbierať viac bodov a nahradil tím Spojeného kráľovstva na druhom mieste. To prehádzalo bodovaciu tabuľku a tím Južnej Afriky ostal vo vedení len s jednobodovým náskokom. Rozhodnúť mala už len súťaž fotografov.

Súťaž fotografov bola veľkým úspechom a v tomto treťom a záverečnom kole padlo až 10 000 hlasov. Tím Kanady vyhral s takmer tretinou hlasov, tím Spojeného kráľovstva obsadil dôležité druhé miesto a tím Nórska významne prekonal tím Južnej Afriky a umiestnil sa na treťom mieste.

Takto sa tím Spojeného kráľovstva so skóre 152 ku 151 opäť dostal do vedenia– v ktorom bol už od tretieho dňa – a získal titul GS Trophy. Tím Nórska skončil na treťom mieste, len o dva body za Južnou Afrikou.

Alastair Allan z tímu Spojeného kráľovstva komentoval vynikajúci výkon tímu takto: „Čo k tomu dodať? Úloha splnená. Super pocit, množstvo zábavy. Ako hovorí môj dobrý priateľ, aj keby to bolo o jeden bod, výhra je výhra a o tom to celé je. Bol to fantastický čas. Vytvorili sme brilantný tím, všetci sme sa do toho pustili s obrovským zápalom a vďaka tomu to bola úžasná udalosť. Myslím, že sme dosiahli takýto výsledok, lebo náš tím fungoval presne tak, ako mal.“

Tomm Wolf, spoluorganizátor GS Trophy: „Každý je doma, stojí na vlastných nohách a usmieva sa – teraz som skutočne šťastný. Skutočne ťažká časť bola pre mňa uprostred týždňa, kedy sme prekročili hranicu do Mozambiku a dorazili k Indickému oceánu. Bol som taký rád, že sme sa tam dostali ¬– ten deň sme nazvali ‘Mission Ponta’ – a potom už bol koniec najťažšej časti. Už teraz sa tešíme na 2012. Ľudia sa pýtali, či sa to dá spraviť ešte lepšie. Myslím, že áno. Viete si predstaviť raňajky v Machu Picchu alebo plavbu v kanoe na jazere Titikaka? Myslím, že dokážeme nájsť pekné miesta.“

Celý týždeň bol úžasný. Výhra nie je na prvom mieste. Ide o to, vidieť nové miesta, pomáhať si navzájom.