Pripraviť sa, pozor, štart!

S motorkou HP4 RACE na ostrove Man.

Veľkolepý test na ostrove Man: Peter Hickman jazdí na HP4 RACE po najrýchlejšej dráhe na svete a ukazuje budúcnosť s inovatívnou motorkou na tradičnej pretekárskej trati. Testovacia jazda na hrane.

Keď pretekáš, chceš vyhrať. A keď konštruuješ motorku ako je táto, chceš skonštruovať najlepšiu motorku na svete. “

Josef Mächler, produktový manažér

Keď karbónová motorka HP4 RACE číslo 001 opúšťala berlínsky závod BMW Motorrad, priemyselný mechanik Süleyman Aktepe je zabehol na valci. Servis je vykonaný, technika je skontrolovaná a motorka je schválená. Teraz sa tento stroj nachádza na štartovacom rošte na ostrove Man a je pripravený na preteky. Tento pokojný ostrov v Írskom mori, na ktorom panuje piate ročné obdobie, sa podobne ako každý rok o takomto čase stane pupkom sveta.

+ Čítaj viac

Tourist Trophy – ide o otestovanie, identifikáciu a v ideálnom prípade o prekročenie vlastných limitov. Peter Hickman sa pokúsi práve o poslednú možnosť. Na neskutočne rýchlej a pôsobivej pretekárskej trati chce HP4 RACE v rámci skúšobnej jazdy dohnať až k limitu a poraziť na nej neslávne známeho súpera: trať Tourist Trophy na ostrove Man.

+ Čítaj viac
HP4 Race: Pripraviť sa, pozor, štart
HP4 Race: Pripraviť sa, pozor, štart
HP4 Race: Pripraviť sa, pozor, štart

Ako žiadna iná

Trať – 61 kilometrov nádhernej scenérie. Aleje s prastarými stromami, pasúce sa stáda oviec, dedinky. Okolo kamenných múrov a záhradných plotov, za ktorými sa zhromažďujú diváci, ktorí sú plní adrenalínu rovnako ako samotní jazdci. Žiadna iná pretekárska trať nemá toľko zákrut a briežkov na skákanie a žiadna iná nezahŕňa toľko vysoko rýchlostných roviniek. Vlajka v štartovacom bode v meste Douglas je hore a Peter Hickman vyráža na Snaefell Mountain Course, ktorý dokonale pozná. Každý vrchol, dolinu a most. Každý obrubník a každý kanálový poklop. Na Sulby Straight Angličan znovu pridá plyn a vytočí 215-koňový stroj na maximum.

+ Čítaj viac
Moja priemerná rýchlosť bola 120 míľ za hodinu (193 km/h), hoci som na tejto motorke sedel po prvýkrát. Potom som párkrát išiel na zadnom kolese, aby si to mohli diváci užiť rovnako ako ja. “

Peter Hickman, pretekár

Na Mountain Course.

Na Mountain Course.

Peter Hickman absolvoval s HP4 RACE na okruhu dve kolá. Priemerná rýchlosť: 120 míľ za hodinu (193 km/h) – vrátane jazdy na zadnom kolese na piatom a šiestom prevodovom stupni. "Bolo to niečo absolútne jedinečné a špeciálne", hovorí Peter pri návrate do Douglas. S rozžiarenými očami rozpráva o jednoduchej ovládateľnosti motorky. "Na HP4 RACE som sedel po prvýkrát a nemal som žiadny problém. Človek by si mohol myslieť, že vďaka karbónu bude motorka trochu tvrdá a strnulá – no vôbec to nie je tak. Spätná väzba HP4 RACE bola lepšia ako v prípade môjho superbiku".

+ Čítaj viac

Sériový superbike

Peter Hickman potvrdzuje to, čo projektový manažér Christian Gonschor popisuje ako výnimočný charakter exkluzívneho stroja. Bol to práve on, kto začiatkom roka 2015 spolu s malým tímom spustil výrobu motorky HP4 RACE. Ako bývalý tímový vedúci sekcie rámov v továrenskom tíme BMW pre majstrovstvá sveta superbikov a vášnivý motorkár mal rýchlo víziu – tá bezprostredne súvisela s témou karbón. Karbónové disky, karbónová zadná časť a najmä: priemyselná malosériová výroba plne karbónového rámu – míľnik. "HP4 RACE posúva všetky hranice", hovorí Christian Gonschor. "Ešte nikdy nebola k dispozícii taká ľahká, výkonná, exkluzívna a inovatívna motorka".

+ Čítaj viac

Vyvinutá pretekármi.

Vyvinutá pretekármi.

Použitím vysoko kvalitných materiálov, akými sú napríklad titánové skrutky, ale najmä karbónových komponentov sa vývojárom podarilo znížiť hmotnosť HP4 RACE na 146 kíl (suchá hmotnosť). V tomto prípade možno hovoriť o dôslednej ľahkej konštrukcii. Vďaka tomu je motorka ľahšia ako aktuálne továrenské pretekárske stroje používané na majstrovstvách sveta superbikov a len o máličko ťažšia ako továrenské motorky v seriáli MotoGP. "Pristupovali sme k tomu ako športoví jazdci. S túžbou po tom najlepšom a bez kompromisov - práve to sme pretavili do tejto motorky", hovorí nám produktový manažér Josef Mächler. On sám aktívne jazdí na pretekárskej trati a s HP4 RACE niekoľkokrát absolvoval skúšobnú jazdu. "Každý, kto pracoval na tejto motorke, je nakazený pretekárskym vírusom".

+ Čítaj viac
Stvorili sme legendu a píšeme nielen firemnú históriu, ale aj kus histórie pre každého, kto sa podieľal na vytvorení HP4 RACE. “

Christian Gonschor, projektový manažér HP4 RACE

Z ničoho.

Z ničoho.

Josef Mächler sa teda logicky nevedel dočkať účasti tohto stroja na pretekoch na ostrove Man. Peter Hickman zase pri testovacej jazde na HP4 RACE zažil jeden z mnohých vrcholov. Po tom, ako sa mu doteraz v rámci TT nikdy nepodarilo dostať sa až na pódium, dosiahol tento rok na S 1000 RR senzačné výsledky: päť pódiových umiestnení v piatich pretekoch, vrátane druhého miesta v Senior TT a víťazstva v "Joey Dunlop Championship Trophy" za najlepší celkový výkon. Nikdy ale nezabudneme na jeho jazdu na HP4 RACE. "Je neuveriteľné, ako ľahko táto motorka prechádza zákrutami. Najmä v plnej rýchlosti, čo na okruhu, akým je Isle of Man TT s množstvom rýchlych sekcií, znamená obrovský rozdiel. Táto motorka predstavuje budúcnosť. Plnohodnotný superbike, absolútny pretekársky stroj – bezpochyby".

+ Čítaj viac
spinner