Madame Freestyler.

Sarah Lezitová necháva svoju motorku tancovať.

Sarah Lezitová je považovaná za najlepšiu kaskadérku na svete. Bola dablérkou Scarlett Johanssonovej v motocyklových scénach vo filme The Avengers 2 a na kaskadérskych majstrovstvách sveta skončili mnohí muži až za ňou. Teraz je táto Francúzka súčasťou komunity BMW Motorrad.

Freestyle pre mňa znamená robiť to, na čo mám chuť. Vyliezť na motorku a zabávať sa. Mojim životným štýlom je freestyle. “

Sarah Lezitová

Cesta Sarah Lezitovej do práce je krátka. 24-ročná jazdkyňa sa presúva po Rue de Champagne cez Épernay, pričom míňa labužnícke reštaurácie a prvotriedne vinárne. Moët & Chandon a mnohé ďalšie vybrané značky majú svoje hlavné sídlo práve tu v Champagne, domove francúzskych luxusných mokov. Onedlho sa Sarah dostáva na prázdne parkovisko. Toto je jej pracovisko. Jej pracovný čas je flexibilný a nemá žiadny kolegov. Sarah namiesto parkovania zrýchľuje.

Prejde cez celé parkovisko, otočí sa a naspäť sa vydáva na zadnom kolese. Nasleduje jazda na prednom kolese, zabrzdenie a otočenie o 180 stupňov. Sarah zrýchľuje pre ďalšiu jazdu na zadnom kolese, skočí na sedadlo a nohy si položí na riadidlá. Prípadným divákom by sa z jej jazdy už desať minút krútila hlava, a to sa ešte len zahrieva. Motorka pod Sarah tancuje v presnom rytme ako kôň. Jej tátoš má však o 159 viac konských síl. Na toto “svoje” parkovisko prichádza každý deň. Polícia a aj miestni obyvatelia ju už poznajú. Práve tu vznikajú triky najlepšej kaskadérky na svete.

+ Čítaj viac

Jazda na zadných kolesách vo viniciach

Otec Sarah Lezitovej len málokedy videl svoju štvorkolku, pretože 13-ročná Sarah na nej neustále skúšala jazdu na zadných kolesách.

Romantickejšie ako malé francúzske mestečko Épernay je už len jeho okolie. Na jemných kopcoch sa rozprestiera vinič, ktorý obklopuje malé dedinky s románskymi kostolnými vežami. V jednej z týchto dediniek vyrástla Sarah Vignotova ako dcéra vinára. Jedna z jej dvoch starších sestier ju prezývala Zito a práve odtiaľ pochádza jej prezývka le Zito a neskôr aj jej umelecké meno Lezitová. Jej otec používal štvorkolku pri práci vo viniciach. Avšak vídal ju len málokedy. Neustále bola totiž na nej 13-ročná Sarah, ktorá sa stretávala s priateľmi a trénovala jazdu na zadných kolesách. “Jazdila som na nej takmer každý deň a trénovala som ako blázon. Štvorkolka samozrejme nezostala úplne nepoškodená a doma som si musela vymýšľať výhovorky”, spomína Sarah. “Keď som napokon vyšla s pravdou von, moji rodičia spočiatku nevedeli, čo si o tom majú myslieť. Ale postupom času si na to zvykli.” Rozpráva so smiechom.

+ Čítaj viac

Sarah zvažovala, že sa vydá v šľapajách svojho otca. Potom však dostávala stále viac kaskadérskych ponúk a jazdenie na motorke sa stalo jej povolaním.

Paleta trikov na štvorkolke sa čoskoro vyčerpala a Sarah stále nemala dosť. Jej ambície boli omnoho väčšie ako v prípade jej priateľov. Keď mala 16, dostala motorku s objem 125 centimetrov kubických. S motorkou sa toho dalo vymyslieť oveľa viac a Sarah sa rýchlo učila. Dedina bola pre ňu už primalá. Začala sa stretávať s podobne naladenými ľuďmi z celého Francúzska a počas víkendov s nimi trénovala. Počas týždňa chodila do školy a neskôr dva roky študovala vinárstvo. Páčilo sa jej to a zvažovala, že sa vydá v šľapajách svojho otca. Potom ale dostávala stále viac kaskadérskych ponúk a jazdenie na motorke sa stalo jej povolaním. Pre Sarah sa tak začala úplne nová kapitola. “Ja a moji priatelia sme nikdy nečakali, že by sa z toho jedného dňa mohla stať moja práca. Kaskadérstvo ma stále baví – teraz však už na inej úrovni.”

+ Čítaj viac

Street Dance

Jazda na zadných kolesách, zabrzdenia až do zdvihnutia zadného kolesa, pretáčania na mieste: Sarah Lezitová doťahuje svoje triky do dokonalosti.

Profesia kaskadéra je sama o sebe považovaná za niečo mimoriadne. No ešte nezvyčajnejšie je, ak túto profesiu vykonáva žena. “Kaskadérka? Uvidíme ťa v kine?”, pýtajú sa často ľudia. Sú zvedaví a majú mnoho otázok. Sarah im s radosťou odpovedá. Hovorí o svojich rolách dablérky vo filmových scénach, súťažiach, majstrovstvách a show. Neexistuje samostatná kategória pre ženy. Sarah si zvyčajne meria sily s mužmi. “Muži majú počas jazdy viac sily a silný výraz. Preto som si zadefinovala svoj vlastný štýl: sústredím sa na rovnováhu a svižnosť.” Vďaka tomu vyzerá show Sarah ako akrobatický tanec: jej vystúpenia sú súčasne elegantné, silné a odhodlané. Tanec na asfalte, na ulici – street dance. Súčasťou sú jazda na zadnom kolese, zabrzdenia až do zdvihnutia zadného kolesa, drifty, pretáčania na mieste a akrobatické prvky.

+ Čítaj viac

Show Sarah vyzerá ako akrobatický tanec: jej vystúpenia sú súčasne elegantné, silné a odhodlané.

“Snažím sa držať sa svojho štýlu a dotiahnuť triky do dokonalosti.” Nechce príliš riskovať. Postupný rast a neustále zlepšovanie sa považuje za kľúčový faktor úspechu – najmä preto, že už v minulosti si vážne poranila koleno. “V októbri 2015 som si pri nehode roztrhla predný krížny väz. Lekára však navštívila až o štyri mesiace neskôr. Keďže som nechcela zmeškať sezónu 2016, tak operáciu sme preložili až na jeseň. To bola chyba, pretože pre nestabilné koleno som stratila dôveru vo svoje telo a v podstate aj celú sezónu.” Sarah tvrdo trénuje a chce zabojovať o svoje postavenie. V roku 2017 chce súťažiť na stroji S 1000 R.

+ Čítaj viac
Musela som na sebe tvrdo pracovať, aby som zvládla svoju nervozitu a aby som súčasne bola otvorenejšia k ľuďom. “

Sarah Lezitová

Hanblivosť alebo show

Na začiatku bola pre Sarah najväčšou výzvou jej tréma.

Sú kaskadérske kúsky na motorke náročné? Nepochybne. Ale s tým Sarah problémy nemá. Jej vášeň sa zdá byť nekonečná. Vzdávanie sa nemá v krvi. Skutočnou výzvou je však pre ňu žiara reflektorov. “Vždy som bola hanblivá a nikdy som nebola príliš zhovorčivá.” Na začiatku je tlak obrovský – najmä preto, že Sarah chce vždy predviesť dobrú show a všetko spraviť dokonale. “Bola som v strese, lebo všetci sa pozerali na mňa. Stres mi spôsoboval problémy s rukami. Po dvojminútovej jazde som bola zablokovaná”, spomína. Tréma mala na ňu taký vplyv, že jej priatelia ju takmer nespoznávali. “Musela som na sebe tvrdo pracovať, aby som zvládla svoju nervozitu a aby som súčasne bola otvorenejšia k ľuďom. Pre mňa ako dievča z vidieka to bolo náročné.”

+ Čítaj viac

Už žiadny priestor pre hanblivosť. Sarah si zvolila show.

V roku 2013 sa Sarah po prvýkrát zúčastnila kaskadérskych majstrovstiev sveta v Poľsku. O dva roky neskôr tam dosiahla svoj najväčší úspech. Spomedzi 75 jazdcov bola jedinou ženou a skončila na deviatom mieste. “Bolo to neuveriteľné a mala som pocit, akoby som vyhrala. Chalani, ktorí skončili nado mnou, boli úplní blázni! Nikdy nebudem mať ich zručnosti. Diváci si však pravdepodobne to dievča zapamätajú, hoci nepoznajú moje meno.” Existuje však dostatok ľudí, ktorí si jej meno pamätajú: s viac ako 2,5 miliónmi fanúšikov na Facebooku je Sarah Lezitová slávna takmer rovnako ako samotné kaskadérstvo. Svojim sledovateľom poskytuje náhľady do jej každodenného trénovania: fotky a videá, ktoré tvorí spolu so svojimi priateľmi. Pre hanblivosť už nie je žiadne miesto. Sarah si zvolila show.

+ Čítaj viac

Na svetovej scéne

Ako dablérka Scarlett Johanssonovej jazdila Sarah v motocyklových scénach vo filmovom trháku The Avengers 2.

Správy o talente Sarah Lezitovej sa dostali až do Hollywoodu. Bola požiadaná o spoluprácu pri natáčaní filmového trháku The Avengers 2. Ako dablérka Scarlett Johanssonovej jazdila vo filmových motocyklových scénach. “Bola to moja prvá filmová práca a hneď taká bomba. Som na to veľmi hrdá”, hovorí Sarah nadšene. “Bola to šialená skúsenosť. Na natáčaní sa zúčastnilo tak veľa talentovaných ľudí – kaskadéri pre bojové scény, jazdenie alebo plávanie.” V roku 2016 riadila BMW R 1200 RT v thrilleri Inferno. Vďaka práci dablérky, súťažiam, show a natáčaniam už Sarah stihla pôsobiť vo všetkých kútoch sveta. Doma je často len pár dní, aby následne mohla znova niekam vyraziť. “Niekedy mi chýba pokojný život doma. Ale hneď ako som dlhšiu dobu doma, začne mi chýbať cestovanie.”

+ Čítaj viac

“My kaskadéri sme na motorke vážni a sústredení, ale zvyšok je zábava – a freestyle”, hovorí Sarah Lezitová.

Keď má však Sarah prestávku, užíva si čas strávený doma. “Spánok, dobré jedlo a šport niekde vonku sú pre mňa dôležité. Tak dokážem najlepšie zregenerovať. Veľa som sa naučila o výžive a myslím si, že zdravý životný štýl ma posúva ďalej.” Sarah v podstate ani nemá normálny tréningový plán. “Vstanem a posúdim, ako sa cítim. Načúvam svojmu telu.” Napriek všetkej profesionalite považuje Sarah za dôležité, aby bola zábava aj naďalej stredobodom všetkého. “Na rozdiel od mnohých iných športov nie je v kaskadérstve až taká silná rivalita. My jazdci fungujeme skôr ako rodina. Na motorke sme vážni a sústredení, ale zvyšok je zábava – a freestyle.

+ Čítaj viac

Viac príbehov, ktoré by vás mohli zaujímať.

Vhodné motocykle.

spinner