Vdýchni život svojim vizionárskym nápadom.

Mladí dizajnéri vytvárajú nové koncepty.

S nastávajúcim príchodom G 310 R spoločnosť BMW Motorrad pripravovala svoje celosvetové trhy, od Milána p Japonsko, na tento nový športový ľahký roadster. Študenti Európskeho inštitútu pre dizajn (IED) v Taliansku už skúmali nápadný motocykel BMW do 500 cm3 ako súčasť svojich záverečných projektov, zatiaľ čo v Tokyu špeciálny workshop pre jazdkyne vytvoril rovnako zaujímavé štúdie.

Projekt, ktorý pôvodne pre študentov v roku 2015 spustil Andrea Ferrari, marketingový manažér BMW Motorrad Italia, vyzýval študentov dizajnu, ktorí nemali žiadne zázemie v automobilovom dizajne a technike, aby upravili a prispôsobili malú, ľahkú, agilnú motorku tak, aby ešte viac priťahovala mestských jazdcov. Po roku práce of boli na festivale The Next 100 Festival v Monze odhalené konečné návrhy študentov. Teraz, keď títo

študenti promovali, odovzdali taktovku ďalšej skupine študentov, aby oživili inšpirácie pomocou zariadení IED, ktoré patria ku svetovej špičke. „Cieľom BMW Italy je pokračovať v tomto partnerstve aj v akademickom roku 2016/17. Chceme dotiahnuť niektoré črty koncepčných motoriek do konkrétnejšej fázy a ponoriť sa hlbšie do niektorých špecifických aspektov každej motorky, privádzajúc na svet ‘G 310 R by IED’“, povedal Ferrari.

+ Čítaj viac

Bezpečná a praktická.

Tohtoroční študenti, inšpirovaní konceptmi odchádzajúcich študentov, začnú tieto koncepty vyvíjať podľa vlastných predstáv. Potom sa približne po troch mesiacoch BMW Motorrad Italia spolu s učiteľmi z IED vykonajú úvodnú revíziu a vyberú ‘najlepšie’ nápady. V tejto etape začnú študenti spolupracovať ako tím a budú pracovať na konceptoch,

ktoré boli označené za najlepšie. Cieľom bude nakoniec vyrobiť pracovný prototyp. Študenti vykonali hĺbkový prieskum, vrátane rozhovorov s vybranými jazdcami, aby pochopili ich požiadavky, pričom sa dôraz kládol na viac na bezpečnosť a praktickosť ako na silu a výkon.

+ Čítaj viac

ŠTYRI KONCEPTY, ŠTYRI AUDIENCIE

Projekt „BMW Savannah“

Ženská sila.

Projekt ‘BMW Savannah’ je motorka navrhnutá špeciálne pre ženy, ktoré by pred veľkou, ťažkou motorkou uprednostnili ľahšiu motorku, ako napríklad BMW G 310 R. Jednou z ústredných čŕt dizajnu projektovej motorky sú 360° obvodové LED svetlá na zvýšenie viditeľnosti jazdkyne, ktoré majú bojovať proti jednej z najčastejších príčin motocyklových nehôd na cestách. Bolo vytvorené aj dôvtipné riešenie na monitorovanie mŕtveho uhla,

s hmatovou spätnou väzbou – v podstate ide o drobné ťuknutia – na kolená jazdkyne v oblasti, kde sa opierajú o nádrž. Tým upriamia jej pozornosť na vozidlá idúce po jej boku. Okrem toho tím nadviazal na existujúce bezkľúčové ovládanie BMW Motorrad Keyless Ride a nahradil kľúč náramkom. Posledným dotykom bol kožený popruh na nádrži pre bezpečné a ľahké tlačenie motorky.

+ Čítaj viac

Umenie a blatník.

Umenie a blatník.

Ako býva zvykom v modernej motocyklistike, vlastné upravovanie bolo témou, ktorá ovplyvnila prácu mnohých tímov. Projekt ‘Morpheus’ sa orientoval na rozšírenie procesu konfigurácie s viacerými aerodynamickými krytmi na spôsob lupienkovej pílky, ktoré sa dajú pridať alebo odstrániť a vytvoriť tak pre jazdca množstvo rozmanitých možností. Prostredníctvom online konfigurátora sa dá taktiež nahrať vlastná grafika. ‘BMW G 310 Misto’ uvádza vlastné upravovanie na funkčnejšiu úroveň pre všedného jazdca, ktorý chce niečo odlišné na víkend, a vytvára motorku pre cestné aj terénne využitie.

+ Čítaj viac

Umožňujú to vymeniteľné komponenty, ako napríklad väčší blatník a jedinečné balenie každého komponentu umožňuje zavesiť práve nepoužívané príslušenstvo na stenu a tak ‘vytvoriť kus umenia’. Špeciálny nástroj, ktorý je pribalený k produktu, zaručuje ľahkú inštaláciu. ‘BMW Plus+’ pokračuje v téme motoriek s duálnym využitím; keď sa veterný štít nepoužíva, zvesí sa pred predný svetlomet. Poukazuje to na jazdca, ktorý potrebuje krátku jazdu po diaľnici, ale aj chladný vánok počas prepravy v rozpálenom meste.

+ Čítaj viac

Športová a hranatá pre mladých jazdcov.

Športová a hranatá pre mladých jazdcov.

Kľúčovou vlastnosťou BMW 310 Street Race a Supermoto motoriek je absencia tradičného displeja tachometra. Túto úlohu preberá jazdcov smartfón a pomocou špecifickej aplikácie si používateľ môže prispôsobiť nastavenia motorky a aktivovať predinštalované kamery schované na motorke, ktoré sa vari môžu použiť ako bezpečnostný prvok podobne ako palubná kamera, ale najpravdepodobnejšie na nahrávanie tvojich schopností pri prepletaní sa mestskou premávkou! Obe tieto motorky boli upravené, aby vyzerali športovejšie a hranatejšie a sú viac orientované na iné publikum motoriek G 310 R:

+ Čítaj viac

Mladí absolventi a mladí ľudia vo svojom prvom zamestnaní, hoci pôvodný dizajn moderného roadstera BMW už úspešne odkazuje na svojich starších súrodencov, BMW S 1000 R a R 1200 R. Keďže BMW G 310 R spadá pod kategóriu A2 európskych vodičských oprávnení na motocykle, čo je rovnaká kategória ako maxi-skútre, ktoré mnohí, mladí i starí Taliani používajú na premiestňovanie po mestách a mestečkách, BMW Motorrad vidí túto ľahkú, agilnú motorku ako príležitosť konvertovať jazdcov, ktorých už nudí to, čo Ferrari opisuje ako „plytký zážitok z jazdy, ktorý ponúka skúter“, a dostať ich na svižnú a dynamickú motorku – a to všetko bez potreby vyššej kategórie vodičského oprávnenia. 

+ Čítaj viac

Vstup do konečnej etapy.

Projekt „Morpheus“

Vstup do konečnej etapy.

Trojmesačná revízia prác súčasných študentov sa uskutoční ku koncu roka a po výbere najlepších prototypových vlastností budú študenti do júna 2017 vyvíjať a prezentovať svoje koncepty. Nielen počas záverečných skúšok, ale aj na budúcoročnom festivale Dni BMW Motorrad v Garmisch-Partenkirchene, kde budú študenti prezentovať svoje práce na najväčšom stretnutí fanúšikov BMW Motorrad na svete, aby dokončili záverečnú etapu partnerstva.

+ Čítaj viac

NEMECKO SA STRETÁVA S JAPONSKOM

Keď študenti IED v Miláne prezentovali svoje dizajnérske nápady ohľadne konceptu G 310 R, mohli sme nazrieť do toho, čo mileniáli z mestských obydlí chcú od motocykla. O niekoľko tisíc kilometrov ďalej sa skupina japonských žurnalistov, zákazníkov BMW, personálov predajcov a študentov dizajnu stretla na ženskom workshope, zameranom na objavovanie ideálnej motorky BMW pre japonské ženy.

Workshop dal účastníkom za úlohu brainstorming na tému, ako by bolo možné čo najlepšie upraviť G 310 R pre ženy. Poruke bol dizajnér, ktorý vizualizoval ich nápady a jeden z dizajnov bol vybraný pre neskoršiu výrobu. Pre inšpiráciu boli vystavené štyri slávne BMW R nineT s japonskou úpravou od tvorcov Shiro Nakajima, Hideya Togashi, Go Takamine a Kaichiroh Kurosu.

+ Čítaj viac

Praktickosť so štýlom.

Prvý projekt úpravy G 310 R je známy ako ‘Sporty Scrambler’ (športový scrambler). Má polovičný aerodynamický kryt, pneumatiky so štupľami, nastaviteľné riadidlá, sklápacie zrkadlá a integrované chrániče motora. Druhý dizajn je voľne založený na modeli Streetfighter. Vďaka módnym farebným schémam, jednoduchým sedadlám a rukovätiam riadidiel v rovnakej farbe, dvojitým výfukom, stredovému stojanu a nastaviteľným riadidlám je smerodajnou témou praktickosť so štýlom. Tretí projekt úpravy G 310 R je známy ako ‘City Café Racer Style’ (štýl pretekára z mestskej kaviarne). S nádržou v tvare slzy, lavicovým sedadlom a kuframi v štýle ‘bagger’ sa vďaka svojej retro štylizácii, výberu farebných variácií a prilbe v rovnakej farbe radí medzi najpopulárnejšie voľby pre neskorší vývoj.

Dizajn bol už odoslaný dizajnérovi konceptu na rozpracovanie a jedného dňa by ho mohol vyrobiť vybraný upravovateľ. „Zúčastnili sme sa skutočne zaujímavého workshopu pre projekty vlastných úprav a bezpochyby sa preukázalo, že naše jazdkyne sú skutočne zaľúbené do svojich motocyklov a milujú myšlienku, že si ich môžu samy upravovať“, povedala Sandra Ehmová, vedúca komunikácie značky BMW Motorrad, ktorá cestovala z Mníchova do Japonska špeciálne preto, aby sa zúčastnila workshopu.

+ Čítaj viac

Weitere Storys, die Dich interessieren könnten.

Passende Motorräder.

spinner