Žiť, aby sme mohli jazdiť.

Jazdiť, aby sme mohli žiť.

Predstavujeme: Inga Birna Erlingsdóttirová, aktuálne jediná policajtka na Islande, ktorá sa presúva na motorke. Motorky sú Inginou veľkou vášňou. Pri svojej práci jazdí na motorke celý deň, každý deň. Vo svojom voľnom čase vymení policajnú motorku za BMW GS.

Odhodlaná k úspechu

Byť ženou v mužskom svete nie je jednoduché, ale Inga Birna Erlingsdóttirová sa tým nikdy nenechala zastrašiť. Keď vstúpila do policajnej akadémie na Islande, rozhodla sa stať sa súčasťou motocyklovej polície. Vedela, aké ťažké je dostať sa do motocyklovej polície, ale práve to v tejto brunetke s ľadovo modrými očami vyvolalo ešte väčšie odhodlanie získať túto vytúženú prácu na dvoch kolesách.

 "Bolo skvelé, keď som konečne dostala možnosť ukázať, čo vo mne je," hovorí 38-ročná obyvateľka Mosfellsbæru. "Po dlhom tréningovom období a keď som získala rešpekt mojich kolegov, začala som v máji 2015 vykonávať prácu policajtky na motorke. Kedykoľvek ľudia na ulici zbadajú môj dlhý vrkoč trčiaci spod prilby, vždy sa musia pozrieť dvakrát - jednoducho neočakávajú, že uvidia policajtku na motorke!"

+ Čítaj viac

Najprv práca a potom zábava.

Najprv práca a potom zábava.

 

Jazdenie na motorke bolo vždy kľúčovou časťou života Ingy. Keď práve nehliadkuje v uliciach Reykjaviku, tak vyrazí na offroadové výlety na svojom stroji BMW F 650 GS. Vždy chcela motorku od BMW, ale keď ju pred 8 rokmi začala hľadať, tak zistila, že na Islande sa nedá kúpiť.

 

+ Čítaj viac

 

"Rozhodla som pre import stroja GS z Dánska, keďže na Islande som ho nevedela nájsť. Zorganizovala som prepravu, vyzdvihla motorku v prístave a potom som na nej odviezla domov. To bol začiatok veľkej vášne pre túto značku. Som si istá, že som bola prvou ženou na Islande, ktorá vlastnila motorku GS."

 

+ Čítaj viac
Vďaka účasti na kvalifikačnom kole som si stanovila nový cieľ a misiu - dosiahnuť, aby na Islande viac žien jazdilo na motorke. “

Inga Birna Erlingsdóttirová

Víťazstvo na dosah

Keď sa Inga dopočula, že BMW Motorrad plánuje dať dohromady ženský tím pre podujatie International GS Trophy, okamžite vedela, že chce byť súčasťou tejto vzrušujúcej iniciatívy. "Úprimne povedané, nikdy som si nemyslela, že by ma vzali. Poslala som svoje video a na moje narodeniny som dostala e-mail, že sa mi podarilo prebojovať sa do predbežného výberového kola. Bola som neskutočne šťastná." O niekoľko týždňov neskôr odletela Inga do Južnej Afriky, kde sa stretla s 9 ďalšími GS jazdkyňami, ktoré sa sem prebojovali spomedzi celkovo 120 jazdkýň.

Spoločne bojovali o možnosť reprezentovať svoju krajinu (a pohlavie) na súťaži international GS Trophy, najznámejšom offroad motocyklovom pretekárskom podujatí pre zákazníkov na svete. "Už pri prvom stretnutí som si uvedomila, že ide o veľmi špeciálnu skupinu žien, pretože každá z nich dostala možnosť zúčastniť sa v kvalifikačnom kole. Osobne som to nevnímala ako súťaž, pretože som bola celá bez seba už len z toho, že sa môžem vôbec po prvýkrát zúčastniť pretekov s inými ženami!" 

 

+ Čítaj viac

Po sérii intenzívnych kvalifikačných kôl počas troch dní v Country Trax Enduro Park obsadila Inga piate miesto a nedostala sa tak do ženského tímu. Po odznení prvotného sklamania myslela viac na neskutočný zážitok, jedinečnú atmosféru a súdržnosť, ktorú v rámci tejto globálnej komunity jazdkýň zažila.

+ Čítaj viac

 

"Vďaka účasti na kvalifikačnom kole som si stanovila nový cieľ a misiu - dosiahnuť, aby na Islande viac žien jazdilo na motorke", hovorí Inga s úprimným nadšením. "Doma som sa obrátila na všetky ženy, ktoré sa zaujímajú o offroadové jazdenie, a zorganizovala som stretnutie. Presunuli sme sa k miestu, kde sme mohli spoločne trénovať. Nie všetky ženy mali GS od BMW, ale boli nadšené možnosťami, ktoré táto motorka ponúka. A ja som v sebe objavila vášeň pre vyučovanie. Jazdenie na GS neskutočne zmenilo môj život."

 

+ Čítaj viac

Koniec izolácie.

Inga je stále v kontakte s GS ženami, ktoré sa zúčastnili na kvalifikácii v Južnej Afrike, a na podujatí BMW Motorrad Days v Nemecku sa v júli aj stretla so 4 víťazkami. "Byť súčasťou komunity BMW Motorrad je pre mňa ako splnený sen.

Vďaka motorke, na ktorej jazdím, mám teraz priateľov po celom svete. Keď sa človek stretne s týmito ľuďmi, je to ako stretnutie s členom rodiny – všetci zdieľajú rovnakú vášeň a starajú sa o to, aby duch GS zostal nažive."

+ Čítaj viac

Ostrovný život

Okrem jazdenia na motorke je Inga aj talentovanou umelkyňou a samostatne vychovávajúcou mamou 16-ročného súťažného gymnastu. Jej veľkým snom je precestovať svet na motorke a zobrať na takýto výlet aj jej syna. Dovtedy chce propagovať Island ako destináciu pre dobrodružné dovolenky.

+ Čítaj viac

 "Neexistuje veľa miest, ktoré by Island ako cieľ pre motorkárov mohli prekonať. Dôvod, prečo mám GS, je ten, že mi umožňuje ísť presne tam, kam chcem. Zbožňujem vysočiny a kopce s ich očarujúcimi farbami a scénami. Táto krajina je ideálna pre dobrodružné výlety na motorke. A to najmä s cestovnými agentúrami ako napríklad Biking Viking, ktorej flotila už odvtedy, ako ponúka výlety na motorke, obsahuje aj stroje GS BMW."

+ Čítaj viac

Po tom, čo na vlastnej koži zažila výhody tréningu, súdržnosti a cestovania, Inga je odhodlaná podeliť sa o svoje znalosti s inými a pomôcť im stať sa lepšími jazdcami. Jej plány do budúcnosti tiež zahŕňajú to, že sa chce stať inštruktorkou jazdenia na motorke, aby mohla ostatným pomôcť objaviť radosť z jazdy. "Považujem za svoju povinnosť premeniť môj život na dobrodružnú jazdu.

Počas dlhých zimných mesiacov na Islande som vždy nešťastná, pretože musím sedieť v policajnom aute. A naopak, som neskutočne šťastná, keď si môžem na jar znovu nasadiť prilbu. Keď sedím na motorke, tak sa o túto radosť chcem jednoducho podeliť s ostatnými. Nie je práve to zmyslom jazdenia na motorke - zdieľať tvoj život a tvoju vášeň so všetkými ostatnými? "

+ Čítaj viac

Viac príbehov, ktoré by ťa mohli zaujímať.

Vhodné motocykle.

spinner