"Za svoju inšpiráciu vďačím jazdeniu na motorke"

Interview so spisovateľom Robertom Parodim.

Talian Roberto Parodi bol v minulosti bankárom a spisovateľom. Potom si tohto autora kníh o motorkách všimol jeden človek z televízie, vďaka ktorému dostal možnosť robiť vlastný "reality" dokument. Z Roberta bol zrazu spisovateľ a moderátor. Vzdal sa práce bankára. Odvtedy si užíva život plný dobrodružstva a cestovania, pričom jazdenie na motorke podnecuje jeho predstavivosť. 

Roberto, máš mnoho vášní. Si teraz vlastne TV moderátor, novinár alebo cestovateľ?
Označil by som sa za spisovateľa. V prvom rade rozprávam príbehy. Myslím si, že príbehy robia našu realitu zaujímavejšou a atraktívnejšou.
Nie je však život oveľa vzrušujúcejší ako príbehy v knihe?
Ak chceš rozprávať príbeh, tak musíš vedieť, o čom hovoríš. A keďže moje príbehy sú vždy o cestovaní a dobrodružstvách, tak pre písanie kníh musím cestovať po svete na motorke. Preto sú tieto dve veci tak úzko prepojené.
Prečo píšeš o motorkách?
Pretože tie nádherné stroje milujem. Motorka predstavuje nástroj pre predstavivosť: keď jazdím, tak premýšľam a snívam o budúcnosti.
Máš nejaké motto, ktorým sa riadiš?
CCC. Čiže cabeza, corazón a cojones. V Španielčine tieto slová znamenajú hlava, srdce a gule (smiech).

 

+ Čítaj viac

Veľmi pozoruhodné. Čo to znamená pre teba?

Je to moje ironické vyjadrenie toho, čo sú hlavné vlastnosti motorkára: inteligencia a zdravý rozum, láska a štedrosť a napokon štipka odvahy, ktorú má každý motorkár. 

A kedy si vo svojej hlave objavil tú štipku motorkárskej odvahy?

Jazdím na motorke od svojich 14 rokov. Milujem ten pocit slobody, ktorý mi motorka dáva.

Kam by si pre zažitie tohto pocitu chcel ísť a prečo?

Perfektná trasa by bola naprieč Saharou, z Maroka do Senegalu. Milujem tú cestu. Keď som po nej išiel po prvýkrát a po 15 dňoch som dorazil do Dakaru, cítil som sa ako starý bádateľ, ktorý prišiel z Európy objavovať Afriku. Scrambler by mohol byť pre takýto výlet perfektným spoločníkom.

A keď chceš spoločnosť, s kým by si sa najradšej vydal na výlet?

Rád by som s mojimi synmi Pietrom a Vittoriom (21 a 19 rokov) podnikol dlhú cestu cez viacero krajín. To je môj sen. Obaja jazdia na nádherných starých motorkách a sú fanúšikmi klasických strojov. Presne ako ich otec. Ale prečo?

+ Čítaj viac

Parodiovcov nespája len vášeň pre motorky s dobre znejúcimi motormi. Ich druhá spoločná záľuba takisto zahŕňa potešenie pre uši. Roberto a jeho dvaja synovia hrajú v rodinnej kapele s názvom "Peter's Room". Jeho syn (na obrázku vpravo) hrá na gitare a spieva, podobne ako Roberto. Pietro (vľavo) hrá na bicie.

+ Čítaj viac

Keď Roberto práve necestuje so svojimi synmi, tak spoločnosť na cestách mu robia jeho traja kamaráti: Andrea, Francesco a Livio. Spolu s nimi často cestuje po svete aj pre svoj televízny program "Born to Ride". Tento program predstavuje "reality" dokument, v ktorom divákov oboznamuje s každodennými dobrodružstvami výletu na motorke.

+ Čítaj viac
Kde sa vzala tvoja vášeň pre motorky typu "scrambler"?
Motorky typu "scrambler" sú úzko spojené so slobodou, pretože boli vytvorené z rôznych dielov iných motoriek tak, aby spĺňali potreby jazdca. A to je skutočná sloboda: objavovanie a vytváranie niečoho, čo potrebuješ. Jazdenie na takej motorke znamená vychutnávať si skutočného ducha a štýl motorky, ktorú nekonvenční ľudia vytvorili nekonvenčným spôsobom.
Ako sa ti ako nekonformnému človeku páči R nineT scrambler?
Ide o čistokrvný "scrambler" so všetkými špeciálnymi vlastnosťami. Citlivý motor, pohodlné sedadlo a správna poloha pri jazde. Ľahko sa ovláda a cítiš sa s ním spätý.
Ako vyzerá tvoj dokonalý deň na motorke R nineT Scrambler?
Je jar a nedeľné ráno. Na miesto stretnutia v centre Milána dorazím skoro, dám si kávu a potom s priateľmi vyrazím smerom k Ligurskej riviére. Pri mori si pri prvých teplých lúčoch slnka vychutnáme vôňu rastlín typických pre Stredozemné more, odparkujeme naše "scramblery" pred malou reštauráciou a dáme si spaghetti alle vongole. Existuje niečo lepšie?
+ Čítaj viac

Úprimný. Divoký. Vzduchom chladený.

Pocíťte vietor, nakloňte sa do každého rohu a zažite slobodu na každom metri, ktorý prejazdíte – BMW R nineT Scrambler vám umožní byť tým, kým ste. Robustný, nekonvenčný a proti zavedeným normám. Zvedie vás kam chcete. Vyrobený pre každého, kto chce čistý, minimalistický a pravidlá lámajúci motocykel.

O modeli R nine T Scrambler

Viac príbehov, ktoré by vás mohli zaujímať.

Vhodné motocykle.

spinner