Jazdenie na vzduchu.

BMW Motorrad a LEGO Technic vyhotovili koncepčný model Hover Ride.

Posúvanie hraníc bolo vždy súčasťou práce tímu BMW Motorrad. Budúcnosť mobility je plná prekvapení – svedčí o tom aj vznášajúci sa boxer. Stavebnicová súprava bola začiatok.

Návrhári LEGO už pocítili chuť víťazstva. Teraz hľadajú ďalšie dobrodružstvo. Dáni už zostavili miniatúrnu stavebnicovú súpravu modelu R 1200 GS pozostávajúcu z farebných dielov. „So súpravou LEGO Technic môžete vytvoriť čokoľvek, dokonca aj budúcnosť,“ sebavedome vyhlásil dizajnér Lars Thygesen. Na základe týchto inšpiratívnych myšlienok si tím LEGO a BMW Motorrad stanovili novú výzvu.  

+ Čítaj viac

Ambiciózny cieľ: vyvinúť futuristickú motorku, ktorá bude odpoveďou na to, ako bude vyzerať jazdenie na motocykloch v budúcnosti. Chaotický svet: dizajnéri LEGO použili vlastnú stavebnicovú súpravu ako základ pri navrhovaní koncepcie motorky. To, čo nasledovalo, bolo úžasné. Motorka budúcnosti sa skladá z presne rovnakých dielov ako model LEGO Technic R 1200 GS Adventure, ktorý veľmi potrápil dizajnérov tímu BMW Motorrad.

+ Čítaj viac

BMW vám dáva krídla.

Dosahujú nedosiahnuteľné. Zamestnanci v Mníchove vdychujú život dánskej verzii a vyvíjajú reálnu vznášajúcu sa motorku zo stavebnicovej súpravy – je to lietajúci motocykel vznášajúci sa nad asfaltom. Hover Ride. Alexandra Buckana, vedúceho tímu BMW Motorrad pre dizajn vozidiel, očarila táto vízia budúcnosti: „Práca na fiktívnom, vizionárskom modeli z dielov stavebnicovej súpravy LEGO Technic BMW R 1200 GS Adventure bol vynikajúci nápad a mimoriadne kreatívna výzva.

Koncepcia prevzala dizajnové DNA od tímu BMW Motorrad vrátane typických prvkov, ako sú motor s protiľahlými valcami a charakteristická silueta GS, pričom cítiť vplyv dizajnového jazyka LEGO Technic.“ Vydajte sa kamkoľvek a formujte budúcnosť. LEGO Technic a BMW Motorrad navodzujú dojem, akoby boli spriaznené duše. 

+ Čítaj viac

MOTORKA Z KOCIEK

Títo dvaja projektoví partneri už v minulosti dokázali, že vedia nájsť spoločnú reč: model BMW R 1200 GS Adventure sa pravdepodobne dostal takmer do všetkých kútov na tejto planéte, no ešte nikdy nenavštívil kanceláriu Larsa Thygesena v dánskom meste Billund. Lars sedí za stolom, vedľa neho stojí pôsobivý stroj s hmotnosťou 260 kilogramov a výkonom 125 koní. Dánsky dizajnér si obzerá motocykel, očami skúma vidlicu, potom sa pohľadom vráti k svojmu komplikovanému nákresu. 

+ Čítaj viac

PREDSTAVA SA STÁVA SKUTOČNOSŤOU

A vôbec, prečo je táto motorka v jeho kancelárii? Tento Dán pracuje pre skupinu LEGO Group ako dizajnér už takmer 25 rokov. Viac ako päť rokov navrhoval vozidlá pre LEGO Technic. Za to, že tento stroj stojí vedľa jeho stola, vďačí tímu BMW Motorrad. V auguste 2015 nadviazala mníchovská spoločnosť prvý kontakt s architektom kreatívnych stavebnicových blokov z Billundu. Myšlienka: zostavenie modelu LEGO Technic na základe skutočneého stroja. Dánsky výrobca hračiek už spolupracoval so skupinou BMW Group na zavedení modelu MINI Cooper do série LEGO Creator. Aj technicky zdatní nadšenci už pred tým navrhli matocykle. Doteraz to však boli len virtuálne modely. Teraz bude reálny motocykel „pózovať ako model“. 

+ Čítaj viac

GS spĺňa všetky požiadavky.

GS spĺňa všetky požiadavky.

V prvých štádiách nápadu sa uvažovalo o niekoľkých motorkách. Avšak model Adventure si v procese výberu získal prvenstvo. Všetky ostatné modely prekonal v troch oblastiach, ktoré sú pre LEGO Technic dôležité pri navrhovaní nového modelu: funkčnosť, autentickosť a náročnosť výstavby. V modeli R 1200 GS Adventure sa spájajú všetky tieto vlastnosti.  

+ Čítaj viac

Túžba rastie.

Keď sa Lars dozvedel o tomto nápade, o jednom bol jasne presvedčený: bude to jeho projekt. „Motocykle sú moja veľká vášeň a navrhovanie týchto strojov s pedantským citom pre detail bolo pre mňa čosi výnimočné,“ vysvetľuje dizajnér. Aj napriek bohatým skúsenostiam mu však tento projekt prináša nové výzvy. „Je to špeciálny motocykel s množstvom neobyčajných vlastností.

Patrí k nim napríklad vidlica, vahadlo či jedno vahadlo na zadnom kolese. V rámci LEGO Technic som v minulosti navrhol už veľa motocyklov, avšak žiaden z nich nemal takéto špeciálne vlastnosti,“ priznal sa Lars. Táto výzva vzbudzuje jeho túžbu a okamžite sa púšťa do práce. 

+ Čítaj viac

Práca podobná práci prekladateľa.

Práca podobná práci prekladateľa.

Po nadviazaní prvého kontaktu sa veľké stretnutie so zástupcami BMW Motorrad koná o mesiac neskôr. Na konferenčnom stole už leží prvý prototyp miniatúrneho modelu Adventure. Model je pôsobivý, partneri sa dohodli a projekt je v plnom prúde. Lars sa oduševnene púšťa do práce. Pri stole stojí najdôležitejší nástroj – motocykel, ktorý mu slúži v štádiu navrhovania. „Veľmi mi pomohol, pretože som diely videl veľmi podrobne a mohol som zmerať rozmery.“ Larsova práca sa podobá práci prekladateľa. Načúva slovám pôvodnej kovovej motorky, zaznamenáva ich a následne prekladá do jazyka LEGO Technic. Takto vzniklo už niekoľko modelov, ktoré práve cestujú do Mníchova. 

+ Čítaj viac

KAŽDÝ SA HRÁ SO STAVEBNICOU LEGO

Lars predstavuje tieto prototypy na stretnutí so zodpovednými dizajnérmi tímu BMW Motorrad. Partneri sú veľmi nadšení z toho, že sa ich stroj používa v tíme LEGO Technic. Cesta za dokonalou replikou sa však ešte nekončí.  

+ Čítaj viac

O všetkom sa diskutuje, partneri sa vyjadrujú k detailom a, samozrejme, hrajú sa s nimi. Aj Bavori, teraz už oslobodení od obmedzení a pravidiel, skladajú vlastné virtuálne modely a stavebnicová horúčka sa ako nespútaný oheň rýchlo šíri susednými oddeleniami.

+ Čítaj viac

Najťažšia úloha.

Najťažšia úloha.

Lars letí naspäť do Dánska a nesie si so sebou nové podnety. Upevnil si aj svoje podrobné vedomosti o tomto stroji. Sú to detaily, ako napríklad to, že logo na stroji je zakrivené až dovtedy, kým si jazdec nesadne na motorku – až potom sa logo narovná. Larsove návrhy idú správnym smerom. „Bola to naozaj kreatívna diskusia a dokázali sme si udržať spoločné myšlienky,“ takto opísal dizajnér LEGO svoju návštevu. V Dánsku už jednostranné výkyvné rameno naplno overuje Larsove schopnosti. „Riešenie stability ramena bolo náročné, pretože pracujeme len s plastom. Dánskemu dizajnérovi sa však nakoniec podarilo zostaviť najdôležitejšiu časť z dostupných blokov. Pre jeho model GS nebolo potrebné vyrobiť žiadny špeciálny diel LEGO. „Nemusel som robiť žiadne kompromisy,“ opisuje Lars najťažšiu úlohu pri zabudovávaní. 

+ Čítaj viac
Návšteva dizajnového štúdia v Mníchove mi dodala inšpiráciu. “

Lars Thygesen

ZÁVEREČNÁ SKÚŠKA

Jeho vytrvalosť sa nakoniec vyplatí. Počas návštevy dizajnérov BMW Motorrad v hlavnom sídle LEGO v marci 2016 už model prechádzal konečnými úpravami. Potom musel úspešne absolvovať prísne dizajnové hodnotenia LEGO. Keď však strážcovia vhodnosti nenašli žiadne chyby a dali modelu zelenú, slovami Larsa Thygesena, „všetci sa tešili“. Ten sa práve pripravuje na svoje ďalšie dobrodružstvo v štýle GS: jazda v teréne v parku Enduropark Hechlingen.    

+ Čítaj viac

Viac príbehov, ktoré by vás mohli zaujímať.

Vhodné motocykle.

spinner