Pohľad do nasledujúcich 100 rokov

Ako bude vyzerať motocykel budúcnosti?

Sté výročie skupiny BMW Group je príležitosťou na to, aby sme sa obhliadli za historicky prvými dňami motorizovaného dvojkolesového vozidla a nazreli do budúcnosti. V čoraz digitálnejšom svete bude úloha motocykla kompletne prepracovaná.

Je 7. marca 1916. Spoločnosť Bayerische Flugzeugwerke AG (Bavorská továreň na lietadlá) spúšťa prevádzku na ulici Lerchenauer Strasse v severnej časti Mníchova. O tri roky neskôr dosiahol Zeno Diemer svetový výškový rekord 9 760 metrov so šesťvalcovým radovým leteckým motorom BMW IV.

Táto malá továreň bude neskôr dosahovať nové úrovne v iných segmentoch vozidiel. Krátko po zmene názvu na Bayerische Motoren Werke AG začala spoločnosť vyvíjať prvý motocykel. Bolo to dlho pred tým, ako vstúpila do automobilového sektora.

Motor ako základný prvok.

Motocykel BMW nemal geometriu bicykla a vymykal sa všetkým konvenciám. Motor bol hlavný komponent. Max Friz a jeho tím navrhli model BMW R 32 úplne so zreteľom na motor.
Najpodstatnejšie znaky: dvojvalcový motor s protibežnými piestami a valcami namontovanými skrz rám, manuálna prevodovka spojená skrutkami priamo s motorom a hriadeľom poháňané hnacie ústrojenstvo. Všetky tieto komponenty sú dodnes charakteristické znaky motocyklov BMW s dvojvalcovými motormi s protibežnými piestami.
+ Čítaj viac
BMW R 32 – prvý motocykel BMW.

BMW R 32.

Športová motorka na neupravené cesty dvadsiatych rokov 20. storočia. Model BMW R 32 výrazne ovplyvnil toto odvetvie. Jazdci si obľúbili hriadeľový pohon s nízkym opotrebovaním a nenáročnou údržbou. Dokonale sa hodil na vtedajšie prašné štrkové cesty. Dokonca aj v tom čase si motocyklisti cenili bezpečné a zároveň športové riadenie.
Vďaka svojmu sofistikovanému dizajnu sa model BMW R 32 presadil ako prémiový produkt a značka BMW si získala povesť výrobcu špičkových cestných a športových motocyklov. Od Spojených štátov cez Južnú Ameriku až po Áziu – dopyt po tejto motorke rástol na celom svete. V roku 1928 sa v Mníchove vyrobilo takmer 5 000 motocyklov.
+ Čítaj viac
Zakrátko sa začali hromadiť prvé pretekárske medaily. Vo februári 1924 vyhral Rudolf Schleicher preteky do vrchu „Mittenwalder Gsteig“ na modeli BMW R 32. Jazdec závodného tímu BMW Ernst Henne dosiahol v roku 1937 posledný z množstva rekordov na prepĺňanom motocykli s kompletným aerodynamickým krytom: dosiahol rekordnú rýchlosť takmer 280 km/h, ktorá bola prekonaná až o 14 rokov neskôr. Georg „Schorsch“ Meier si v roku 1939 s prepĺňanou pretekárskou motorkou BMW vyjazdil víťazstvo na legendárnych a celosvetovo najstarších motocyklových pretekoch Tourist Trophy na Ostrove Man.
Britský jazdec BMW Jock West sa umiestnil na druhom mieste. V ďalších rokoch oslavoval tím BMW Motorrad víťazstvá na Nemeckých motocyklových majstrovstvách, Majstrovstvách sveta motocyklov s postrannými vozíkmi a rely Paríž – Dakar. S nárastom popularity motocyklového športu sa jazdenie na motocykli stalo obľúbenou rekreačnou aktivitou. Duálny športový model BMW R 80 G/S sa stal najlepšie predávaným motocyklom. Táto motorka bola predchodcom populárneho radu GS duálnych športových motoriek, ktoré si dodnes udržali povesť nekompromisného motocykla na ceste aj v mimo nej.
+ Čítaj viac
Inovácie z posledných desaťročí nám ukazujú víziu spoločnosti pre nasledujúcich 100 rokov. Technické zručnosti, kreativita a priekopnícky duch sú základom pre navrhovanie dlhodobo udržateľných foriem osobnej mobility, ktoré sú vždy upravené podľa potrieb jednotlivcov. BMW Motorrad má k dispozícii už viac ako 20 modelov s príchuťou budúcnosti. Príkladom je elektricky poháňaný maxi skúter BMW C evolution.
Ako bude nakoniec vyzerať motocykel budúcnosti? Dizajnéri tímu BMW Motorrad predstavia svoju víziu odhalením vizionárskeho vozidla 11. októbra v Los Angeles. Publikum už malo príležitosť okúsiť vizionársky motocykel na slávnostnom podujatí NASLEDUJÚCICH 100 ROKOV, ktoré sa konalo 7. marca na Olympijskom štadióne v Mníchove. Prvé zo štyroch vizionárskych vozidiel už zažilo svoj celosvetový debut na úvodnom podujatí.
+ Čítaj viac

Viac príbehov, ktoré by ťa mohli zaujímať.

Vhodné motocykle.

spinner