"Všetko okolo nás bolo niekedy navrhnuté".

Interview s dizajnérom Stephenom Kennom o klasike s moderným vzhľadom.

Dizajnér Stephen Kenn je známy svojimi minimalistickými a puristickými dielami. Jeho filozofia: autentické, klasické materiály s moderným dizajnovým štýlom. Najmä jeho dielo "Inheritance Collection" ukazuje, ako tento Kalifornčan redukuje sedací nábytok na nevyhnutné minimum a štýlovo ho kombinuje s vysoko kvalitnými klasickými materiálmi. Pretože je presvedčený: dobrý dizajn by mal mať tú najjednoduchšiu a najfunkčnejšiu formu a použité materiály by mali prenášať históriu do súčasnosti.

Stephen, vždy si chcel byť dizajnérom?
Nie, túžba po tejto kariére sa v podstate vyvinula postupne. Na začiatku boli moje nápady limitované na podomácky šité tričká a neskôr rifle. Potom som začal navrhovať tašky. Medzitým som sníval o navrhovaní nábytku. Dúfam, že raz sa budem môcť podieľať aj na architektonických a umeleckých projektoch.
Čo máš na svojom povolaní najradšej?
Milujem navrhovanie! "Všetko okolo nás bolo niekedy navrhnuté". Interakciu medzi ľudmi a produktmi vidím ako konverzáciu medzi kultúrou a svetom. Ak niekto vytvoril produkt alebo umelecké dielo, tak tieto budú existovať dlhú dobu, dokonca aj po smrti dizajnéra. Budúce generácie budú pri debatách o našej ére hovoriť o tom, čo sme vytvorili.
Odkiaľ čerpáš inšpiráciu pre svoju prácu?
Vždy si položím otázku: ako môžem vyriešiť tento problém? Problémy nevnímam ako zlé veci, ale skôr ako zdroj inšpirácie. Zbožňujem premýšľanie o jednoduchých každodenných problémoch. Momentálne premýšľam o rozťahovacom jedálenskom stole a veľmi sa teším, ako ho v máji odprezentujem na medzinárodnom veľtrhu moderného nábytku v New Yorku.
+ Čítaj viac
Nemáš niekedy obavu, že nebudeš schopný vyriešiť problémy?
Moje najlepšie diela vznikajú vtedy, keď zabudnem na svoje obavy zo zlyhania a idem do rizika, aby som mohol vytvoriť nádherné objekty. Pri navrhovaní mám pocit, že možné je všetko.
To znie ako absolútna sloboda.
Sloboda je skvelé slovo. Dokonale opisuje pocit, ktorý mám pri jazde na stroji R nineT Scrambler. V mojom živote a práci nie je niekoľko vecí, pri ktorých ide o tento pocit slobody, ktorý človek zažíva pri jazde na motorke.
Ako si dostal k jazdeniu na motorke?
K motorkám som sa v podstate dostal cez moju ženu, kvôli ktorej som si kúpil svoj prvý stroj: Hondu 360 Café Style z roku 1975. Vtedy som zistil, čo všetko sa na klasickej motorke môže pokaziť. Niektoré opravy som si chcel urobiť sám a vďaka tomu som v Los Angeles spoznal veľa nových ľudí. Mnohí z nich sú dodnes mojimi dobrými priateľmi. Takže motorky a jazdenie na nich sú pre mňa aj o príslušnej komunite.
Kam ťa výlety na motorke už stihli zaviesť?
Minulý september sme s mojou ženou na stroji BMW 700 GS prešli cez Škótsku vysočinu. Nikdy predtým som nič tak nádherné nevidel.
+ Čítaj viac
A ktorý cieľ je na pláne ako ďalší?
Rozmýšľame o tom, že na jeseň odletíme do Austrálie. A pritom dúfame, že sa nám tam znovu podarí zajazdiť si na strojoch BMW. Už niekoľkokrát som prechádzal cez Skalnaté vrchy, ale vždy som sníval o tom, že to absolvujem na motorke.
Ako vyzerá tvoj dokonalý deň na motorke R nineT Scrambler?
V ideálnom prípade veľmi skoro vstanem, pobalím si nejaké jedlo a vydám sa na stroji R nineT Scrambler k pobrežiu. Na obed sa presúvam smerom ku kaňonom a hľadám pekné vyhliadkové miesto pre malý piknik. Potom jazdím pozdĺž pobrežia po Pacific Coast Highway. Milujem túto cestu.
Čo pre teba osobne znamená jazdenie na motorke?
Byť v polohe, že sa môžeš otestovať a nechať sa inšpirovať. Oboje súčasne.
+ Čítaj viac

Dizajnové štúdio.

Dizajnové štúdio.

Spolu so svojou ženou prevádzkuje Stephen Kenn od roku 2011 dizajnové štúdio v Los Angeles. Tu vyvíja predovšetkým nábytok a kožené výrobky. Poháňaný svojou zvedavosťou sa hrá s tvarmi a materiálmi, aby mohol objekty zredukovať na nevyhnutné minimum. Svoju inšpiráciu najradšej čerpá vonku pri jazde na motorke.

+ Čítaj viac

Každý zo svojich dizajnérskych projektov vníma ako experiment. Na začiatku je vždy hľadanie nových materiálov, tvarov a procesov. A rovnako tak hľadanie zmysluplnej histórie. Tak vznikajú funkčné objekty s modernými tvarmi a vysoko kvalitnými materiálmi – to všetko "Made in Downtown L.A."

+ Čítaj viac

Úprimný. Divoký. Vzduchom chladený.

Pocíťte vietor, nakloňte sa do každého rohu a zažite slobodu na každom metri, ktorý prejazdíte – BMW R nineT Scrambler vám umožní byť tým, kým ste. Robustný, nekonvenčný a proti zavedeným normám. Zvedie vás kam chcete. Vyrobený pre každého, kto chce čistý, minimalistický a pravidlá lámajúci motocykel.

O modeli R nine T Scrambler

Viac príbehov, ktoré by vás mohli zaujímať.

Vhodné motocykle.

spinner