Historické trojité víťazstvo s BMW Motorrad.

Interview s Michaelom Dunlopom

BMW Motorrad: Na BMW Motorrad Days si po prvýkrát. Čo si myslíš o tomto podujatí?

Dunlop: Je fantastické. Počasie je skvelé, atmosféra vynikajúca a naozaj si to užívam. Je to pôsobivé, so všetkými tými stanmi a ľuďmi. Všetci jedia, pijú a bavia sa – tak, ako to má byť.

BMW Motorrad: Zatiaľ to bol pre teba skvelý rok. Aké dôležité bolo pre teba dať BMW Motorrad tento špeciálny darček a stať sa súčasťou športovej histórie tejto spoločnosti – 75 rokov po poslednom víťazstve Senior TT pre BMW?

Dunlop: Každé víťazstvo TT je veľkolepým momentom, ale urobili sme to pre BMW, zapísali sme sa do histórie a nikdy sa na to nezabudne. Bol to jednoducho fantastický pocit, keď odo mňa očakávali víťazstvo v pretekoch a po 75 rokoch som bol schopný im to aj splniť. Podľa mňa sa to navždy zapíše do histórie. Je to skvelé tak pre mňa, ako aj pre BMW - takže dokonalá "win-win" situácia.

+ Čítaj viac

BMW Motorrad: Pred týmito pretekmi si musel určite pociťovať tlak, nie?

Dunlop: Dialo sa množstvo vzrušujúcich vecí. Výrobca sa na týchto pretekoch nezúčastnil už 75 rokov, samotná motorka tu nikdy nevyhrala a s motorkou sme neabsolvovali ani žiadne testovanie – bolo príliš neskoro. Preto bolo dobré, že sme sa tam s motorkou jednoducho objavili a rovno vyštartovali. Všetci z nás boli pod určitým tlakom. Ja v podstate zohrávam len malú úlohu. Súčasťou tímu boli inžinieri, konštruktéri podvozkov, ľudia zaoberajúci sa elektronikou. Každý mal toho na svojich pleciach dosť. Ja napokon len sedím na motorke a pridávam plyn. Ostatní musia zabezpečiť, aby všetko fungovalo bez akýchkoľvek problémov. Ako celok sme však fungovali dobre. Každý si o nás myslel, že sme hlúpi, keď sme sa rozhodli zúčastniť sa na pretekoch s kompletne odlišným nastavením, s inou motorkou, s tímom, ktorý tu bol po prvý raz a bez žiadneho testovania. Napokon sa nám však podarilo dokázať opak. Zvládli sme to a to bolo to najdôležitejšie!
Dunlop o svojom víťazstve na Ostrove Man.

BMW Motorrad: Myslíš si, že pred tvojím prvým víťazstvom na pretekoch North West 200 v máji existovalo veľa skeptikov?

Dunlop: Hneď som vedel, že máme šancu. Išli sme na preteky North West 200, pričom na danej motorke sme nikdy nejazdili. Štartoval som z prvého miesta a vyhral som hlavné preteky Superbike – hoci som v prvých pretekoch spravil chybu. A hneď sme sa niesli na vlne úspechu. Zúčastnili sme sa na TT a bolo to ťažké, ale dokázali sme to. Urobili sme všetko, čo bolo treba. Motorka mi hneď sadla a pomyslel som si, že to máme dobre rozbehnuté. Počas samotných pretekov na TT sa zdalo, že máš všetko úplne pod kontrolou, čítaš tabuľky v boxoch a prispôsobuješ svoju rýchlosť podľa prostredia.

1939 a 2014: S týmito dvomi motorkami značka BMW Motorrad vyhrala preteky na Ostrove Man.

BMW Motorrad: Počas samotných pretekov na TT sa zdalo, že máš všetko úplne pod kontrolou, čítaš tabuľky v boxoch a prispôsobuješ svoju rýchlosť podľa prostredia.

Dunlop: Počas celého víkendu som pri každých pretekoch, na ktorých som štartoval, stále striedal zrýchľovanie a spomaľovanie. Rýchle kolo som zajazdil len vtedy, keď to bolo potrebné. Potom som sa vždy stiahol. Táto taktika fungovala tento rok veľmi dobre.

Toto je veľmi hrdá chvíľa pre BMW Motorrad.

Udo Mark

Marketing BMW Motorrad Motorsport

BMW Motorrad: Jazdil som na mnohých športových motorkách. Môžeš pre tisícky majiteľov RR a HP4 povedať, ako dobrá je sériová motorka, ktorú si si kúpil u miestneho predajcu BMW Motorrad?

Dunlop: Motorky, s ktorými sme vyhrali triedu "Stock", sú stroje, ktoré si možno bežne kúpiť u predajcov. Nerobíme na nich žiadne veľké úpravy a na TT s nimi jazdíme rovnako rýchlo ako na superbikoch. Ide o fantastický stroj – je rýchly a má všetky nové triky. Pretože motorky sú také dobré, úroveň v triede "Superstock" sa zvýšila. Ide o sériové cestné motorky, ktoré si kľudne môžete kúpiť v obchode.

BMW Motorrad vo svete cestného pretekania

BMW Motorrad UK vstúpila do sveta cestného pretekania v roku 2014, aby oslávila Meierovo slávne víťazstvo spred 75 rokov, kedy sa mu na jeho továrenskom stroji Type 255 Kompressor podarilo pre BMW Motorrad vyhrať vôbec prvé preteky TT. Pre oslavu tohto víťazstva vstúpila spoločnosť BMW Motorrad UK v roku 2014 do sveta cestného pretekania. Spojením síl s Hawk Racing, tímom stojacim za Buildbase BMW Motorrad v britských majstrovstvách superbikov, a s podporou BMW Motorrad Motorsport, vznikol tím BMW Motorrad / Hawk Racing. Odborníci z Mníchova pomohli nielen svojimi odbornými znalosťami, ale poskytli aj technickú podporu.

Spoločnosť BMW Motorrad Motorsport napríklad dodala superbikový motor pre Dunlopov stroj RR. Prvou skúškou boli preteky North West 200 v máji, na ktorých Dunlop a tím v rámci prípravy na Isle of Man TT dosiahli víťazstvo v oboch triedach Superstock a Superbike. Na Isle of Man TT pridal tím BMW Motorrad / Hawk Racing do svojej zbierky ďalšie tri víťazstvá TT. Tým sa tímu podarilo jasne ukázať, čoho je stroj BMW S 1000 RR na cestných pretekoch schopný. 25-ročný Dunlop sa zapísal do histórie. Teraz má už na konte pôsobivých 11 víťazstiev TT. Tri z nich dosiahol na stroji BMW S 1000 RR. Stal sa takisto prvým jazdcom v histórii, ktorý vyhral štyri preteky TT počas dvoch po sebe nasledujúcich rokov.

BMW Motorrad: Si ambicióznym jazdcom. Čo plánuješ po augustových pretekoch Ulster GP?

Dunlop: Každý deň beriem tak, ako príde. Nemám žiadne veľké plány. Chcem si robiť veci po svojom. A uvidíme, ako sa to vyvinie. Nepretekal by som na motorkách, keby to nebola moja vášeň. Nerobím to len pre to, aby som sa zúčastnil. Robím to pre to, aby som vyhral.