Tri dni bez spánku

Počas Dní BMW Motorrad sa zo strediska Garmisch-Partenkirchen stáva párty centrum.

V stredisku Garmisch-Partenkirchen sa už od roku 2002 koná každoročne v prvý júlový víkend stretnutie fanúšikov dvojkolesových strojov z celého sveta. Do nemeckého lyžiarskeho strediska v Alpách prichádzajú, aby sa zabavili v kruhu ľudí s rovnakými záujmami. Festival spája viacero stránok motocyklistického sveta, od tuningu po dobrodružstvo či od kaskadérstva po preteky. Pripomeňme si Dni BMW Motorrad z roku 2016, než sa Garmisch-Partenkirchen opäť stane od 7. do 9. júla centrom motocyklistickej kultúry.

V stredisku Garmisch-Partenkirchen to bzučí ako v úli.

Tri dni ubehnú ako voda. Vo štvrtok večer sa premáva historickým centrom mesta Garmisch-Partenkirchen jeden motocykel za druhým. V malom mestečku situovanom na úpätí nemeckého pohoria Wetterstein to bzučí ako v úli. Obyvatelia Garmischu a Partenkirchenu si už zvykli na to, že sa tu neustále čosi deje. V roku 1936 hosťovali prvé zimné olympijské hry v Nemecku. Tieto dve komunity boli vtedy spojené. Hoci majú obe dediny vlastné slávnosti, klubové aktivity, či dokonca dialekty, Garmisch-Partenkirchen s hrdosťou spoločne hostí udalosti ako Turné štyroch mostíkov a Majstrovstvá sveta v lyžovaní.

+ Čítaj viac

Tým, ktorí vyhľadávajú jazdu na motocykli, sa určite zapáčia dlhé kľukaté cesty vinúce sa v ostrých serpentínach.

Toto mesto je rodiskom špičkových atlétov, napríklad Marie Höfl-Rieschovej, Laury Dahlmeierovej, Miriam Gössnerovej či Felixa Neureuthera. A od roku 2002 je tiež skvelou scénou pre Dni BMW Motorrad. Slávny Zugspitze a množstvo ďalších vrcholcov týčiacich sa k bavorskej oblohe sa o to bezpochyby postarajú. Tým, ktorí vyhľadávajú jazdu na motocykli, sa určite zapáčia dlhé kľukaté cesty vinúce sa pozdĺž bujných zelených pastvín. Jazda pokojnou krajinou sa po ostrých serpentínach končí panorámou Álp. Ani sa nenazdáš a ocitneš sa v rakúskom meste Innsbruck, odkiaľ máš otvorenú cestu do Dolomít.

+ Čítaj viac

Garmisch-Partenkirchen má viacero predností

Už samotná krajina stojí za to, aby sa sem človek vydal na výlet. Preto nie je veľmi prekvapujúce, keď sa po starodávnych dlažobných kockách malebnej dediny premávajú motocykle s poznávacími značkami z celého sveta. Dobrodruh Željan Rakela pricestoval na motocykli GS až z Chorvátska, čo je však vzhľadom na 308 000 kilometrov, ktoré má jeho GS už za sebou, bagateľom. Prasit Aphiphunya mal oveľa dlhšiu cestu na Dni BMW Motorrad. Thajčan precestoval trasu z Bangkoku, čo bolo 12 000 kilometrov, na motocykli F 800 GS za dva mesiace.

Medzi hostí patria aj bývalí účastníci a ceremoniári pretekov International GS Trophy a prvý ženský tím. „Mám pocit, akoby bol Garmisch-Partenkirchen z iného sveta. A to hovorím ja, čo pochádzam z Južnej Afriky, “ hovorí Morag Campbellová. „Scenéria s hornatým povrchom a kľukatými cestami je priam dokonalým, dokonca surrealistickým miestom.“ Morag bude spoločne s ďalšími jazdcami GS priamo na mieste v Enduro parku. V stane GS Trophy bude odpovedať na otázky týkajúce sa súťaže International GS Trophy.

+ Čítaj viac

Rozcvička pred párty

Mnohí sa poznajú už z uplynulých rokov, zatiaľ čo iní sa stretávajú prvýkrát, no v skutočnosti na tom nezáleží.

Rozcvička pred párty

Pre niektorých návštevníkov sú vzhľadom na precestované vzdialenosti tri dni krátkou dobou, ktorú si treba užiť naplno. Tri dni bez spánku – prinajlepšom. Preto mnohí prichádzajú ešte pred začiatkom samotnej párty. Zvyknú si posedieť pri ohni, porozprávať sa a zasmiať sa. Mnohí sa poznajú už z uplynulých rokov, zatiaľ čo iní sa stretávajú prvýkrát, no v skutočnosti na tom nezáleží. „Ľudia zdieľajú záľubu v motockyloch a cestujú zďaleka, aby toto dobrodružstvo prežili spoločne,“ hovorí Amy Harburgová. Austrálčanka, ktorá bola aj v ženskom tíme na pretekoch International GS Trophy, považuje Dni BMW Motorrad za znovuzjednotenie s kolegami z tímu a rodinou GS.

+ Čítaj viac
Scenéria s hornatým povrchom a kľukatými cestami je priam dokonalým, dokonca surrealistickým miestom. “

Morag Campbellová

Ženský tím GS Trophy

Uprostred akčného filmu

Kaskadérsky jadzec Mattie Griffin púta pozornosť v Aréne podujatí.

Uprostred akčného filmu

Zastavenie na prednom kolese, jazda bez rúk, pálenie pneumatiky – v piatok ráno upúta vašu pozornosť v Aréne podujatí Mattie Griffin. Počas nasledujúcich troch dní predvedie svoje kaskadérske zručnosti na motocykli F 800 R každé dve hodiny. Kaskadérska hviezda z írskeho mesta Galway nakazí divákov svojou záľubou. „Užívam si, keď vidím na tvárach ľudí úsmev alebo úžas,“ oduševnene priznal Mattie po vystúpení. Sarah Lezitová je tiež medzi divákmi. Sarah, pôvodom z Francúzska, je považovaná za najlepšiu kaskadérku na svete. V roku 2017 tiež vystúpi v Aréne podujatí a teraz zažíva ochutnávku atmosféry v Garmisch-Partenkirchene. Program v Aréne podujatí nepovoľuje na kvalite: nasleduje Akčná šou životného štýlu, kde hip-hop, triky na skateboarde a kaskadérske kúsky na motocykloch vykúzlia osviežujúci životný štýl na štadióne.

+ Čítaj viac

Rockabilly a relax

Živá hudba zahalí idylické alpské mesto do závoja Rockabilly.

Rockabilly a relax

O pár metrov ďalej pokračuje akčný scenár v najstaršej jazdeckej stene smrti na svete − Pôvodný Motodrom. Donald Ganslmeier a jeho tím búrajú zákony gravitácie v dychberúcom vystúpení. „Keď sme tu boli prvýkrát, mali sme dokopy päť vystúpení. Medzičasom nabrali Dni BMW Motorrad na atraktivite do takej miery, že máme vystúpenie každú polhodinu.“ A intenzita sa pred Motodromom nemení až do večera. Živá hudba zahalí idylické alpské mesto do závoja Rockabilly. Kto nechce tancovať, môže relaxovať na pohovke alebo v spoločenských salónikoch, kde sa môžu návštevnici vyfotiť s potetovanou modelkou Makani Terrorovou a komiksovým umelcom Riccardom Burchiellim. Umelec kreslí naživo prvé skeče pre komiks BMW Motorrad „Riders in the Storm“ v spolupráci s Paninim. Vedľa sa robia okamžité fotografie na akčnom pódiu s novým modelom G 310 R. Sú k dispozícii aj v digitálnej forme a môžeš ich ihneď zverejniť.

+ Čítaj viac

Objavovanie Álp s novými motocyklami

 

Na výlety na motocykloch len ťažko nájdeš vhodnejšie miesto než Garmisch-Partenkirchen. Ak chceš objavovať alpské cesty na nových motocykloch, môžeš sa zaregistrovať na výlety. V prípade výletov so sprievodcom je k dispozícii výber z motocyklov aktuálneho modelového radu: cestný motocykel R 1200 RT, športový motocykel R 1200 RS alebo cestovné enduro R 1200 GS. Nemeckí herci Hannes Jaenicke a Daniel Roesner vyskúšali elektrický skúter BMW C evolution na výlete k neďalekému jazeru Eibsee.

„Model C evolution vyzerá ako nadupaný stroj, štartuje ako raketa a je pohodlný ako GS,“ tvrdí Hannes na základe vlastného zážitku z jazdy. Predtým už jazdil na maxi skútri, zatiaľ čo pre Evu Håkanssonovú, ktorá sa zapísala do Knihy svetových rekordov s jej podomácky vyrobeným elektrickým streamlinerom, je to úplne nová oblasť. „Ľudia si myslia, že otáčky, ktoré poriadne nezvučia, nie sú dosť štýlové, no v skutočnosti je opak pravdou. Elektrický motocykel je ako čokoláda bez kalórií. Má všetko, po čom túžim – rýchlosť, otáčky aj výkon, no bez vedľajších vplyvov ako hluk a znečisťovanie ovzdušia.“

 

+ Čítaj viac

Motoršport vtedy a dnes

Maria Costellová je prvou ženou, ktorá skončila na pretekoch Isle of Man TT na stupienku víťazov.

Motoršport vtedy a dnes

Zatiaľ čo nové motocykle vo výstavnom stane a najnovšie módne trendy odrážajú súčasnosť, návštevníci tradičného stanu sa vydajú na cestu do minulosti. „Tu môžeš vidieť dedičstvo spoločnosti BMW Motorrad,“ uviedla pretekárka Maria Costellová, keď prechádzala pomedzi historické motocykle, pričom mnohé z nich sú v trvalej expozícii v múzeu BMW. Zastaví sa pri modeli R 90 S a prezerá si ho zo všetkých uhlov. To je víťazný motocykel pretekárskej legendy Helmuta Dähneho. V roku 1976 s ním vyhral v triede Production na pretekoch Isle of Man TT. Červená kožená kombinéza, ktorú mal vtedy na sebe, visí vedľa motocykla. Maria dlho obdivovala jazdcov TT, než začala sama pretekať a stala sa prvou ženou, ktorá sa dostala na stupienok víťazov.

+ Čítaj viac

Umelecké dielo

V Dedinke upravených motocyklov sa blyští na slnku R nineT.

Umelecké dielo

Jazdkyňa v kombinéze Double-R dosiahla rekord najrýchlejšie zajazdeného okruhu TT medzi ženami, ktorý nikto neprekonal až päť rokov. Na Dňoch BMW Motorrad sa Maria stretne s ďalšími velikánmi zo sveta motocyklistiky, napríklad s Jordim Torresom, Markusom Reiterbergerom a Ianom Hutchinsonom. Budú rozdávať autogramy a pohybovať sa medzi návštevníkmi. Mariu často vidno aj na scéne vintage motocyklov, pretože súťaží v cestných pretekoch a šprintoch boxerov s klasickými motocyklami BMW. Hneď naproti klasickému stanu je Dedinka upravených motocyklov, kde sa blyštia na slnku upravené motocykle a prezentujú prácu najväčších hráčov na scéne. Model R nineT Winstona Yeha bol letecky dopravený z Taiwanu a model z dielne Church of Choppers z USA. Mníchovský tím Diamond Atelier a švajčiarsky tím VTR Customs tiež doviezli na Garmisch-Partenkirchen svoje najnovšie modely.

+ Čítaj viac
Keď sme tu boli prvýkrát, mali sme dokopy päť vystúpení. Teraz už vystupujeme každú polhodinu. “

Donald Ganslmeier

Pôvodný Motodrom

Počúvanie o šírošírom svete

Elspeth Beardová sa vydala na cestu okolo sveta v roku 1982 na motocykli BMW R 60/6.

Počúvanie o šírošírom svete

V stredisku Garmisch-Partenkirchen prepukne túžba cestovať naplno, keď začne Michael Martin rozprávať príbehy o svojich cestách na motocykle cez púšť. Fotograf ich videl všetky a precestoval okolo päťdesiat krajín. Jeho príbehy sú rovnako vychýrené ako fotografie a známe na široko ďaleko. V kinosále BMW Motorrad sa rozhostilo ticho, hoci je preplnená až do posledného švíku. Fascinovaní poslucháči sa nechávajú unášať do ďalekých krajín a čerpajú inšpiráciu na vlastné motocyklové výlety. Nasledujúci rečníci sú tiež prvotriedni: Elspeth Beardová sa vydala na cestu okolo sveta v roku 1982 na motocykle BMW R 60/6, čo bolo v tej dobe dosť nezvyčajné. Už jej volali z Hollywoodu so záujmom o spracovanie jej dobrodružstva do filmu a momentálne je v procese aj písanie knihy. Na Dňoch BMW Motorrad budeš mať šancu okúsiť jej prvé pasáže, ako aj pocit, že každý má nejaký zaujímavý príbeh zo svojho vlastného sveta motocyklistiky.

+ Čítaj viac

Eric Massiet du Biest hľadí na vrcholce Álp, ktoré obklopujú Dni BMW Motorrad. „Pozri sa na to: toto definuje značku BMW Motorrad, toto znamená Uži si jazdu,“ hovorí francúzsky cestovateľ. Názor, že Dni BMW Motorrad jednoducho patria do prostredia Garmisch-Partenkirchen, zdieľajú všetci v spoločnosti BMW Motorrad. Preto sa toto lyžiarske stredisko od 7. do 9. júla 2017 znova stane strediskom zábavy pre fanúšikov motocyklistiky z celého sveta. Tri dni bez spánku – tri dni naplnené radosťou.

+ Čítaj viac

Dni BMW Motorrad 2017

Viac príbehov, ktoré by ťa mohli zaujímať.

spinner