Dosky, ktoré znamenajú svet.

Vyprázdnite javisko a spustite natáčanie pre jazdca po stene smrti Dona Ganslmeiera.

Tvrdí chlapi, nenápadná dielňa na zadnom dvore, debny s dlho hľadaným obsahom, hra svalov, odvážne manévre, senzácia – a happy end? Motodrom, najstaršia mobilná stena smrti na svete, ponúka veľkolepé predstavenia.

Znie to šialene? Áno, veď to aj je.

Znie to šialene? Áno, veď to aj je.

Kdekoľvek sa Motodrom objaví, tam zavládne neveriaci úžas a čisté nadšenie. Mnohí diváci sa môžu v tejto už takmer archaickej drevenej konštrukcii cítiť ako keby cestovali v čase a ocitli sa v starom cirkuse. Ale namiesto vône cukrovej vaty a pukancov tu cítiť olej a benzín. Artisti sa nazývajú Motorellos a pri predvádzaní svojich jazdeckých zručností sú vždy štýlovo oblečení: úzke nohavice, vyleštené čižmy a žiarivo biele košele. Zdá sa, že pri zrode tejto myšlienky stál aj samotný diabol: štyria jazdci sa vedľa seba zoradia v maximálne úzkom priestore v takmer 100-ročnej drevenej stene smrti pre paralelnú jazdu – prvú po viac ako 50 rokoch. A po prvýkrát na štyroch motorkách BMW R 25, z ktorých každá má viac ako 60 rokov. Niet o čom - takáto udalosť musí byť zdokumentovaná pre ďalšie generácie. To si aspoň myslel režisér Stéphane Gautronneau. Počas 15 mesiacov sprevádzal celý súbor a tento odvážny projekt – a najmä jeho šéfa Dona Ganslmeiera. 

+ Čítaj viac

Jeden muž, jedno miesto.

Jeden muž, jedno miesto.

Motodrom bez Dona? Nemysliteľné. Žije pre Motodrom. Život plný vášne, počas ktorého as profesia artistu po stene smrti stáva skutočným poslaním. Don je impozantnou postavou. Jeho poslanie je na ňom vidieť hneď od prvej sekundy. Jeho vášeň ho formovala: jeho oči sú sústredené a bystré, jeho gestá rovnako rozhodné ako presné a jeho telo je posiate nespočetnými tetovaniami. Keď zvýši hlas, tak jeho vyjadrenia sa akoby premenia na oznámenia: žiadne odvrávanie v štýle "teraz to spravíme takto" – veď niekto napokon musí povedať, ako sa to urobí. Don však slovo šéf nemá veľmi rád. V Motodrome v podstate funguje ako moderátor, koordinátor a samozrejme jazdec. Pre dokonalé kolo a dokonalú show riskujú on a jeho Motorellos pri každom vystúpení svoje zdravie. To všetko pre tú najväčšiu odmenu – aplauz publika.

+ Čítaj viac

BÚRKA A VZDOR

Odkiaľ sa však berie táto vášeň a vôľa pre dosahovanie dokonalosti? Keď mal Don šesť rokov, navštívil so svojím starým otcom jarmok a po prvýkrát uvidel stenu smrti. A hneď bolo jasné: stena smrti – to je ono. Doma na dvore bolo neustále počuť rachot a hrmot nejakého stroja - či už to bol traktor alebo starý moped Quickly. Takže bolo len otázkou času, kedy začne s niečím rachotiť aj Don. Vyskúšal všetko, čo malo kolesá a zrýchlenie. Vycestoval do Anglicka za Kenom Foxom, ktorý je guru jazdy po stene smrti, a absolvoval s ním tvrdý výcvik, ktorý je pre neho poučný dodnes. Pre zjednodušenie si k jeho prezývke "Don" – pri pretekoch počas svojho detstva mal so sebou vždy komiks o káčerovi Donaldovi – pridal len priezvisko "Strauss". Prvé pády Don Straussa na stene smrti komentoval jeho vzor a učiteľ Ken Fox stručne: "Hovoril som ti, nechaj to tak...". Vstať, spadnúť, vstať, spadnúť znova, spadnúť lepšie. V prípade Dona sa čistá vášeň stretáva s nekompromisnou tvrdosťou a snahou o dokonalosť. 

+ Čítaj viac

Staré časy sú preč. Ale vášeň pre ne zostáva. Pohľad späť do budúcnosti.

Staré časy sú preč. Ale vášeň pre ne zostáva. Pohľad späť do budúcnosti.

V minulosti čakali po vystúpeniach tucty dievčat na to, aby s nami mohli ísť na kávu – hovorí Don so smiechom. Dnes sa však naplno koncentruje na vystúpenia, ktoré divákom ponúka. Nehovoriac o tom, že je v šťastnom vzťahu so svojou priateľkou Jay, ktorá celú jeho skupinu samozrejme aktívne podporuje. Zdieľa jeho vášeň pre staré stroje a štýl starých čias. Keď je tento pár na cestách, nejedna hlava sa za nimi otočí, hovorí režisér Stéphane. Don však neustále hľadá ďalšie vzrušenie, ďalšiu výzvu a možnosť ešte intenzívnejšie prežiť svoju vášeň – nefalšované stelesnenie motta "Premeň život na jazdu".

+ Čítaj viac

Vždy o krok vpred.

Pre misiu, pri ktorej mali po stene smrti jazdiť štyri motorky BMW R 25, potrebovali ďalší stroj. Žiadna ľahká úloha, najmä ak zvážime, že už tri existujúce stroje R 25 v ich stave sú senzáciou. Firme BMW Motorrad sa s veľkou dávkou trpezlivosti, ešte väčšou vášňou a náhodným objavom v debne podarilo splniť tento sen a dodať ďalšiu motorku R 25. Za asistencie skúseného reštaurátora Sebastiana Gutscha sedával Don noc čo noc vo svojej Mníchovskej dielni a zo všetkých zhromaždených dielov postupne skladal štvrtý stroj R 25. Ani tu však ako perfekcionista neponecháva nič na náhodu a neriskuje svoje zdravie. Pozná každý diel a jeho rukami prešla každá skrutka a každý čap.

+ Čítaj viac
Stéphane je jednoducho blázon, perfekcionista a skvelý chlapík – rovnako ako ja". “

Don Ganslmeier

Kde sa rúbe les, tam lietajú triesky.

Koncentrované ticho dielne je pri prestavbe steny nadobro preč. Rozjazdová dráha takmer 100-ročnej nádrže sa rekonštruuje pre štvrtú motorku. Lietajú iskry a triesky, zahrešenia a smiech. Namáhavá montáž a demontáž Motodromu sa medzičasom stali pre jazdcov rutinou. Ale prestavba veľkej doskovej konštrukcie je novou výzvou aj pre nich. Opäť v centre diania: Don, ktorému neujde žiadny detail. A v jeho pätách: režisér Stéphane. Pre neho platia len dve pravidlá: urob dobré zábery a nezavadzaj. Don berie tohto dlhoročného kameramana veľmi profesionálne a pragmaticky: "Stéphane je jednoducho blázon, perfekcionista a skvelý chlapík – rovnako ako ja".

+ Čítaj viac
Don Ganslmeier
Don Ganslmeier
Don Ganslmeier
Don Ganslmeier
Don Ganslmeier
Don Ganslmeier
Don Ganslmeier
Don Ganslmeier

V oku búrky: oko.

Pre režiséra, ktorý by sa pre dokonalý záber neváhal vykláňať z vrtuľníka alebo balansovať na hrane útesu, je práca s Motorellos neuveriteľne intenzívne prežitým časom. Byť na cestách v tesnej blízkosti týchto šoumenov pri každom počasí počas 15 mesiacov je však určite niečo iné, ako presne naplánované fotenie módy. Stéphane je všade. Každý záber musí byť dokonalý, pretože naaranžované scény nemajú v skutočnom živote žiadne miesto. Keď show vrcholí, Stéphane stojí so svojou kamerou na dne Motodromu, zatiaľ čo stroje lietajú okolo neho vo vzdialenosti len niekoľkých centimetrov a stúpajú nahor po stene.

+ Čítaj viac

Štvorka nie je príliš vysoké číslo.

Na BMW Motorrad Days konečne nadišiel ten čas: na zrekonštruovanej rozjazdovej dráhe je vidieť a počuť štyri nedočkavé a mrmlajúce stroje BMW R 25. Vyleštené čižmy, úzke nohavice, biele košele: Motorellos sú maximálne koncentrovaní a plní radostného očakávania. Po niekoľkých kolách začínajú so svetovou premiérou. Všetky štyri stroje R 25 súčasne zrýchľujú a jeden po druhom opúšťajú rozjazdovú dráhu a vydávajú sa na vertikálnu stenu. Cez povzbudzovanie divákov len sotva počuť zvuk jednovalcových motorov. Artistov sprevádza búrlivý aplauz, až kým všetky štyri stroje nekrúžia paralelne po stene. Podobne ako vo víre sa táto atmosféra zhromažďuje v centre Motodromu, kde ju zachytáva Stéphanova kamera. A Donova priateľka Jay si ako vždy utiera z oka slzu. Je to skvelé predstavenie.

+ Čítaj viac

Viac príbehov, ktoré by ťa mohli zaujímať.

Vhodné motocykle.

spinner