Hutchy – pomalý rečník, rýchly jazdec.

Stretnutie s britským jazdcom, ktorý za seba radšej necháva rozprávať svoje úspechy…

Preteky Isle of Man Tourist Trophy (TT) v roku 2016 boli nezabudnuteľné - a to z dobrého dôvodu.

Tisícky divákov vychutnávajúcich si slnečné lúče, atmosféra cestných pretekov a špeciálna lahôdka pre fanúšikov motoriek BMW - jazdci svetovej úrovne pretínajúci cieľovú čiaru v rekordných časoch a rekordnými rýchlosťami na svojich motorkách BMW S 1000 RR. Jedným z nich bol aj tichý Ian Hutchinson.

Ian Hutchinson, pretekár

Ian Hutchinson stál na pódiu pre víťazov už mnohokrát. 36-ročný Brit prezývaný "The Bingley Bullet" už na pretekoch Isle of Man Tourist Trophy zaznamenal impozantných 14 víťazstiev. Zaznamenal aj úspechy na cestných pretekoch na Ulster Grand Prix a Macau Grand Prix. K tomu sa ešte pridáva jeho pretekanie 'na čiastočný úväzok' na krátkych okruhoch, tento rok s tímom Tyco BMW Motorrad. Netreba ani pripomínať, že Hutchy je pretekárskej trati úspešný rovnako ako na ceste, čo dokazujú jeho medaily.

Z tohto dôvodu je jasné, prečo je tento tichý chlapík zo severu Anglicka pre mnohých Britov skutočným pretekárskym hrdinom. Víťazstvá sú proste jeho...

+ Čítaj viac

Na tohtoročných pretekoch North West 200 v Írsku vyhral Hutchy prvé preteky Superstock na takmer štandardnej motorke Tyco BMW Motorrad S 1000 RR a v pretekoch Superbike skončil druhý. Vďaka svojim výkonom si obratom získal úplne novú fanúšikovskú základňu.

Hutchy si skutočne získal celú komunitu BMW Motorrad vlani v júni, keď so svojím strojom DoubleR dosiahol nové najlepšie časy na kolo a najvyššie rýchlosti, vyhral preteky Superstock a v triede Superbike skončil druhý. Jeho rastúca fanúšikovská základňa vo Veľkej Británii s napätím sledovala, ako sa v seriáli British Pirelli National Superstock 1000 Championship predieral dopredu: po svojom prvom víťazstve, ktoré dosiahol 10. júla na pretekárskej trati v Snettertone, obsadil celkové druhé miesto.

+ Čítaj viac
S obomi kolesami vo vzduchu, sústredený na ďalšiu zákrutu.

Ako sa z Hutchyho stal pretekár s hladom po víťazstvách

Mnoho pretekárov začalo jazdiť na motorkách preto, lebo ich rodičia boli motocykloví nadšenci. To však nebol prípad Iana Hutchinsona. Do kontaktu s motorkami sa dostal prostredníctvom svojich priateľov. Všetci mali off-roadové motorky a Hutchy sa k nim chcel pridať.
"Moji rodičia mi hovorili, že som vždy chcel motorku. Ale aj napriek neustálemu naliehaniu som žiadnu nedostal. Potom som vo veku 14 alebo 15 rokov prestúpil na inú školu.
V novej škole som spoznal chalana, ktorý bol britským mládežníckym trialovým šampiónom. Vtedy som aj ja zatúžil mať trialovú motorku. A moji rodičia mi niekedy potom tento sen aj splnili."
Mladý Hutchinson súťažil v triale až do svojich 16 rokov. Potom nastal čas, aby vyrazil do sveta a začal si zarábať na živobytie. Získal praktikantské miesto ako mechanik vo firme Colin Appleyard Motorcycles.
+ Čítaj viac
Keď som mal 17, spravil som si vodičák a kúpil som si cestnú motorku. Od tej chvíle som sa začal preháňať po cestách. “

Ian Hutchinson

Nakazenie sa pretekárskym vírusom

Hutchyho prvou cestnou motorkou bola Yamaha TZR250R SP. Práve túto motorku si nechal v roku 1997 po prvýkrát prepraviť cez Írske more na ostrov Man. Bolo to po prvýkrát, kedy on a jeho priatelia zažili veľkoleposť a vzrušenie na Isle of Man TT a boli tým absolútne fascinovaní. V tej dobe sa Hutchinson ničím neodlišoval od ktoréhokoľvek iného začínajúceho motocyklového nadšenca. Všetko, na čom záležalo, boli jazda na zadnom kolese a vysoké rýchlosti. Tak to zostalo až do jeho 21 rokov.
"Keď som dosiahol vek 21 rokov, mal som už za sebou štyri roky skúseností v jazde na cestných motorkách. Potom som s pár priateľmi začal súťažiť na tzv. "track days". Čoskoro sme však zistili, že klubové preteky boli finančne výhodnejšie. Predali sme naše cestné motorky, kúpili sme si lacné klubové pretekárske motorky s objemom 600 kubických centimetrov a začali sme súťažiť. Síce sme nemali ani potuchy, čo robíme, ale keďže som bol mechanik, odhadovali sme naše šance na 50:50. A potom sme si počínali naozaj dobre." Hutchinsona sa definitívne zmocnil pretekársky vírus...
"Po roku klubového pretekania som sa stal súčasťou tímu Hobbsport Racing. Tam sme premieňali motorky na pretekárske stroje a vylepšovali ich motory. Jeden zákazník k nám prišiel so svojou Yamahou R1, ktorú sme prestavali na pretekársku motorku. Výsledkom bol absolútne fantastický stroj. Tento zákazník sa ma potom opýtal, či nemám záujem s danou motorkou súťažiť na pretekoch. Takú ponuku som nemohol odmietnuť.
+ Čítaj viac
Autogramiáda pre fanúšikov.
"V mojom druhom roku pretekania som mal 22 rokov a jeden rok som súťažil v rámci majstrovstiev MRO. Na začiatku sezóny som mal problém sa vôbec kvalifikovať, ale na konci som už stál na pódiu pre víťazov."
Málo známy fakt: Ian Hutchinson bol blízkym priateľom Davida "DJ" Jefferiesa, ktorý mal našliapnuté stať sa pretekárskou legendou, no zomrel pri nehode počas tréningu na preteky TT 2003. "Na TT 2002 vyhral DJ pre Suzuki troje preteky," hovorí Hutchy. "Za každé preteky, ktoré vyhral, dostal GSX-R1000. Jednu z nich dal mne, aby som mohol súťažiť na British Superstock Championships."
V roku 2003 sa Hutchinson ďalej šplhal po pretekárskom rebríku a na cestnej motorke s objemom 600 centimetrov kubických sa zúčastnil na pretekoch nováčikov na Manx TT (uvoľnenejšie podujatie TT, ktoré je často odrazovým mostíkom pre súťaženie na Isle of Man TT). V nasledujúcom roku (2004), Hutchinson debutoval na najvýznamnejšom podujatí: na samotnom Isle of Man TT.
+ Čítaj viac
Moje off-roadové skúsenosti mi určite pomohli pochopiť, čo je dôležité pre rýchlu jazdu za takých podmienok. “

Ian Hutchinson

Dlhá vynútená prestávka.

Hutchinsonova kariéra bola v roku 2010 náhle poznačená nepríjemnou prekážkou. Počas jazdy na mokrom okruhu v rámci pretekov British Supersport Championship spadol. Hutchinsona následne zachytil iný pretekár a utrpel mnohopočetné zlomeniny ľavej nohy. Po vyliečení si počas nehody v roku 2012 zlomil tú istú nohu. Ako Hutchinson pripúšťa, toto sa mohlo stať hocikedy, pretože jeho noha bola infikovaná.
Ani 30 operácií, viaceré transplantácie kože a najhoršia možná bolesť Hutchinsona nezastavili a neodradili od pretekania. Hutchinsonov návrat bol pôsobivý. Ale čo je vlastne dôvodom jeho posadnutosti a túžby ďalej jazdiť na motorke?
"Príčinou je najmä miera úspechu, ktorú som dosiahol. Miloval som úspechy. Môj pretekársky život bol vzrušujúci. Nemohol som dočkať, kým budem súťažiť v ďalších pretekoch a útočiť na víťazstvo. A potom ten pocit pri zisku Tourist Trophy...o to všetko som náhle prišiel. Ale jednoducho som sa nevedel vyrovnať s myšlienkou, že ďalších 40 rokov života strávim bez toho, aby som opäť zažil ten pocit. Existovalo pre mňa len jedno riešenie: musel som sa dať dokopy a pokračovať.
+ Čítaj viac

Spojenie s BMW Motorrad

V roku 2016 vymenil Hutchinson tím aj motorku. "Bolo to pre mňa pravdepodobne najlogickejšie rozhodnutie po tom, ako som predchádzajúci rok súťažil proti BMW. Vedel som, čoho je táto motorka schopná, a preto som moju pozornosť upriamil na stroj BMW. Bolo to ťažké rozhodnutie, hoci napokon predsa len nebolo až také ťažké. Človek musí dlho a hlboko premýšľať o tom, či má stroj, ktorý veľmi dobre pozná, vymeniť za iný, ktorý je pre neho neznámy.
"S 1000 RR je dobrá motorka. Všetci jazdíme na tomto stroji, ale to, ako sa správa a ako z neho vyťažiť čo najviac, do veľkej miery závisí od individuálneho jazdca. Motor uvoľňuje svoju silu veľmi jemne a rovnomerne. Okrem toho je pre dlhé preteky, akými sú TT, aj veľmi pohodlný - a to môže spôsobiť obrovský rozdiel."
+ Čítaj viac

Vzájomné spoznávanie.

Hutchy a jeho BMW RR.

Vzájomné spoznávanie.

To, že ľudia jazdiaci na motorkách BMW majú k tejto značke veľmi vášnivý vzťah, bolo Ianovi Hutchinsonovi jasné už predtým, ako si prvýkrát sadol na RR. Tento fakt sa mu potvrdil, keď sa zúčastnil na podujatí BMW Motorrad Days v Garmisch-Partenkirchene. Trojdňový festival pre komunitu BMW Motorrad je pre motorkárov jedným z vrcholov roka. Hutchinson bol ohromený atmosférou. Vytvorilo ju 35 000 ľudí, ktorí sa stretli, aby si mohli vymeniť svoje nadšenie a vášeň.

+ Čítaj viac
Ian podpisuje plagáty na podujatí BMW Motorrad Days v Garmisch-Partenkirchene.

"Ľudia, ktorí konštruujú tieto motorky, robia viac ako len svoju prácu; tieto motorky sú viac ako len dopravné prostriedky. Pre týchto ľudí je to celé o niečom väčšom. Nebol som pripravený na to, ako ma publikum po mojom predstavení v párty stane privíta. Bolo to neskutočné. Takisto som mal možnosť porozhliadnuť sa po festivale a videl som niektoré úžasné upravené motorky. Pomaly zisťujem, že upravené stroje sa mi páčia čoraz viac. Je až neuveriteľné, koľko práce sa za všetkými tými úpravami skrýva."

+ Čítaj viac
Hutchy pri predbiehaní súperov na NW200.

S blížiacou sa druhou polovicou pretekárskej sezóny 2016 si Hutchy užíva možnosť byť pre zmenu v ústraní a venovať sa prístavbe svojho domu. Tento tichý a opatrne hovoriaci chlapík prežil viac bolesti ako väčšina ľudí, ale túžba po víťazstvách v ňom stále nevyhasla. Nie nadarmo sa hovorí, že tichá voda brehy myje. To platí pre Hutchinsona možno viac ako pre kohokoľvek iného - na ceste i na pretekárskej trati.

+ Čítaj viac

Viac príbehov, ktoré by vás mohli zaujímať.

Vhodné motocykle.

spinner