Rýchlejšie, ako dovoľuje ľad.

Robert Gull je držiteľom svetového rekordu v najrýchlejšej jazde na zadnom kolese uskutočnenej na ľade.

Cesta nestačí. Obdobie, kedy sa dá vo Švédsku jazdiť na cestách, je veľmi krátke, rovnako ako takmer všade v Škandinávii. Na drsnom teréne severu udáva tón sneh, ľad a teplota pod nulou po väčšiu časť roka. Ale zamrznuté jazerá vytvárajú množstvo nových príležitostí pre jazdcov ako Robert, ktorý má 25. Jazerá nie sú nič iné ako voda – zamrznutá voda. Treba na to len trochu kreativity v dielni, pneumatiky s hrotmi, hravú náladu a veľkú guráž…

Svetový rekord strieda svetový rekord.

Robert Gull „najrýchlejšia jazda na zadnom kolese na motocykli na ľade“.

Svetový rekord strieda svetový rekord.

Vďaka svojej guráži získal Robert zápis do Guinnessovej knihy svetových rekordov 2016 za „najrýchlejšiu jazdu na zadnom kolese na motocykli na ľade“. Už raz sa mu podarilo dosiahnuť svetový rekord v roku 2014 n motocykli Honda – 183,3 km/h na 100 metroch. Ale Ryan Suchanek z USA ho prekonal vo februári 2015. Robert vedel, že potrebuje motocykel s najlepším možným výkonom, aby mohol získať rekord späť. Zvolil si BMW. Keď ho jeho hlavný sponzor, firma Northbike, dal dokopy s BMW Švédsko, dostal na prelomenie rekordu motocykel S 1000 RR. Výsledok: 206,09 km/h na 100 metroch – na jednom kolese, pozor na to.

+ Čítaj viac

Magická značka, rozdrobená ako ľad.

Magická značka, rozdrobená ako ľad.

„Opäť prekonať rekord bol neuveriteľný pocit. Obzvlášť preto, lebo som bol prvý, kto tentokrát prekonal rýchlosť 200 km/h na jednom kolese na ľade. Veľmi dobre si uvedomujem, že sa ostatní budú pokúšať prekonať tento rekord. A želám im len to najlepšie. Neustále súťaženie nás robí čoraz rýchlejšími a rýchlejšími. Teraz musí iný jazdec ukázať, že to dokáže. A potom budem opäť na rade ja. A tak ďalej, a tak ďalej.“

+ Čítaj viac

Flotila plná vášne.

Flotila plná vášne.

Robert však vie, za čo všetko vďačí svojmu otcovi Andersovi – za jeho neustálu podporu a inšpiráciu. Anders je bývalý švédsky motokrosový šampión a má garáž plnú 'hračiek', na ktorých môže spolu s Robertom jazdiť za každého počasia. Bok po boku tam stojí pretekárska motorka s obsahom 600 cm3, 450 cm3 Supermoto a motokrosový stroj s pneumatikami s hrotmi. A v rohu stojí upravená krosová mašina s ochranným rámom pridaným na zadnú časť. Teraz pripomína snežný skúter a bezpochyby bola skonštruovaná pre zábavu a dobrodružstvo v hlbokom snehu.

+ Čítaj viac

Čerstvý ľad a nová motorka.

Aj rekordný motocykel S 1000 RR podstúpil určité úpravy: pre vysoké rýchlosti na piesku Robert dal na pôvodný RR ráfik 17-palcovú motokrosovú pneumatiku na predné koleso a lopatkovú pneumatiku do piesku na 12-palcový ATV ráfik vzadu. Robert dokonca predĺžil zadné rameno, aby mohol trénovať driftovanie – ale to je iný príbeh.
Posledným nováčikom v „pretekárskej stajni“, je však motocykel S 1000 XR vybavený hrotmi na ľad. Teraz na neho čaká radosť z jazdy a jazero v Årsunde. Tam chce Robert dosiahnuť rekordný zápis do Guinnessovej knihy. Ale ako sa bude táto veľká motorka s 228 kg a so 160 koňmi správať na ľade?
Keď Robert pri jazere vykladá XR zo svojej dodávky, je sústredený a napätý. Nezvyčajne mierne januárové teploty spôsobili, že sa sneh úplne roztopil a mnoho jazier sa rozmrazilo. Robert sa tiež obáva dvojvrstvového ľadu. vyskytuje sa, keď sa horná vrstva ľadu roztopí a roztopená voda opäť cez noc zamrzne a vytvorí tenkú vrstvu ľadu nad hrubým spodným ľadom a stojacou vodou. Hoci to nie sú ideálne podmienky, Robert si chce dať jazdu na XR.
+ Čítaj viac
Kúsok od smrti sa cítim najviac živý. “

Robert Gull

Keď hroty prepichnú tenkú hornú vrstvu, tenký ľad na brehoch jazera sa láme pod váhou dynamickej športovej motorky stvorenej na dobrodružstvo. Ľad pod tým sa však zdá byť dostatočne stabilný. Robert odvážne, sebavedome vyráža vpred. Plný eufórie bleskovo dvíha predné koleso do vzduchu. Samotným zadným kolesom reže povrch jazera a zanecháva za sebou tenkú stopu ľadových úlomkov. Pôsobivý obraz.
Po svojom Guinnessovskom svetovom rekorde na ľahšom a kompaktnejšom 'DoubleR' je Robert extrémne ohromený predovšetkým silou a komfortom nového motocykla XR. S vysokou pravdepodobnosťou to bude ideálny motocykel pre plánovaný diaľkový výjazd s jeho otcom.
+ Čítaj viac

Nová motorka pre starý nápad.

Nová motorka pre starý nápad.

Po jeho veľkolepej jazde po ľade alebo, lepšie povedané, cez ľad bol ohromený dynamikou a spontánnym výkonom XR. Presne sa hodí k jeho povahe milujúcej riziko, ktorá Roberta opäť a znova láka jazdiť na ľade. Motocykel ho však presvedčil aj vzpriameným posedom a komfortom: „Považujem BMW S 1000 XR za veľmi zaujímavý motocykel.“ Môj otec sa vždy chcel podujať na diaľkový výjazd do Ruska alebo na Route 66. Chcel by som ísť na taký výjazd s ním. Verím, že XR s jeho cestovnými schopnosťami by bol perfektným motocyklom pre tento výjazd.“

+ Čítaj viac

Po činoch nasledujú slová.

Zostať tu na Zemi.

Po činoch nasledujú slová.

Keď sa vo Švédsku objaví ľad a sneh, Robert Gull upraví svoje motorky podľa najbláznivejších nápadov, aby mohol jazdiť v zime. Firma BMW Motorrad sa stretla s držiteľom Guinnessovského svetového rekordu, ktorý prešiel na zadnom kolese pri rýchlosti 200 km/h po ľade, aby s ním urobila rozhovor. Robert o prekonaných svetových rekordoch, o svojich koreňoch, svojej pretekárskej kariére a svojej flotile vôbec nerozpráva bláznivým spôsobom, ale veľmi príjemne. Hoci je – našťastie – prirodzene trochu bláznivý.

+ Čítaj viac

Viac príbehov, ktoré by ťa mohli zaujímať.

Vhodné motocykle.

spinner