Coolová vec.

R nineT Scrambler a splnenie sna – dokonalá dvojica.

Vášnivá motorkárka Laura Antoineová cestuje na svojom stroji Scrambler z rodného Toulouse do Lyonu. Tu navštívi niekoho, kto svoj štýl premenil na svoje celoživotné poslanie a rovnako ako Laura miluje klasiku a motorky: Sébastien Chirpaz. Skutočný voľnomyšlienkár, ktorý rozumie svojmu remeslu a má pre svoju návštevníčku prichystaný malý darček. 

NADŠENIE UŽ ODMALIČKA

Laura Antoineová, pôvodne z Toulouse, sa so svojou vášňou narodila. V podstate neustále bola v kontakte so scénou úprav a klasických motoriek, lebo jej otec je členom klubu Toulouse Southsiders MC, ktorými okrem iných aktivít organizuje aj festival Wheels and Waves. "Môj otec je dôvodom, prečo ma motorky fascinujú už odmalička", vysvetľuje Laura. "Milujem jazdu na motorke. Poskytuje mi jedinečný pocit slobody. Život je len jeden a treba si ho vychutnať naplno. Keď sedím na motorke, moja hlava sa kompletne vyčistí a nájdem riešenia pre problémy".

+ Čítaj viac

Počas jej voľných dní nasadá táto 26-ročná žena na svoju motorku a vyráža z Toulouse, aby si mohla užívať krásy južného Francúzska. Keď má viac času, tak sa vydáva aj na dlhšie cesty. Na motorke sa jej už dokonca podarilo precestovať aj Namíbiu a neskôr aj Kubu. "Je pre mňa dôležité cítiť sa slobodná a ísť kamkoľvek a kedykoľvek chcem", hovorí a zároveň dodáva: "Samozrejme, že mám aj strach. Ale potrebujem aj tento pocit, aby som cítila viac nažive a bola schopná prežiť život intenzívnejšie."

+ Čítaj viac
Život je len jeden a treba si ho vychutnať naplno. Keď sedím na motorke, moja hlava sa kompletne vyčistí a nájdem riešenia pre problémy". “

Laura Antoineová

Fascinácia jazdením na motorke.

Fascinácia jazdením na motorke.

Laura počas svojich ciest nazbierala množstvo pozitívnych skúseností: "Keď človek cestuje na motorke, tak sa k ľudom dostáva oveľa bližšie. A ľudia sa takisto dostávajú oveľa bližšie k nemu. Pretože ľudia sú prekvapení a zvedaví. "Motorka okrem toho umožňuje objaviť bláznivé miesta v strede ničoho, na ktoré by sa človek s autom nikdy nedostal." Tieto zážitky platia pre každý Laurin výlet – dokonca aj pre relatívne malé výlety, ako napríklad do Lyonu. Tu sa stretne so Sébastienom Chirpazom, s ktorým zdieľa tak svoju vášeň pre klasiku, ako aj náklonnosť k nonkonformnému životnému štýlu. Je zvedavá na darček, ktorý Sébastien navrhol špeciálne pre ňu: hodvábnu šatku ako talizman pre budúce cesty. 

+ Čítaj viac

Čím bližšie je k Lyonu, tým kľukatejšie sú cesty. Región Rhône-Alpes, ktorého metropolou je práve Lyon, ponúka fantastické cesty. Po príchode do Lyonu sa Laura s jej strojom Scrambler presúva po úzkych uliciach smerom na kopec La Croix-Rousse, ktorý ponúka očarujúci výhľad na mesto. Medzi prvými obyvateľmi robotníckej štvrte tohto mesta boli najmä tkáči, ktorí v kľukatých uliciach rozvinuli svoje dlhé pásy látky. Takže je jasné, že Sébastien svoje hodvábne šatky vyrába práve v tomto regióne. Veď napokon - tento výnimočný voľnomyšlienkár miluje autenticitu. 

+ Čítaj viac

AKO Z ČIERNO-BIELEHO FILMU

Svet Sébastiena Chirpaza sa skrýva za nenápadnými hnedými drevenými dverami. Po vstupe každého ohromí šarm minulosti. Ide o kombináciu módy, hudby, motoristického športu a architektúry z 30-tych až 60-tych rokov. Na starožitných regáloch sa nachádzajú rock ’n’ rollové platne a elektrónkové rádio. Vedľa toho stojí kontrabas. Srdcom miestnosti je opotrebovaný kožený gauč. Už pohľad na samotnú miestnosť prezrádza, ako veľmi tento 45-ročný muž stelesňuje životný štýl tej doby:

Fúzy, hodvábna šatka a traky na pásikavej košeli - Sébastien by mohol kľudne pochádzať z vtedajších čierno-bielych filmov. "Minulosť nikdy nekončí. Je nekonečným zdrojom inšpirácie a tvorivosti, ktorá prináša do dnešného sveta trocha elegancie", tvrdí, pričom si narovnáva svoje okuliare s čiernym rámom.

+ Čítaj viac

Inštinkt namiesto obchodného plánu.

"Mojím životným štýlom je neustále hľadanie štýlu. To je to, čo ma poháňa vpred a pomáha mi prekonávať všednosť. Nič horšie ako rutina, stálosť a monotónnosť pre mňa neexistuje". To je dôvod, prečo Sébastien opustil svoju prácu marketingového riaditeľa a v roku 2012 si založil svoju módnu značku "A Piece Of Chic". Vo svojom štúdiu prevádzkuje tradičné remeslo potlače hodvábnych šatiek. Vďaka nezvyčajným dizajnom a vysokej kvalite jeho ručne vyrobených produktov si rýchlo urobil meno. Jeho šatky sa medzičasom predávajú v 50 vybraných obchodoch po celom svete. V Španielku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Japonsku a Amerike.

Sébastienova kolekcia sa však takisto skvie v Lyone a Paríži, v lifestylových obchodoch, akými sú napríklad pop-up predajňa Deus Ex Machina alebo v známom parížskom obchodnom dome Le Bon Marché. "Chcel som utiecť od pravidiel, procesov a kontrolovaného rizika. Nevytvoril som si žiadny obchodný plán a nespravil som ani žiadnu SWOT analýzu. Namiesto toho som veril svojmu inštinktu. Tá vec so šatkami bola ako dôkaz", hovorí. Následne sa ponáhľa do štúdia, kde od nápadu až po výrobu vznikajú jeho známe produkty.

+ Čítaj viac
Minulosť je nekonečným zdrojom inšpirácie a tvorivosti, ktorá prináša do dnešného sveta trocha elegancie. “

Sébastien Chirpaz

Hodvábna šatka s príbehom BMW Motorrad.

Hodvábna šatka s príbehom BMW Motorrad.

Laura ho nedočkavo nasleduje. V štúdiu si Sébastien vezme stoh čerstvo potlačených hodvábnych šatiek, ktoré len pred chvíľou dorazili späť zo sušenia. Skúsene ich rozťahuje na jeden z pracovných stolov, ktoré sa tiahnu naprieč svetlom zaplneným štúdiom. Kritickým okom kontroluje potlač, ktorá ilustruje príbeh BMW Motorrad. "Nerobím len to, že na hodváb tlačím pekné dizajny". Rozprávam príbehy hrdinov", rozpráva Sébastien. Na tom najjemnejšom hodvábe porozprával už mnoho takýchto príbehov. "Piloti na konci 19. storočia nosili hodvábne šatky, na ktorých sa nachádzali únikové cesty. Toto je inšpirujúca časť našej histórie. Títo dobrodruhovia a priekopníci, ktorí pri plnení svojich snov riskovali životy, sú mojou pôvodnou inšpiráciou."

+ Čítaj viac

S entuziazmom popisuje výrobné kroky od prvého nákresu až po hotovú šatku. Ohromená Sébastienovými výtvormi a jeho starožitnými dekoráciami sa Laura pýta: "Čo ťa na tejto dobe tak fascinuje?" Sébastien krátko premýšľa, kým starostlivo sformuluje svoju odpoveď. "Myslím si, že tento obdiv k minulosti má v sebe niečo potešujúce. V tej dobe mali ľudia stále svojich skutočných hrdinov – nie čudákov, ktorí sa vďaka úspešnému start-upu stanú v priebehu dvoch rokov milionármi. No okrem tejto nostalgie ma očaruje aj art deco a štýl tejto éry. Vtedy znamenala sloboda viac ako len porušovanie pravidiel. Bol to oveľa podrobnejší koncept".

+ Čítaj viac

Na ceste

Kerouac, jeden z najväčších nekonvenčných mysliteľov svetovej literatúry, mal na Sébastiena takisto veľký vplyv. A tak sa, v duchu názvu jedného z jeho Kerouacových románov, vydáva s Laurou na cestu. Laura samozrejme neprišla do Lyonu len preto, aby sa oboznámila so Sébastienovou prácou a vyzdvihla si svoj talizman. A tak sa obaja na svojich strojoch R nineT a R nineT Scramblers vydávajú do okolia Lyonu. Sébastien pozná každú jednu kľukatú cestu, ktorá vedia smerom k horám. "Táto motorka naozaj prekračuje moje očakávania", hovorí Laura euforicky počas krátkej prestávky.

"Model R nineT Scrambler je pohodlný a ľahko sa na ňom jazdí. Ale má aj výkon a rýchlu odozvu – dá sa použiť aj mimo cesty. Navyše samozrejme dobre vyzerá a jeho zvuk je jednoducho dokonalý. Zbožňujem túto motorku. R nineT Scrambler je kombináciou výkonu a estetiky", nadchýna sa Laura. Sébastien takisto dodáva: "Pri jazde na tejto motorke je všetko také jednoduché – v každej situácii. Môžeš ju využiť na každom type povrchu, ktorý Lyon ponúka - asfaltové cesty, polia alebo lesné cestičky. Máš všetko, čo potrebuješ pre bezpečnú a jednoduchú jazdu".

+ Čítaj viac

Džentlmen ticho prikyvuje.

Džentlmen ticho prikyvuje.

Začína pršať. Krátka prehánka, ktorá je pre tento alpský región v okolí Lyonu typická. "Ako si sa dostal k jazdeniu na motorke?", pýta sa Laura. "Od klasických skútrov Vespa a subkultúry Mod. "V rámci scény klasických motoriek som našiel novú rodinu s rovnakými pravidlami komunity a životným štýlom, aký som vyznával ja so svojimi snowboardovými priateľmi: neustále hľadanie vzrušenia a štýlu." 

+ Čítaj viac

Sébastien bol totiž jedným z prvých snowboardových profesionálov vo Francúzsku. V polovici 80-tych rokov, kedy existovala len hŕstka nadšencov snehu, ktorí si robili svoje vlastné dosky. Jazdenie na motorke je pre neho určitou formou odhalenia a znovunarodenia, podobne ako to bolo predtým pri snowboarde. "Je to život poháňaný kreativitou a sebavyjadrovaním sa", hovorí. Tak možno aj pri jazdení na motorke ukázať, že tvoj štýl maximálne vzdialený od mainstreamu. "Keď jazdím na motorke, tak ten stroj musí mať svoj štýl. Nie sme rebeli – skôr aristokrati", hovorí a pri pohľade na R nineT Scrambler uznanlivo prikyvuje.    

+ Čítaj viac

Viac príbehov, ktoré by ťa mohli zaujímať.

Vhodné motocykle.

spinner