Sisters' Centennial Ride.

Žena si plní svoj sen.

V roku 1916, teda štyri roky predtým, ako ženy v USA získali volebné právo, sa dve sestry, Adeline a Augusta Van Burenové, vydali naprieč americkým kontinentom, aby dokázali, že aj ženy môžu byť kuriérmi pre americkú armádu. Dnes, presne o 100 rokov neskôr, si skupina žien pripomína ich odvážne cestovanie a ide v šľapajách týchto sestier s rovnakým elánom a odhodlaním.

Štart tohto 3-týždňového motocyklového dobrodružstva od východného k západnému pobrežiu USA, ktoré zastrešovala spoločnosť BMW Motorrad USA, sa konal 3. júla v newyorskom Brooklyne (tam, kde sa na svoju cestu v roku 1916 vydali aj sestry Van Burenové). Trasa čo najvernejšie kopírovala cestu sestier z roku 1916, až kým 23. júla nebol dosiahnutý cieľ v kalifornskom San Franciscu. 

Pre organizátorku podujatia Alisu Clickengerovú bola jazda ideálnym spôsobom, ako si pripomenúť 100. výročie tejto priekopníckej jazdy, ktorá sa konala v tom istom roku, v ktorom bola založená spoločnosť BMW a sedem rokov predtým, ako BMW v roku 1923 uviedlo na trh svoju úplne prvú motorku, model R 32.

+ Čítaj viac

Príjazdy a odjazdy

© Christina Shooková

Pre niektorých ľudí znamená rozvod slobodu. Tak to bolo aj v prípade Alisy Clickengerovej, ktorá túto situáciu považovala za inšpirujúcu a rozhodla sa splniť si svoj celoživotný sen - nasadnúť na motorku a vyraziť. O viac ako 20 rokov je dokonalou jazdkyňou, ktorí si stále žije svoj sen. Spoločne so stovkami žien, ktorých Alisina vízia schopných motorkárok inšpirovala k tomu, aby sa zúčastnili na Sisters' Centennial Ride.

V roku 1995, kedy práve Alisin rozvod, mala sen, v ktorom utekala, aby si zachránila život. V svojom sne videla motorku a inštinktívne vedela, ako na nej jazdiť, čo ju zachránilo pred hroziacim nebezpečenstvom. Tento sen v nej po zobudení zanechal takú stopu, že sa naučila jazdiť na motorke a vyskúšala rôzne stroje, než sa rozhodla pre BMW a nový život, v ktorom navrhuje a organizuje dobrodružné motocyklové jazdy.

+ Čítaj viac

© Christina Shooková

Jej láska k cestovaniu ju doviedla široko-ďaleko a umožnila jej získať nové skúsenosti a spoznať nových ľudí. "Dokážem sa presunúť hocikam", hovorí "a nemám strach z objavovania nových ciest. Na rozdiel od mnohých iných ľudí som pri objavovaní nových teritórií sebavedomá." Používanie dvoch kolies na prepravu z bodu A do bodu B tejto nebojácnej jazdkyni nestačilo. Nie, pred očami mala väčší cieľ: Alisa chcela vytvoriť komunitu, aby podporila ženy v motorkárskom svete a uctila si ich úspechy. "Chcem dať ženám pocit, že môžu robiť to, čo vždy chceli", vysvetľuje Alisa, "a tak pracovala na rôznych nápadoch, pričom som narazila na príbeh sestier Van Burenových. Hneď som vedela, že o nich nechcem len rozprávať, ale spraviť z toho podujatie."

+ Čítaj viac

Historická cesta sestier Van Burenových.

V roku 2016 bude 100. výročie tejto historickej jazdy sestier, ktoré na motorkách prešli z Brooklynu na východnom pobreží naprieč USA do San Francisca na západnom pobreží, aby presvedčili americkú vládu prijať rozhodnutie umožňujúce vstup žien do vojenskej služby.

Svojou kampaňou posunuli tieto odvážne sestry, ktoré mali manželov, deti a prácu, limit toho, čo bolo v danej dobe považované za možné. Vydaním sa do neznáma chceli dosiahnuť niečo, čo dnes považujeme za samozrejmé. Ženy slúžiace v americkej armáde sú dnes realitou.

Dôvod na jazdu

© Christina Shooková

V roku 2016 bude 100. výročie tejto historickej jazdy sestier, ktoré na motorkách prešli z Brooklynu na východnom pobreží naprieč USA do San Francisca na západnom pobreží,, aby presvedčili americkú vládu prijať rozhodnutie umožňujúce ženám vstup do vojenskej služby.

Svojou kampaňou posunuli tieto odvážne sestry, ktoré mali manželov, deti a prácu, limit toho, čo bolo v danej dobe považované za možné. Vydaním sa do neznáma chceli dosiahnuť niečo, čo dnes považujeme za samozrejmé. Ženy slúžiace v americkej armáde sú dnes realitou.

+ Čítaj viac

© Christina Shooková

Vyzbierané peniaze pôjdu na podporu bývalých príslušníčok armády, z ktorých sa stali bezdomovkyne. Ženy síce dnes smú slúžiť v armáde, no zdá sa, že ich budúcnosť po návrate domov nie je až taká istá. Existujú mnohé veľké organizácie, ktoré podporujú veteránov, no pre ženy je k dispozícii len veľmi málo možností. Pri rozprávaní o tom, prečo sa rozhodla podporovať dobročinnú organizáciu Final Salute Inc., Alisa hovorí, "Ženy sa vzdávajú času stráveného so svojimi rodinami len preto, aby mohli slúžiť našej krajine. Preto im dlžíme to, aby sa po službe mohli vrátiť domov a mali podporu. Sotva vieme niečo o veteránkach, ktoré sa vrátili po vojne."

+ Čítaj viac
Byť súčasťou motocyklového sveta BMW pre ženy je jednoducho jedinečný pocit. Obrovská dávka podpory ma inšpirovala a niečo z toho chcem vrátiť späť. “

Alisa Clickengerová

Ohromná podpora.

© Christina Shooková

Ohromná podpora.

"BMW už mnoho rokov podporuje ženské iniciatívy", hovorí Alisa. "Toto a fakt, že vyrábajú skvelé cestovné motorky pre dlhé trate, urobilo z BMW perfektného partnera pre tento výlet. Byť súčasťou motocyklového sveta BMW pre ženy je jednoducho jedinečný pocit. Obrovská dávka podpory ma inšpirovala a niečo z toho chcem vrátiť späť.

S týmto názorom súhlasí aj Sarah Schilkeová, národná marketingová manažérka z BMW Motorrad USA. Pripojila sa k účastníkom v poslednej etape výletu, kedy cez slávny most Golden Gate Bridge vchádzali do San Francisca.

+ Čítaj viac

© Christina Shooková

"Toto podujatie bolo nesmierne dôležité pre všetky motocyklové nadšenkyne a v každom prípade sme chceli byť pritom. Ďalšou špecialitou bolo to, že na ceste boli aj autá: BMW poskytlo mnohé modely X5 ako sprievodné vozidlá a takisto jedno BMW 7 s kompletným vybavením pre fotenie, aby bolo možné zdokumentovať jazdu počas celej trasy. Tento výlet naprieč krajinou ponúkol perfektnú príležitosť na predvedenie našich motoriek, ktoré sú vo svete cestovných motoriek známe široko-ďaleko.

"Máme veľa nových modelov, ako napríklad R nineT a G 310 R, ktoré čoskoro uvedieme na trh. Oba modely sú nižšie a ľahšie a motorkárky ich obľubujú. Veľa z našich motoriek, vrátane F 700 GS, ponúka možnosť s menšou výškou sedadla. O tejto novinke sa toho ešte veľa nevie, a preto sme ponúkli testovacie jazdy práve na tejto motorke s nastaviteľnou výškou sedadla. A keďže nie všetky ženy potrebujú alebo chcú nízke sedadlo, bola to skvelá príležitosť na prevedenie toho, ako pohodlne ženy na našich veľkých motorkách sedia a koľko zábavy si na nich užijú."

+ Čítaj viac
"Toto podujatie bolo nesmierne dôležité pre všetky motocyklové nadšenkyne a v každom prípade sme chceli byť pritom. “

Sarah Schilkeová

Mimo komfortnej zóny.

© Christina Shooková

Mimo komfortnej zóny.

Na tejto jazde sa zúčastnilo viac ako 100 motorkárok a tie z nich, ktoré prešli celú trasu, absolvovali dohromady 6 800 kilometrov, v závislosti od toho, ktorú trasu si presne naprieč americkými štátmi New York, Massachusetts, Pensylvánia, Ohio, Indiana, Illinois, Iowa, Nebraska, Colorado, Arizona, Utah, Nevada a Kalifornia zvolili.

Spomienky na túto cestu a spoločné momenty dali jasne najavo, že organizátorka Alisa Clickengerová splnila svoj cieľ a bola pre ženy obrovskou oporou. "Jedna žena mi povedala, že počas tejto cesty musela každý deň opustiť svoju komfortnú zónu", povedala Alisa po úspešnom zakončení tejto akcie. "Povedala, že moje povzbudenie a podporný tím, ktorí sme pre motorkárky zostavili, jej zmenili život. To ma v tom momente dojalo tak, že som sa až rozplakala!"

+ Čítaj viac

© Christina Shooková

Najúspešnejším momentom celej jazdy bola pre Alisu posledná etapa, keď využila jednu z mála voľných chvíľ a obhliadla sa dozadu. "Ako skupina sme prechádzali cez most Golden Gate Bridge a ja som sa otočila: za mnou bolo na svojich motorkách viac ako 200 žien! Všetky tieto ženy tam boli preto, aby podporili naše posolstvo a pomohli mi splniť si môj sen. Bol to dojímavý moment."

Túto vzájomnú súdržnosť bolo cítiť počas celej jazdy a nielen medzi ženami: boli tam dvaja mužskí kolegovia, ako aj Adelinin vnuk. Rodina Van Burenovcov zdieľala Alisinu víziu pokračovania v šľapajách jej predkov. Sarah Van Burenová bola jednou z najmladších jazdkýň a dobrým príkladom toho, čo možno dosiahnuť. Nikdy predtým nič podobné nerobila, ale jazdila a trénovala každý deň, aby sa na tejto špeciálnej jazde mohla zúčastniť.

+ Čítaj viac

Časy sa zmenili.

© Christina Shooková

Časy sa zmenili.

Počas 100 rokov od pôvodnej cesty sestier Van Burenových sa toho zmenilo veľa. Jazdenie na motorke už neslúži len na prepravu, ale predstavuje aj formu relaxu. Alisa je presvedčená, že "jazdenie na motorke je spôsob sebavyjadrenia a ukazuje, že daná osoba je odvážna, dobrodružná a do istej miery bez zábran."

+ Čítaj viac

© Christina Shooková

Dodala: "Myslím si, že každá žena pri jazde na motorke prežíva pocit osobnej sily, pričom si možno ani neuvedomuje, ako veľmi jej dve kolesá zmenia život. Minimálne mne ho zmenili.

"Jazdenie na motorke je ako život. Nikto nevie, čo je za horizontom a tento pocit môže prerásť do závislosti. Niekedy sa musíš spoľahnúť na nadobudnuté zručnosti, ale cesta pokračuje stále ďalej, až kým nedosiahneš tento veľkolepý horizont, ktorý ťa volá."

+ Čítaj viac

Viac príbehov, ktoré by ťa mohli zaujímať.

Vhodné motocykle.

spinner