Veľkolepý únik.

VISION NEXT 100: motocykel budúcnosti.

Okuliare namiesto prilby, inteligentné oblečenie, úplná rovnováha bez stojana: toto sú len tri z mnohých vynálezov, ktoré by sa mohli stať štandardnými prvkami pri jazde na motocykli a mohli by rozšíriť zmysel voľnosti o nový rozmer v čoraz digitalizovanejšom svete. A teraz to najlepšie: toto vizionárske vozidlo je už tu. Predstavenie modelu BMW Motorrad VISION NEXT 100.

Futuristické dvojkolesové vozidlo s ľahkosťou prechádza halou, tmavočierny trojuholníkový rám osvetľuje modrobiele logo BMW. Žena na motocykli má na hlave namiesto prilby len priezor pripomínajúci okuliare z nasledujúceho storočia. Zastavuje a vstáva zo sedadla bez toho, aby presunula chodidlá zo stúpadiel. Vizionárska motorka predstavená na výstave „ikonických impulzov“. „Zážitok z budúcnosti so skupinou BMW Group“ oslavuje svoju svetovú premiéru v Los Angeles a prenáša publikum do roku 2130.

+ Čítaj viac

Je to obdobie ešte rozmanitejšej a prepojenejšej mobility. Je to obdobie, v ktorom digitalizácia nadobúda podobu, ktorú by sme dnes považovali za bizarnú. Je to obdobie, keď sa jazda na motocykli stáva analógovým a zároveň mimoriadne emocionálnym zážitkom. „Motocykel mi ponúka únik zo všedného života. Od chvíle, keď naň vysadnem, zažívam len absolútnu voľnosť – Veľkolepý únik,“ hovorí Edgar Heinrich, vedúci dizajnu BMW Motorrad.

+ Čítaj viac

Absolútna voľnosť.

Absolútna voľnosť.

Edgar Heinrich so svojím dizajnérskym tímom pripravil tento budúci scenár a na tomto základe navrhol vizionárske vozidlo BMW Motorrad VISION NEXT. „Pri vývoji motocykla zvyčajne myslíme päť až desať rokov dopredu. Pohľad do budúcnosti bol preto mimoriadne napínavý a veľmi príťažlivý,“ týmito slovami načrtol obraz Edgar Heinrich. Dizajnéri predpokladajú, že o 30 rokov bude väčšina vozidiel jazdiť autonómne. Život je natlačený do miest a riadia ho prostriedky digitálnych služieb. Čoraz viac rastie digitalizácia, prepojenosť a automatizácia. Táto prezentácia zreteľne poukazuje na význam analógových „oáz“, ktoré ľuďom prinavracajú pocit voľnosti.

+ Čítaj viac

Voľnosť znamená spoznávanie prostredia všetkými zmyslami a pociťovanie odstredivých síl, zrýchlenia a vetra. V ideálnom prípade bez prilby a ochranného oblečenia. V prípade motocykla BMW VISION NEXT 100 takéto vybavenie nie je potrebné. „Digitálny spoločník“ – funkčná jednotka, ktorú tvorí motocykel a naša vlastná verzia výbavy jazdca – sa totiž postará a vysokú úroveň bezpečnosti. Tento digitálny spoločník nepozorovateľne pracuje na pozadí a zasiahne vždy, keď je to potrebné, alebo ak si to jazdec želá. „Pre nás je dôležité, aby tento analógový zážitok z jazdy nebol narušený. Displej a koncepcia prevádzky pracujú mimoriadne diskrétne, čím vzniká prirodzený a dobre známy pohyb," vysvetľuje Holger Hampf, vedúci dizajnu a zážitku pre zákazníkov skupiny BMW Group.

+ Čítaj viac
Motocykel mi ponúka únik zo všedného života. Od chvíle, keď naň vysadnem, zažívam úplnú voľnosť – veľkolepý únik. “

Edgar Heinrich

Vedúci dizajnu BMW Motorcycle

Stále je to cestný motocykel.

Stále je to cestný motocykel.

Úplná novinka – motocykel BMW Motorrad VISION NEXT 100 odráža historické prvky BMW Motorrad: čierny trojuholníkový rám, biele pruhy, klasický dvojvalcový motor s protibežnými priestami. Pri pohľade z boku vizionárske vozidlo vyzerá nahé. Na základe toho sú ergonomika a poloha sedenia nastavené ako na cestnom motocykli. Dizajn prednej časti je minimalistický a vyladený vysokokvalitnými detailmi. Nad predným kolesom je v ráme zakomponovaný veľký kovový reflektor. Slúži ako usmerňovač vetra a spolu so zabudovaným veterným štítom zabezpečuje aerodynamicky optimalizované prúdenie vzduchu.

+ Čítaj viac

Konštrukčné prvky ako sedadlo, horný kryt rámu a kryt predného kolesa sú vyrobené z uhlíkových vlákien. Dve decentné červené svietidlá pod konštrukciou slúžia ako koncové svetlá a smerové svetlá. Pneumatiky majú tlmiacu funkciu a aktívne sa prispôsobujú terénu. Nápadným prvkom na pravom riadidle je červené vahadlo. Zámerne bolo navrhnuté ako mechanický komponent a blokuje alebo uvoľňuje plynovú rukoväť.

+ Čítaj viac

Rám nadväzuje na koleso.

Čierny trojuholníkový rám vizuálne pripomína rám modelu R 32 z roku 1923 – prvý motocykel značky BMW. Z funkčného hľadiska však má len málo spoločné s pôvodným rámom. Rám je flexibilný a umožňuje riadiace menévre bez dnes známych spojov. Posunutím riadidiel celý rám zmení svoj tvar a uľahčuje zmenu smeru jazdy. Potrebné sily sa môžu líšiť v závislosti od dopravnej situácie: riadiace manévre sú jednoduché najmä vtedy, keď motorka stojí, a rám vo vysokých rýchlostiach stuhne. Povrchové časti sú pripevnené tak, aby poskytovali ochranu pred vetrom a nepriaznivým počasím ako v prípade kompletne prekrytého motocykla. Povrch rámu je vyhotovený z matnej čiernej tkaniny.

+ Čítaj viac

Dvojvalcový motor s protibežnými piestami umožňujúci jazdu bez emisií.

Dvojvalcový motor s protibežnými piestami umožňujúci jazdu bez emisií.

Špeciálny motor je namontovaný v strede rámu. Je to štýlový prvok a zároveň aj spomienkou na dávnu minulosť. Svojím tvarom a výkonnosťou síce pripomína tradičný motor BMW typu boxer, je však vybavený pohonnou jednotkou bez emisií. Vonkajší tvar dvojvalcového motora s protibežnými piestami sa mení v závislosti od jazdnej situácie. Keď motocykel stojí, je uložený pevne.

+ Čítaj viac

Len čo sa motocykel rozbehne, blok motora sa vysunie do strán. Tým optimalizuje aerodynamiku a ochranu motocykla pred nepriaznivým počasím počas jazdy. Leštení hliník v tomto priestore vyvoláva dojem z vysokej kvality.

+ Čítaj viac

Samočinné vyvažovanie: prevrátenie nehrozí.

Motocykel nepotrebuje podstavec. Asistenčné systémy totiž zabezpečujú dokonalú rovnováhu. Vďaka samočinnému vyvažovaniu je motocykel BMW Motorrad VISION NEXT 100 stabilný počas jazdy aj státia. Zlepšuje sa tým bezpečnosť jazdca. Je to zároveň aj pomôcka pre začiatočníkov, pretože samočinné vyvažovanie ich bezpečne dostane z každej jazdnej situácie a zabráni prevráteniu. Zo samočinného vyvažovania však môžu profitovať aj skúsení motorkári. Vďaka nemu je motocykel agilnejší, čo umožňuje ešte dynamickejší zážitok z jazdy. Asistenčné systémy okrem toho rozširujú schopnosti jazdca. Jazdci bez ohľadu na svoje schopnosti a skúsenosti dokážu neustále posúvať svoje hranice a pozitívnym spôsobom zintenzívniť zážitky z jazdy. Z každej jazdy sa stáva zážitok z čistej voľnosti od začiatku až do konca.

+ Čítaj viac
Pri vývoji motocykla zvyčajne myslíme päť až desať rokov dopredu. Pohľad do ešte vzdialenejšej budúcnosti je mimoriadne zaujímavý a veľmi príťažlivý. “

Edgar Heinrich

Vedúci dizajnu BMW Motorcycle

Dizajnový náčrt
Zostavovanie modelu Vision Next 100
Úvodný dizajn modelu Vision Next 100
Zadné svietidlo modelu Vision Next 100
Dizajnová štúdia kombinácie farieb
Úvodný dizajn modelu Vision Next 100
Náčrt modelu Vision Next 100
Počítačom vytvorený dizajn Vision next 100

Dátové okuliare namiesto prilby.

Dátové okuliare namiesto prilby.

Prostredníctvom modelu BMW Motorrad VISION NEXT 100 sú vodič a motocykel zapojení do priamej výmeny informácií. Relevantné informácie sa zhromažďujú z okolia a priezor, teda v princípe dátové okuliare v zornom poli jazdca, ktoré ho chránia pred vetrom, ich premieta do zorného poľa jazda. Keď sa jazdec pozerá priamo pred seba, údaje sa zobrazujú tak, aby neprekážali v zážitku z jazdy. Priezor sa aktivuje až vtedy, keď je potrebná určitá činnosť, napríklad v nebezpečných situáciách alebo keď jazdec potrebuje informácie. V takom prípade sa v dolnej tretine okuliarov zobrazí symbol digitálneho sprievodcu: prevrátený trojuholník vytvárajúci dve vodorovné čiary. Displej sa podobá displeju v kokpite lietadla. Zobrazuje aktuálny náklon a ideálnu stopu. Jazdec môže upraviť prípadné odchýlky. Ak jazdec nereaguje alebo zareaguje príliš neskoro, motocykel sa sám upraví. Pohľad nahor aktivuje funkciu spätného zrkadla. Keď jazdec upriami zrak mierne pod bežný bod pohľadu, otvorí sa ponuka, v ktorej môže pohybom prsta spustiť každú funkciu. Keď jazdec upriami svoj zrak ešte nižšie, otvorí sa zobrazenie mapy so zvolenou trasou.

+ Čítaj viac

Módny prejav namiesto ťažkého ochranného oblečenia.

Módny prejav namiesto ťažkého ochranného oblečenia.

Ľahké vlákna namiesto kože a doplnkov. Oblečenie jazdca modelu BMW Motorrad VISION NEXT 100 je módnym prejavom a poskytuje ochranu pred vetrom a nepriaznivým počasím, čím výrazne prispieva k celkovému zážitku z jazdy. Klimatizačná funkcia podľa želania ochladzuje alebo zohrieva jazdca. Ťažké oblečenie, v ktorom je jazdcovi buď príliš teplo, alebo príliš chladno, je minulosťou. Ohybná pásová štruktúra oblečenia a obuvi vychádza zo svalových vlákien. V závislosti od jazdnej situácie aktívne podporuje vodiča, a pritom ho odbremeňuje. Časť oblečenia v oblasti krku jazdca sa pri vyšších rýchlostiach môže naplniť vzduchom. Týmto spôsobom uvoľňuje krčnú chrbticu a zvyšuje úroveň komfortu. Toto oblečenie je v oblasti ramien a nôh vybavené vibračnými prvkami, ktoré jazdcovi poskytujú navigačné signály alebo dosiahnutie medzného náklonu. Vďaka inteligentným asistenčným systémom nie je potrebná bezpečnostná funkcia oblečenia jazdca.

+ Čítaj viac

Viac príbehov, ktoré by ža mohli zaujímať.

Vhodné motocykle.

spinner