Tanec na visutom lane.

Show na BMW Motorrad Days.

Keď Sarah Lezitová predvádza kaskadérske kúsky, vyzerá to, ako by jej motorka tancovala. Na podujatí BMW Motorrad Days táto Francúzka roztancovala model S 1000 R a v rámci akrobatického “Street Dance” dokázala svoje postavenie najlepšej kaskadérky na svete.

Tréning skoro ráno: Sarah Lezito pri svojom motocyklovom tanci.

V aréne je ticho ako v divadle po zhasnutí svetiel. Opona padá a Sarah Lezitová vychádza na pódium na podujatí BMW Motorrad Days v Garmisch-Partenkirchene. Jej vystúpenie ladí so zvukom stroja S 1000 R, ktorý prerušuje ticho. 24-ročná jazdkyňa necháva svoju motorku pod sebou tancovať – ako keby išlo o BMX, a nie o BMW. Pomocou driftov vytvára na asfalte dokonalé osmičky a následne sa rozbieha, aby mohla predviesť dokonalé kaskadérske kúsky z jej repertoáru.

+ Čítaj viac

S 1000 R ako kaskadérska motorka

Kaskadérska verzia modelu S 1000 R.

Sarah si svoju kaskadérsku motorku vybrala sama a je presvedčená o jej vhodnosti pre kaskadérske kúsky.

Kaskadérska verzia modelu S 1000 R.

Nová kaskadérka značky BMW Motorrad si svoju motorku vybrala sama. “Model S 1000 R považujem za prekvapujúci a originálny. Som ním úplne ohromená. Táto motorka sa presne hodí pre môj štýl, ktorý ešte viac zvýrazňuje.” Sarah považuje túto motorku za relatívne ľahkú a jednoducho ovládateľnú. Aby však na S 1000 R bolo možné predvádzať kaskadérske kúsky, tak bolo predsa len potrebné vykonať určité úpravy. Sarah najprv vymenila reťazové koleso, aby mohla na motorke pri technických trikoch jazdiť extrémne pomaly. Kompletne odstránila svetlá a elektroniku umiestnila za kapotáž. Upravená nádrž je tvarovaná tak, aby podopierala Sarah pri jej kaskadérskych kúskoch a umožňovala jej predvádzať ešte viac trikov. Vymenila riadidlá a stupačky. Motorka bola takisto vybavená ručnou brzdou pre zadné koleso.

+ Čítaj viac

Kaskadérka so zručnosťami mechanika.

“Keď niečo na svojej motorke zničím, nechce sa mi čakať na mechanika. Na to som až príliš netrpezlivá”, hovorí Sarah Lezitová.

Kaskadérka so zručnosťami mechanika.

Veľa vecí si vie Sarah na motorke spraviť sama. Aj napriek tomu je šťastná, že jej najlepší kamarát Romain jej pomáha a dokonca sám vyrába diely pre jej motorku. “Niekedy nemám na výber a musím zobrať veci do vlastných rúk. Keď niečo na svojej motorke zničím, nechce sa mi čakať na mechanika. Na to som až príliš netrpezlivá. Vo všeobecnosti som však rada, že mi Romain pomáha a nemusím sa miešať do mechanických záležitostí.” Pokiaľ ide o jej motorky, Sarah nie je príliš precitlivená. Ak chce stroj držať krok s touto dievčinou, tak musí byť robustný. “Podarilo sa mi poškodiť už veľa motoriek”, hovorí so smiechom, “ale väčšinou sme boli schopní ich opraviť.”

+ Čítaj viac

Tréning s Chrisom Pfeifferom

Sarah Lezitová má veľký vzor: Chrisa Pfeiffera. Ako tínedžerka sa pokúšala napodobňovať tohto kaskadérskeho hrdinu. “Chris ma inšpiroval. Keď som mala 14, podarilo sa mi odfotiť sa s ním počas jednej z jeho show vo Francúzsku”, spomína “Som hrdá na to, že kráčam v jeho šľapajách a dúfam, že jedného dňa budem taká dobrá ako on. Pre náš šport toho spravil neskutočne veľa. Je to skvelý človek s fantastickým štýlom.” Keď Chris Pfeiffer zistil, že Sarah Lezitová bude jazdiť na kaskadérskych show pre BMW Motorrad, okamžite ju pozval k sebe do Bavorska. “Trénovali sme na jeho pozemku a rozprávala som mu o svojich plánoch so strojom S 1000 R”, hovorí Sarah. “Bol náramne očarený a lákavo mi opisoval svoju motorku F 800. Ale radšej mám to, keď môžem skrotiť silnú motorku, ako keď mám vylaďovať motorku s nižším počtom koní. Som zvyknutá na štyri valce a neviem si predstaviť vhodnejšiu motorku ako S 1000 R.”

+ Čítaj viac
Sarah Lezitová
Sarah Lezitová
Sarah Lezitová
Sarah Lezitová
Sarah Lezitová
Sarah Lezitová
Sarah Lezitová
Sarah Lezitová

Štýl Sarah

Dokonalé triky.

Sarah vymyslela svoj vlastný štýl a svoje triky doladila do dokonalosti.

Dokonalé triky.

Aj napriek jej talentu je ťažké sa odlíšiť od hromady talentovaných kaskadérskych jazdcov. Najmä pri silovo mimoriadne náročných trikoch, pri ktorých ženy nedokážu vždy držať krok s mužmi. V súvislosti s tým Sarah svoje kaskadérske zručnosti nezakladá na extrémne náročných trikoch. “Nevymyslela som triky, vymyslela som svoj štýl. Robím si veci po svojom a pri tom sa snažím zdokonaľovať každý jeden trik.” Sarah obľubuje všetky druhy skokov na nádrži, drifty a najmä zabrzdenia až do zdvihnutia zadného kolesa. “Mohla by som ich robiť až do zodratia brzdy na prednom kolese,” hovorí.

+ Čítaj viac

Flexibilita a ľahkosť.

Každý pohyb dokazuje, aký cit má Sarah pre motorky.

Flexibilita a ľahkosť.

Sarah tvrdo trénuje, aby bola pre jej tanec na motorke fit. “Musím tvrdo pracovať na svojej ohybnosti. Trvalo dlho, kým sa mi podarilo spraviť šnúru. Keď sa tomu nebudem venovať aj naďalej, tak túto schopnosť veľmi rýcho stratím. Ale triky, ktoré si vyžadujú elasticitu, považujem za naozaj skvelé. A tak neprestávam bojovať.” Okrem svojej rozhodnej a sústredenej povahy má Sarah aj veľkú porciu kaskadérskeho talentu So svojou motorkou narába tak, akoby nič nevážila. Každý pohyb je dokonalý a dokazuje jej cit pre motorky. A publikum je zo “štýlu Sarah” nadšené.

+ Čítaj viac

Tanec na zvuk motora.

Sarah pre svoj Street Dance nepotrebuje žiadnu hudbu: “Najlepšou hudbou je zvuk motora.”

Tanec na zvuk motora.

Sarah pre svoj tanec nepotrebuje žiadnu hudbu. “Najlepšou hudbou je zvuk motora. Chcem ho vnímať na 100 percent. Všetko ostatné ma počas tréningu rozptyľuje.” Sarah rada počúva hudbu len vtedy, keď sa pripravuje na tréning. Pomáha jej dostať sa do správnej nálady. Potom už existujú len tri veci - ona, motorka a ticho. “S 1000 R má dobrý zvuk. Nechcem, aby sa miešal s externými zvukmi.” Na motorke ponechala aj pôvodný výfuk, lebo jeho zvuk považuje za dostatočný.

+ Čítaj viac
Radšej mám to, keď môžem skrotiť silnú motorku, ako keď mám vylaďovať motorku s nižším počtom koní. Neviem si predstaviť vhodnejšiu motorku ako S 1000 R. “

Sarah Lezitová

Street Dance v Garmisch-Partenkirchene

Svoj tréning na S 1000 R dokončila Sarah presne pred začiatkom BMW Motorrad Days a teraz môže v aréne predviesť sofistikovanú show. “Atmosféra je skvelá a aj asfalt je dokonalý. Na túto kaskadérsku show sa neskutočne teším”, hovorí Sarah a začína svoj Street Dance na S 1000 R.

+ Čítaj viac

Viac príbehov, ktoré by vás mohli zaujímať.

spinner