Longboard a motorka.

Mestské športy: vysoko nad mestom.

Chris a Guto sa dali dohromady, aby si podmanili cesty v São Paulo a jeho okolí. Pozri sa, ako rýchlo táto dvojica naberie rýchlosť. Chris Northover je pohodový chlapík, ktorý jazdu na motorke miluje natoľko, že si z toho urobil kariéru. Guto je brazílsky jazdec na longboarde, ktorý sa jazde na doskách s kolieskami venuje už viac ako sedem rokov. Túto dvojicu spája vášeň pre rýchlosť a zákruty – pritom je úplne jedno, či na dvoch kolesách alebo štyroch kolieskach. Nechaj sa tým strhnúť aj ty.

Chris a Guto.

Chris a Guto.

Radosť z jazdy je putom, ktoré spája Chrisa a jeho priateľa Guta. Či na motorke alebo longboarde, jazdenie je pre oboch nielen povolaním, ale aj poslaním. Chris pricestoval do Brazílie, aby si s Gutom a pár ďalšími priateľmi zajazdili v kopcoch v okolí São Paula. Vyzbrojení motorkou G 310 R a longboardmi sa vydali za dobrodružstvom a užili si spolu kopec srandy.

+ Čítaj viac
Najlepším na jazde na longboarde je zjazd z kopca spolu s mojimi priateľmi. Spoločné rezanie zákrut je jednoducho úžasné! Je to ten najlepší pocit! “

Guto Negão

Interview s Gutom

Guto Negão má 27 rokov a už v tomto veku je majstrom sveta v zjazde na longboarde. Jazda na doskách s kolieskami je pre neho vášňou už od jeho 20-tich rokov. Všetko to začalo ako hobby a to, aký je v tom dobrý, zistil len náhodou. Pre účasť na pretekoch sa rozhodol len zo srandy. Nemal za sebou žiadny tréning alebo skúsenosti. Z dobrého výsledku bol šokovaný a teraz si súťaž bez jeho účasti možno predstaviť len ťažko. V tomto interview Guto hovorí o svojich skúsenostiach na longboarde, čo majú longboardy a motorky spoločné a aké sú jeho plány pre budúcnosť.
Ako dlho sa venuješ jazde na longboarde?
Na longboarde som stál po prvýkrát, keď som mal 20 rokov. Jeden som zbadal a chcel som zistiť, aké to vlastne je.
Na čo musia začiatočníci dávať pozor?
Pre ľudí, ktorí začínajú s longboardingom, mám jednu dobrú radu: vždy používajte prilbu a rukavice. Na začiatku budete totiž často padať a ruky budete používať na brzdenie - preto sú rukavice absolútnou nevyhnutnosťou. Ešte viac ochrany poskytujú chrániče kolien.
Ako často a čo presne trénuješ, aby si bol taký dobrý?
Tréning je naozaj jednoduchý. Ide v podstate o funkčný tréning. Snažím sa vylepšenie svojich pohybových sekvencií. Skutočným tréningom je samotná jazda na doske. Ideálne čo najviac a čo najčastejšie. Najlepší tréning je s niekým ďalším, kto ťa posúva ďalej. Takže potrebuješ veľkú partiu a kopce. Optimálna situácia je veľa kopcov s mnohými zmenami, rôznymi zákrutami a meniacimi sa rýchlosťami.
+ Čítaj viac
Počas posledných rokov si bol na mnohých podujatiach. Ktoré bolo najlepšie a prečo?
Určite Teutonia, pre vysoké rýchlosti. Ide o veľmi technické preteky, pri ktorých sa takmer nemôžete pohnúť. Si v "režime vysokej rýchlosti" a nemôžeš sa ani pozrieť hore, pretože ideš veľmi rýchlo a vietor je taký silný, že by si mohol kedykoľvek spadnúť z dosky. Bolo to veľmi vzrušujúce, ale najúžasnejšie preteky, na ktorých som sa kedy zúčastnil, boli tie posledné – keď som sa stal majstrom sveta.
Máš po zisku titulu majstra sveta nejaké ďalšie ciele?
Mojim cieľom pre rok 2016 je určite obhajoba titulu majstra sveta. Chcem vyhrať všetky preteky, ktorých sa zúčastním. Majstrom sveta sa síce môžeš stať aj vtedy, keď niekedy skončíš druhý, no ja chcem vždy vyhrať každé preteky.
Aká je tvoja maximálna rýchlosť na longboarde?
Moja najvyššia nameraná rýchlosť počas pretekov bola 119 km/h, ale moja osobná maximálna rýchlosť bola 139 km/h. Ale nejde o oficiálny údaj, pretože to nemôžem dokázať.
Myslíš si, že jazda na motorke a jazda na longboarde majú niečo spoločné?
Jazdu na longboarde a jazdu na motorke spája rezanie zákrut a pocit asfaltu pod tebou. Myslím si, že pocit, ako plnou rýchlosťou režeš zákrutu, je na motorke a na longboarde veľmi podobný.
+ Čítaj viac

Interview s Chrisom Northoverom

"Som nemilosrdný nadšenec."

Interview s kaskadérskym jazdcom a autorom Chrisom Northoverom.

Zisti viac

Intenzívna radosť z jazdy

BMW G 310 R.

Agilný balík sily je základom pre radosť z jazdy. Táto motorka bola skonštruovaná pre pulzujúce mestá a pre všetkých, ktorí jednoducho milujú jazdu na motorke. Je obratná, ľahko sa ovláda a súčasne má športový charakter. Či už ste veľký alebo malý jazdec – každý typ jazdca sa na BMW G 310 R okamžite cíti ako ryba vo vode!

K motorke G 310 R

Viac príbehov, ktoré by vás mohli zaujímať.

Vhodné motocykle.

spinner