Raz pretekár, navždy pretekár.

Majster sveta v "Speedway" pretekoch na plochej dráhe a R nineT Scrambler na podujatí Wheels and Waves.

Karl Maier nepretekal už 20 rokov. Potom sa štvornásobný majster sveta v "Speedway" pretekoch na plochej dráhe objavil na plochodrážnych "flat track" pretekoch Wheels and Waves. So svojím strojom R nineT Scrambler, ktorý si sám upravil, dal konkurencii rýchlo najavo, že nič zo svojho umenia nezabudol.

So svojím farebným pretekárskym overalom z 80-tych rokov, posiatym logami sponzorov, a bavorskou kuklou priťahuje Karl Maier všetky pohľady. Keď potom v boxoch rozbalí úplne nový stroj R nineT Scrambler, zhŕkne sa okolo tohto prominenta z plochodrážnej scény dav ľudí. "Cítim sa ako John Travolta podujatia Wheels and Waves. Šialené, ako ma všetci poznajú", hovorí Karl says a s hrdosťou sa dookola usmieva.

Gaudi so Scramblerom

Nové teritórium.

Počas dlhoročnej kariéry plochodrážneho pretekára toho Karl zažil veľa, ale farebná scenéria na konskej pretekárskej dráhe v španielskom San Sebastiáne je pre neho novým teritóriom. Mnohé americké klasické plochodrážne stroje a staromódne britské terénne motorky sa tu stretávajú s najnovšími modelmi Scrambler.
Na plochej dráhe El Rollo je len zopár pretekárskych tried. Zostavili ich Gary Inman, tiež známy ako Mr. Sideburn Magazine a organizátor podujatia Dirt Quake, a organizátori podujatia Wheels and Waves. Jazdci pochádzajú z celého sveta. Niektorí z nich majú málo skúseností s plochou dráhou, no všetci chcú byť najrýchlejší. Slnko svieti a podmienky pre jazdcov a publikum sú ideálne.
+ Čítaj viac

Číslo 48, ako vždy.

Úplne nový model R nineT Scrambler si Karl v priebehu posledných pár týždňov upravil sám vo svojej dielni v Neufinsingu neďaleko Erdingu. Prelakoval ho a ozdobil bavorskými kosoštvorcami. "Neupravil som na ňom až tak veľa, akurát pravú opierku pre nohu som vymenil za strmeň, na ktorý som si z plochej dráhy zvyknutý," vysvetľuje. Inak zostal Scrambler s jeho starým pretekárskym číslom 48 relatívne v pôvodnom stave.
Číslo 48 odkazuje na jeho tituly: štvornásobný majster sveta a osemnásobný majster Nemecka. Táto sériová motorka ponúka skvelú offroadovú zábavu. Krátke vzrušenie však zavládlo počas technickej kontroly, pretože organizátorom sa zdalo, že pneumatiky Metzeler Karoo 3 so schválením pre použitie na cestách majú príliš hrubý vzor. Po niekoľkých diskusiách o obsahu technických podmienok dostali tieto pneumatiky napokon povolenie pre štart.
+ Čítaj viac

Medzi súťažiacimi boli známi velikáni z britskej série DTRA. Plochodrážnej "flat track" scény, ktorá v Nemecku priťahuje pozornosť len niekoľkých fanúšikov, nemá takmer žiadnych jazdcov a ponúka veľmi málo tréningových príležitostí. V Európe zvyčajne dominuje plochodrážna disciplína "Speedway" a "flat track" jazdci nie sú na profesionálnych dráhach príliš vítaní.

+ Čítaj viac

Rodiskom a centrom "flat track" pretekania je USA, kde sa táto disciplína koncom 50-tych rokov stala populárnym a cenovo dostupným pretekárskym športom. Všeobecné oživenie vo svete motoriek zaznamenané za posledných niekoľko rokov viedlo aj k renesancii z veľkej časti neregulovaných amatérskych pretekov. Prirodzeným ďalším krokom bolo El Rollo, kde sa podarilo vytvoriť plochú "flat race" dráhu na európskej pevnine v blízkosti podujatia Wheels & Waves.

+ Čítaj viac
Už prvé kolo ukázalo, že Karl za posledných 20 rokov zo svojich zručností nič nestratil. Hoci je ílovitá pôda v Španielsku úplne iná ako na klasických "Speedway" tratiach, Scramblera ovládal ako profík. Bolo jasne cítiť emóciu, ktorú Karl so 110 konskými silami priniesol na dráhu. Hlavne pri tom, ako v zákrutách driftoval s podhustenými pneumatikami pre dosiahnutie maximálnej priľnavosti. Ovládanie motorky s pohotovostnou hmotnosťou 220 kilogramov nie je práve jednoduché. Navyše ide o jeho vôbec prvé tréningové kolá, ktoré so strojom Scrambler absolvuje.
Ale nebol by to veľký Karl Maier, keby nemal stroj a celú situáciu pevne pod kontrolou. Ako štvornásobný majster sveta na dlhej trati, osemnásobný majster Nemecka a päťnásobný finalista Speedway World Championships je žijúcou legendou. Je nielen pretekárskym jazdcom, ale aj zhovorčivým rozprávačom príbehov a svojím otvoreným a očarujúcim vystupovaním si podmaní každého. Ako s rešpektom priznáva jeden z pretekárov, účastníci v El Rollo tohto 59-ročného Bavora poznajú a je pre nich cťou proti nemu nastúpiť a dokonca s ním aj prehrať.
+ Čítaj viac
Cítim sa ako John Travolta podujatia Wheels and Waves. Je neuveriteľné, že ma poznajú! “

Karl Maier

Presne tam.

Karl Maier so šéfdizajnérom BMW Motorrad Edgarom Heinrichom.

Presne tam.

Jeho bývalé motto "Prišiel som, videl som, zvíťazil som" tentokrát až tak úplne neplatilo. Karl Maier sa po celý čas pohyboval medzi lídrami až do finálových pretekov, v ktorých obsadil konečné piate miesto. Vráti sa aj na budúci rok? "Samozrejme," povedal veselým tónom a dodal, "Len musím jazdiť o niečo rýchlejšie ako dnes a potom sa mi podarí zvíťaziť aj tu."

+ Čítaj viac

A všetko sa točí okolo motorky

Viac príbehov, ktoré by ťa mohli zaujímať.

Vhodné motocykle.

spinner