Duch legendy.

Atmosféra Paríž-Dakar s motorkou R nineT Urban G/S.

Rally Paríž-Dakar je legendárna, podobne ako ľudia a stroje, ktoré sa jej zúčastňujú. Joy Lewisová skúma prvé dni veľkolepej púštnej rally v mestách, kde štartovala a končila. Jej dvaja spoločníci: Hubert Auriol, ktorý v 80-tych rokoch dvakrát vyhral Rally Paríž-Dakar na motorke BMW; a R nineT Urban G/S - motorka, ktorej dizajn pripomína legendárny stroj R 80 G/S.  

Pri pohľade na Urban G/S ožívajú osemdesiate roky – počiatky rally pretekov a púštnych pretekárov, kedy sa Hubert Auriol a Gaston Rahier vydali zažiť dobrodružstvo svojho života medzi Parížom a Dakarom. Úspech vtedajších dvoch offroadových hrdinov je úzko spojený s R 80 G/S, terénno-športovým strojom, ktorý sa stal vďaka Rally Paríž-Dakar nesmrteľným.

Gény tejto ikonickej motorky sa prenášajú dodnes, pričom slúži ako inšpirácia pre nový stroj R nineT Urban G/S. Z hľadiska jazdných vlastností a inovatívnych technológií síce jasne patrí k rodine R nineT, jej vzhľad však pripomína R 80 G/S: biele prvky kapotáže, úzke a mierne predĺžené červené sedadlo, zvýšený predný blatník a maska predného svetla. Nastal čas na preskúmanie počiatkov rally v Paríži a Dakare na Urban G/S.

+ Čítaj viac

Návšteva Huberta Auriola

S Urban G/S naprieč Parížom, míňajúc Place du Trocadéro, preslávený štartovací bod Rally Paríž-Dakar.

Joy jazdí na Urban G/S naprieč Parížom. Na pravom brehu Seiny míňa Place du Trocadéro, námestie rozprestierajúce sa od Eiffelovej veže až po nábrežie rieky. V roku 1978 z tohto námestia odštartovalo takmer 200 nadšencov motoristického športu prvú Rally Paríž-Dakar. Absolvovali 10 000 kilometrov naprieč Alžírskom, Nigerom, Mali a Burkinou Faso až do Senegalu. Jedným z dobrodruhov bol aj Hubert Auriol, ktorý mal vtedy 25 rokov. V tejto dobe ešte netušil, že tieto púštne preteky niekoľkokrát vyhrá a bude mať výrazný vplyv na kultový status motorky BMW GS.  

+ Čítaj viac

Joy Lewisová si s Hubertom Auriolom dohodla stretnutie v jeho loftovom byte v Paríži.

O 40 rokov neskôr sa Joy Lewisová na Urban G/S zastavila v Hubertovom loftovom byte v Paríži. Obrázky, trofeje, staré motoristické časopisy a prilby v jeho vnútri dokazujú, ako veľmi rally formovala Hubertov život. Joy sa nemôže dočkať, kým mu položí všetky otázky, ktoré sa jej počas jazdy naprieč Parížom preháňali hlavou. "Myslela som si, že budem musieť svoju zvedavosť krotiť. Namiesto bolo Hubert celý nedočkavý, aby mi porozprával svoj príbeh. Nasávala som každé jeho slovo". Počas Hubertovho rozprávania vidieť v jeho očiach neutíšiteľnú chuť na dobrodružstvá, ktorá dnes tohto 64-ročného motorkára poháňa vpred rovnako ako v minulosti.  

+ Čítaj viac

Trofeje, prilby, obrázky: Hubertova rally minulosť.

Hubert hovoril o 26. decembri 1978, kedy sa účasťou na Rally Paríž-Dakar splnil jeho sen o jazde do Afriky. Cesta, ktorá zmenila jeho život viac, ako by si bol niekedy pomyslel. "Počas rally som chcel zažiť niečo výnimočné. Ona mi však kompletne zmenila život. Aj po návrate som bol myšlienkami stále tam. Napokon mi to došlo: to je život"! Joy netuší, ako dlho sa rozprávajú. Má pocit, akoby na rally bola s ním. "Keď Hubert rozpráva svoje príbehy, tak si uvedomujem, že správnym riešením je veci robiť, a nielen o nich snívať.  

+ Čítaj viac

Medzi oceánom a púšťou

V Dakare sa tmavočierny asfalt strieda s tmavočerveným štrkom.

Paríž a Dakar len ťažko môžu byť ešte odlišnejšie, myslí si Joy počas toho, ako cestuje s Hubertom cez hlavné mesto Senegalu. Tmavočierny asfalt sa strieda s červeno-hnedým štrkom, ktorý sa onedlho mení na mozaiku z výtlkov. Keď ulice Dakaru vyzerajú takto, predstavte si, aké sú podmienky na cestách mimo mesta alebo na púšti, cez ktorú jazdci počas Rally Paríž-Dakar prechádzali. "Nič sa odvtedy nezmenilo", hovorí Hubert s úľavou. "Pribudlo možno len zopár nových budov a ulíc. Atmosféra je však rovnaká. Ľudia sú stále nadšení a priateľskí. "Hej! Ste späť vo Vašej krajine", hovoria často, akoby som bol jedným z nich", tvrdí.  

+ Čítaj viac

Jazda na Urban G/S cez Dakar vyvoláva v Hubertovi Auriolovi silné spomienky.

Joy je inšpirovaná Hubertovým entuziazmom pre Senegal a tamojších ľudí; rovnako tak emóciami, ktoré v ňom rally vyvoláva. “Ako cieľ rally je Senegal špeciálnym miestom. Ľudia sú šťastní a úplne radostne ťa vítajú. Toto je tá pravá atmosféra pre finále”. Nastúpi na motorku Urban G/S, ktorá mu pripomína jeho stroj R 80 G/S z osemdesiatych rokov. Boxer, s ktorým vyhral najťažšie púštne preteky na svete v rokoch 1981 a 1983. "Táto motorka vo mne vyvoláva veľké emócie. S farbami BMW Motorsport sa mi spája veľa príjemných asociácií a som šťastný, že odkaz motorky R 80 G/S prežíva až dodnes". Hubert jazdí na motorke cez "svoj" Dakar ako domáci a Joy ho pokorne nasleduje.  

+ Čítaj viac

Jazda pomedzi čriedy kôz a trúbiace taxíky: toto je Dakar.

Na motorkách míňajú farebné autobusy, trúbiace taxíky a rozhegané káry ťahané somármi. Premávka sa zastaví, keď farmár na Place de l'Indépendance prechádza cez cestu so svojou čriedou kôz. Toto je miesto, kde sa po rally konali oslavy. "Námestie bolo preplnené ľuďmi a ulice boli úplne upchaté. Trvalo nám celé hodiny, kým sme sa pri vyhlasovaní víťazov dostali na pódium", hovorí Hubert. Každý jeden moment je pripomienkou toho, že rýchlosť života v Afrike je iná. Čas na preradenie nadol a porozhliadnutie sa po tomto exotickom mieste v západnej Afrike.  

+ Čítaj viac

Krátka prestávka v meste, ktoré má na všetko čas.

Hlavné mesto Senegalu rozpráva nekonečný príbeh medzi oceánom a púšťou. Polostrov je z troch strán obklopený Atlantickým oceánom. A hoci hneď za mestom už začínajú stepi, samotný Dakar je tropický a vlhký a tamojšia pôda je úrodná. Panoráme mesta dominujú staveniská medzi zelenými parkovými oázami; hoci nie je jasné, či práve prebieha demolácia alebo stavba budov. Popri výrazných hotelových budovách sa nachádzajú jednoduché chatrče. Pred šedými betónovými budovami sa nachádzajú farebné trhové stánky. Hubert a Joy si dávajú pauzu v plážovej reštaurácii. Mosadzná plaketa na "stene slávy" v reštaurácii dokazuje, ako veľmi si Huberta Auriola v Dakare ctia. Jeho meno žiari popri popových hviezdach osemdesiatych rokov, akými sú napríklad francúzska speváčka Dalida alebo Stevie Wonder.  

+ Čítaj viac

Medzi červenou zemou a červenou oblohou pozdĺž pobrežia Dakaru.

Pokračujú po Route de la Corniche Ouest a smerujú popri pobreží na sever. Joy vlastní pôvodnú motorku R 80 G/S Paríž-Dakar a len ťažko môže uveriť tomu, že sa po stopách rally vydáva s jedným z vtedajších hrdinov. "Snažím sa, aby bol v mojom živote vždy dostatok dobrodružstva. Hubertov príbeh mi ukazuje, že to je ten pravý spôsob života". Joy by bola najradšej, keby tento moment trval večne. Obklopuje ich červená zem, ktorá splýva s červeným západom slnka nad Atlantickým oceánom. Odtiaľto majú veľkolepý výhľad na mesto, ktorého silueta bliká vo večernom svetle. Čas v meste, ktoré sa nikam neponáhľa, sa akoby zastavil.  

+ Čítaj viac
Ľudia sú stále nadšení a priateľskí. Často hovoria: 'Hej! Ste späť vo Vašej krajine!' Akoby som bol jedným z nich. “

Hubert Auriol

Vysnívaná destinácia Lac Rose

Opotrebované drevené člny lemujú pobrežie jazera Lac Rose.

Ticho je veľmi výrazné. Zintenzívňuje moment a pocit, ktorý vyvoláva už samotný pohľad na ružové jazero. Lac Rose – vysnívaná destinácia. Jazero, ktoré je na celom svete známe ako cieľová destinácia Rally Paríž-Dakar. Tu, 30 kilometrov severovýchodne od rušného hlavného mesta Senegelu, je svet odlišný. "Lac Rose je magické", tvrdí Joy s rešpektom, keď spolu s Hubertom dorazí k jazeru. Opotrebované drevené člny lemujú pobrežie. Farmári sa plavia naprieč jazerom a z jeho dna ťažia soľ. Za kríkmi slanorožcov sa na úzkom koridore medzi jazerom a Atlantickým oceánom zdvíhajú duny.  

+ Čítaj viac

Momenty z cieľa Rally Paríž-Dakar sa navždy vryli do Hubertovej pamäte.

"Keď sme sem po rally prišli, tak po tichu nezostala ani stopa", hovorí Hubert so smiechom. "Všade boli ľudia, ktorí nás povzbudzovali a oslavovali ako hviezdy. Tento moment bol po všetkých ťažkostiach, pochybách a problémoch počas pretekov jednoducho nezabudnuteľný". Aj keď sa udiali už dávno, sú tieto zážitky pre Huberta ešte stále živé. Navždy sa vryli do jeho pamäti. No nielen to: formovali jeho život a urobili z neho a z Rally Paríž-Dakar legendu.  

+ Čítaj viac

Viac príbehov, ktoré by vás mohli zaujímať.

Vhodné motocykle.

spinner