„Všedný deň rozhodne nie je nič pre mňa.“

Rozhovor s úpravcom motocyklov Haydenom Robertsom.

Hayden Roberts žije v kalifornskom meste Long Beach. Je spoluzakladateľom vychýrenej dielne na úpravu motocyklov Hell On Wheels MC. Z názvu dielne pochádza aj názov jeho pretekov klasických motocyklov – na celom svete. Keď sa Hayden práve nehrá s motorkami, organizuje preteky. A keďže takéto preteky sú vždy jedna veľká párty, je známy aj ako „hlavný organizátor párty“. Je to rodený zabávač a je absolútne posadnutý motocyklami – skvelá zmes vlastností.

Hayden, čo ťa tak fascinuje na motocykloch?
Keď mal asi tri alebo štyri roky, otec ma vzal do Veľkej Británie na Grand Prix. Odvtedy som prakticky každý víkend strávil na pretekárskej trati. Skôr ako samotná pretekárska trať ma ovládol zvuk a vôňa. Keď jazdím na motocykloch, moja myseľ je úplne voľná – to sa mi na tom páči najviac. Inak je to len o zvuku motora a hľadaní najlepších trás. Zákruta za zákrutou.
Aké sú tvoje budúce plány pre Hell on Wheels MC?
V budúcnosti chceme organizovať viac podujatí v Kalifornii. Medzi takéto podujatia patria aj preteky na plochej dráhe a horské preteky – s kostýmom aj bez kostýmu. Chceme sa dostať aj do zámoria a organizovať preteky v Japonsku. Možno aj v Európe.
Ako si sa dostal k prezývke „hlavný organizátor párty“?
Nie som si celkom istý. Keď som začal s organizovaním pretekov, každý z nich proste nadobudol atmosféru veľkej párty. Súťaženie prebiehalo skôr kdesi na pozadí. Ozajstná zábava nastane, keď si niekto prinesie vikingskú prilbu alebo kostým v podobe banána.
Ktoré cestovateľské destinácie ta naozaj lákajú?
Na september som si naplánoval výlet do Himalájí. Úžasným zážitkom tu v Kalifornii by určite bol výlet po ceste Los Angeles Crest Highway až do doliny High Desert. Toto miesto je proste dokonale vyvážené – má kľukaté cesty prechádzajúce do širokých otvorených diaľnic, ktoré sa rozprestierajú do púšte.
+ Čítaj viac

Po istom čase sa z tejto vášne pre motocykle stala ozajstná dielňa na úpravu motocyklov. Milovníci starých, klasických motocyklov si v dielni Hell On Wheels MC môžu nechať opraviť a zreštaurovať svoje motorky alebo dokonca objednať úplne novú motorku upravenú na mieru.

+ Čítaj viac

V kalifornskej dielni na úpravu motocyklov sa majstri nehrajú len s motorkami. Chlapci z Hell on Wheels MC už niekoľko rokov organizujú aj preteky klasických motocyklov. Tieto preteky sú vychýrené široko-ďaleko, a pritom ide skôr o jednu veľkú párty než súťaženie. Doteraz sa podujatia konali len v Kalifornii. Do budúcna sú však naplánované aj preteky v Japonsku a Európe.

+ Čítaj viac
Koho by si chcel vziať na výlet?
Samozrejme, ako prví mi napadajú ozajstní velikáni pretekov ako Agostini alebo Kenny Roberts. No keď sa nad tým zamyslím, vôbec sa na nich nechytám, takže to by asi nebola veľká zábava. Teda aspoň nie pre každého z nás. Potom mi napadá Joy Lewis – to je osoba, ktorá súhlasí s každým nápadom. Vtedy je to vždy najväčšia zábava.
Ako vyzerá dokonalý deň s motorkou R nineT Scrambler?
Na mape by som si zvolil trasu s dokonalou kombináciou terénu. S roklinami, horami a nezjazdnými chodníkmi. Potom by som proste vyrazil strmhlav za dobrodružstvom – v spoločnosti dobrého kamaráta a bez plánu cesty.
+ Čítaj viac
Počas záberov BMW Motorrad Scrambler v Kalifornii lietajú iskry! Joy Lewis a Hayden Roberts sa už stretli. Keď spolu pracovali na pľaci a potom na mieste, kam patria. Nedávno sa vzali.
R nineT Scrambler je synonymom slobody, nekonvenčnosti a nespútaného životného štýlu. Vyhovuje ti to?
Už som si vyskúšal typickú dennú rutinu „od deviatej do piatej“, ale nebolo to nič pre mňa. Každý z nás si napokon musí nájsť to, čo mu vyhovuje najviac. V mojom prípade je to možnosť robiť to, čo chcem a kedy chcem. Je to celkom jednoduché – stačí objaviť veci, ktoré sú v živote dôležité a dokážu ťa skutočne potešiť. Ak takýmito vecami nie sú peniaze, dá sa ľahko dosiahnuť čokoľvek.
Máš životné heslo?
Nájdi to, čo miluješ, a nechaj sa tým zabiť – Bukowski.
Čo pre teba osobne znamená jazdenie na motocykloch?
To, že uprednostním dlhšiu cestu domov.
+ Čítaj viac

Úprimný. Divoký. Vzduchom chladený.

Pocíťte vietor, nakloňte sa do každého rohu a zažite slobodu na každom metri, ktorý prejazdíte – BMW R nineT Scrambler vám umožní byť tým, kým ste. Robustný, nekonvenčný a proti zavedeným normám. Zvedie vás kam chcete. Vyrobený pre každého, kto chce čistý, minimalistický a pravidlá lámajúci motocykel.

Aký je R nine T Scrambler

Viac príbehov, ktoré by vás mohli zaujímať.

Vhodné motocykle.

spinner