Od svetobežníka k majiteľovi hostelu.

Alfonso a The Hat.

Alfonso je úspešný majiteľ a manažér The Hat, výnimočného hostelu v srdci Madridu. Jazdí na novom BMW C 650 Sport. Tento skúter je agilný, vrtký a dostatočne malý pre úzke uličky v meste a predstavuje perfektný dopravný prostriedok pre rýchly, jednoduchý a pohodlný presun z bodu A do bodu B.

Bývalý svetobežník.

Bývalý svetobežník.

"Cestovanie je najdôležitejším zdrojom inšpirácie" hovorí Alfonso López Roldán, majiteľ hostelu The Hat v Madride. Tento Španiel premenil svoju vášeň na povolanie a teraz sa stará o hostí z celého sveta. Predtým 13 rokov pracoval v marketingovej agentúre a žil v Silicon Valley neďaleko San Francisca. Cestoval tiež veľa po celom svete. "Doteraz som navštívil viac ako 50 krajín. Všetky zarobené peniaze som míňal na cestovanie," vysvetľuje Alfonso. Potom dostal nápad založiť úplne nový koncept hostelu – The Hat. Týmto novým začiatkom si splnil svoj osobný celoživotný sen.

+ Čítaj viac
Cestovanie je najdôležitejším zdrojom inšpirácie. “

Alfonso López Roldán, The Hat, Madrid

Viac ako len miesto na "spánok & odchod".

Viac ako len miesto na "spánok & odchod".

Hostel bol otvorený v roku 2014 v centre Madridu vo vile neďaleko námestia Plaza Mayor. 220 izieb je zariadených s neuveriteľným zmyslom pre detail. Veľká strešná terasa poskytuje výhľady ponad mestské strechy. Podľa Alfonsa je jeho hostel viac ako len miestom na "spánok & odchod". Je centrom umenia, hudby a charitatívnych projektov. Umelci vystavujú v The Hat svoje diela a miestni ľudia takisto navštevujú tento hostel. Hostia sa tu cítia ako doma. Preto aj motto: "Kdekoľvek si položím klobúk, tam som doma". Prioritou je cítiť sa pohodlne, spoznávať ľudí a vymieňať si zážitky.

37-ročný majiteľ hostela kladie dôraz najmä na sociálnu angažovanosť, životné prostredie a trvalú udržateľnosť. Miestne deti môžu napríklad počas zimných mesiacov zadarmo navštevovať kurzy angličtiny. The Hat je takisto ekologický, keďže ide o jediný hostel v meste, ktorý je vykurovaný biomasou. Trvalo udržateľná mobilita v meste preto pre Alfonsa takisto zohráva dôležitú úlohu. Aj to je jeden z dôvodov, prečo jazdí na skútri.

Alfonso každý deň absolvuje mnoho obchodných stretnutí, nakupuje alebo organizuje podujatia. Preto potrebuje mestský dopravný prostriedok, ktorý ho rýchlo dostane z bodu A do bodu B. "Keď si raz vyskúšate skúter, už nikdy viac nebudete chcieť používať auto," rozplýva sa Alfonso. Dokáže sa vyhnúť dopravným zápcham a kdekoľvek nájsť parkovacie miesto.

+ Čítaj viac

Interview s Alfonsom

Čím sa The Hat odlišuje od iných hostelov?
"The Hat nie je len miesto, kde človek môže prespať. Je to veľká komunita. Ide o živý koncept a dynamické miesto, ktoré sa neustále nanovo definuje a mení. The Hat je centrom umenia, hudby a cestovateľov. Vždy sa tam niečo deje. V porovnaní s inými hotelmi a hostelmi ide o živé a vzrušujúce miesto. Náš koncept je postavený na tom, aby si ľudia vymieňali zážitky. Okrem toho možno u nájsť aj mix cestovateľov a miestnych ľudí."
Odkiaľ čerpáš inšpiráciu? Čo je inšpiráciou pre tvoje nové nápady a projekty?
"Väčšina mojej inšpirácie pochádza z práce a cestovania. Keď som podpisoval zmluvu s mojimi investormi, musel som sľúbiť, že ako hostelový manažér budem veľa cestovať po svete. Tento rok som už bol v Peru, Londýne a Berlíne. A chystám sa do New Yorku a Kostariky. V minulosti som čerpal nápady aj z Japonska a Kórey. Cestovanie je najdôležitejším zdrojom inšpirácie."
Ako spolupracuješ s miestnymi obyvateľmi?
"Sme pevne presvedčení, že náš biznis môže fungovať len v prípade spolupráce s mestom. V našej budove máme veľa miesta. Každý mesiac napríklad organizujeme výstavy umenia pre mladých umelcov. Dokonca aj pre umelcov až z ďalekej Južnej Ameriky. Chodia sem a na terase mávajú veľké párty. Majú to zadarmo. Postarali sme sa aj o to, aby osvetlenie kupoly v Iglesia de Santa Cruz znovu fungovalo. Teraz je na ňu z našej teraz dych vyrážajúci výhľad. To bol z našej strany malý darček pre mesto".
+ Čítaj viac
Čo pre teba znamená mobilita? A prečo si sa rozhodol jazdiť na C650 Sport?
"Pre náš biznis je veľmi dôležité sa každý deň stretávať s mnohými ľuďmi. Preto potrebujem rýchly dopravný prostriedok. Keď vyskúšaš skúter, už nikdy sa nebudeš chcieť vrátiť k autu. Dokážeš zdvojnásobiť svoj čas a stretnúť sa s 20 ľuďmi za jediný deň. Na skútri je naozaj jednoduché dostať sa do supermarketov, reštaurácií a barov. Keď jazdíš na aute, tak celý život stráviš v zápchach. Ide jednoducho o to, že získaš viac času."
Čo by si odkázal ľuďom, ktorí chcú premeniť svoj sen na realitu?
"Mnohí ľudia nemajú radi svoju prácu. Majú svoj sen, ale boja sa ho zrealizovať. Neuvedomujú si, že sa to naozaj dá. Jedného dňa sa proste musíte zobudiť a uvedomiť si, že to naozaj dokážete. My sme sa rozhodli ísť si za svojím snom a otvorili sme The Hat. Musíš milovať svoj nápad a byť odhodlaný zaň bojovať.
Čo by si odporučil, pokiaľ ide o objavovanie nových alebo "skrytých" miest?
"Jediným tajomstvom je objavovať mesto na vlastných nohách. Nepoužívaj taxíky, objavuj mesto spolu s inými ľuďmi, rozprávaj sa s domácimi, pýtaj sa ich, nájdi si nových priateľov a rozprávaj sa s barmanmi. Dôležité je aj pripraviť sa na výlet - či už prečítaním si sprievodcu alebo pomocou internetu. Skutočne dôležité je však rozprávať sa s miestnymi ľuďmi a pýtať sa ich na miesta, ktoré by navštívili oni."
Čo ťa motivuje pri tvojej každodennej práci?
"Šťastie, cestovanie, zvedavosť, spoznávanie nových ľudí - to sú veci, ktoré ma v živote poháňajú vpred. A pohyb. Na jednom mieste nedokážem zostať dlhšie ako dve minúty".
+ Čítaj viac

Viac príbehov, ktoré by vás mohli zaujímať.

Vhodné motocykle.

spinner