Concept R 18 sa s hukotom prebúdza k životu.

Koncept na mieru od BMW Motorrad odhalený vo Villa d’Este.

Je to premiéra, ktorú scéna obľubujúca kúsky na mieru dychtivo očakávala – koncepcia motocykla na mieru od BMW Motorrad s novým prototypom plochého dvojvalca – konkrétne motocykel s motorom typu boxer s najvyššou kapacitou, aký kedy bol vyrobený. Tento puristický, redukovaný, uhladený motocykel s jednoduchým názvom „Concept R 18“ je viac než len náznakom toho, čo sa k nám blíži v segmente cruiserov.

Koncept cruisera si uchvátil show v Concorso.

Koncept cruisera si uchvátil show v Concorso.

U BMW Motorrad sa už stalo akousi tradíciou, že dych vyrážajúce dizajnové štúdie prezentuje každý máj v Taliansku, na podujatí Concorso d’Eleganza Villa d’Este na brehoch jazera Como. Návštevníci tejto najexkluzívnejšej „súťaže krásy“ historických vozidiel a motocyklov boli posledné roky svedkami výnimočných dvojkolesových príspevkov od oddelenia dizajnu BMW Motorrad. Zahŕňali Concept Ninety na počesť originálneho R 90 S, Concept 101 v podobe šesťvalcového „baggera“ a R 5 Hommage – ktorý je poctou originálnemu a ikonickému modelu 1936.

+ Čítaj viac

Fanúšikovia prekvitajúceho segmentu cruiserov si so značným záujmom všimli dva fascinujúce motocykle na mieru, nedávno odhalené povestnými konštruktérmi v Japonsku a USA, ktoré oba disponujú prototypmi veľkého motora typu boxer od BMW Motorrad. Konštruktéri – CUSTOM WORKS ZON a Revival Cycles – dostali voľné pole pôsobnosti na vlastné interpretácie toho, ako by mal vyzerať vysokovýkonný motocykel na mieru s boxerom, a úžasné výsledky, pozorované v prípade modelov „Departed“ a „Birdcage“, ktoré nasledovali, si medzi nadšencami na scéne naliehavo vyžadovali odpoveď na jedinú otázku – ako by mal vyzerať a znieť skutočný, „ručne vyrobený“ stroj od BMW Motorrad?

+ Čítaj viac
Motocykel je tvojim najväčším doplnkom. Nie je to o tom byť najrýchlejší. “

Edgar Heinrich

vedúci dizajnu BMW Motorrad

Nuž, čakanie sa skončilo a, súdiac podľa nadšenej reakcie návštevníkov, ktorý ho videli (a počuli!) pri odhalení na 90. jubilejnom ročníku podujatia „Concorso“, Concept R 18 je stavaný na to, aby si získal srdcia a duše mnohých fanúšikov po celom svete, pre ktorých dedičstvo a história predstavujú dôležité faktory – a to aj v modernej interpretácii cruisera. Rovnako vzrušujúci je fakt, že BMW Motorrad bude v priebehu roka 2020 prezentovať sériovo vyrábaný motocykel typu cruiser, poháňaný motorom typu „veľký boxer“. Ak bude vyzerať a dávať výkon ako Concept R 18, potom si fanúšikovia motoriek na mieru zaručene prídu na svoje.

+ Čítaj viac
Máme za sebou históriu, pre ktorú by iné spoločnosti urobili čokoľvek a je fantastické, že ju môžeme zúročovať. “

Edgar Heinrich

vedúci dizajnu BMW Motorrad

Redukovaný a obnažený, štýl BMW Motorrad.

Redukovaný a obnažený, štýl BMW Motorrad.

Popas si oči na koncepte R 18 a je jasné, že túžba premeniť na skutočnosť číro emotívny, ručne vyrobený motocykel na mieru preniesla dizajnérov za inšpiráciou hlboko do minulosti značky. Bez pochýb títo talentovaní nadšenci – z ktorých sa mnohí „kutrú“ v bikoch vo svojom voľnom čase – určite splnili prísľub, ktorý bol pôvodne daný s odhalením R 5 Hommage v roku 2016, presne 80 rokov po debute legendárneho športového boxera. Pre tento segment však potrebuješ veľký motor, takže ak to 500cm³ jednotka originálneho R 5 (podľa moderných štandardov) nezvláda, potom najväčší motor typu boxer pre motocykel všetkých čias to určite dokáže.

+ Čítaj viac
Birdcage od Revival Cycles
Birdcage
Birdcage
Rear suspension from Birdcage
Detail view of the frame construction
View of the rear wheel with brake disc
Birdcage from behind and from above
Birdcage with engine and seat
„BMW sa už dávnejšie rozhodlo vytvoriť motorku reprezentujúcu dedičstvo s motorom typu veľký boxer.“ “

Michael Eder

BMW Motorrad Design

Redukovaný na absolútnu, číru podstatu.

Redukovaný na absolútnu, číru podstatu.

Ako očividne vzrušujúce premostenie medzi predtým spomenutým „hommage“ bikom a nastávajúcim sériovo vyrábaným motocyklom Concept R 18 disponuje v rovnakej miere zastúpenou prítomnosťou, postojom a prísľubom. Nepochybným stredobodom je veľký motor typu boxer – fyzicky oveľa väčší než 500cm³ verzia použitá v showbiku typu hommage a navrhnutý na rázne vystupovanie. Boli zvolené charakteristické lúčové kolesá (21” vpredu a 19” vzadu) tak, aby zodpovedali značným proporciám a celkovej orientácii tohto najnovšieho showbiku, ktorý vyžaruje postoj a prítomnosť. Modifikovaná predná časť a výfuk v tvare rybieho chvosta prispievajú k ním vyvolávanému feelingu ručnej výroby na mieru.

+ Čítaj viac

Nízky a dlhý, uhladený a umiernený, Concept R 18 je jednoducho nádherný so svojimi leštenými hliníkovými krytmi valcov, subtílnou farebnou úpravou motora, slzovitou nádržou a vidlicou a plochami s linkovaním so zlatožltým efektom v povrchovej úprave hlbokým, vrstveným lakom. Používajú sa iba tri úpravy kovových povrchov – tryskanie, lakovanie alebo leštenie – aby bola zaručená čistá, autentická atmosféra motorky, a ikonické pneumatiky s dezénom RILLE značky Metzeler majú na mieru vyrobenú vzorku dezénu a špeciálnu farebnú úpravu na bočných stenách. Ktokoľvek, kto pozná motocykle BMW z 50-tych rokov, spozná sedačku v štýle Pagusa, s reliéfnym logom a opracovanou oblasťou na koži.

+ Čítaj viac

Jednoduchá jazda, ktorá je potravou dušu.

Jednoduchá jazda, ktorá je potravou dušu.

Pohon s otvoreným kardanovým hriadeľom, zadné konzolové zavesenie, dvojitý karburátor Solex z vozidla BMW 2002, LED svetlomet inšpirovaný Boschom 50-tych rokov a namontovaný medzi nohami vidlice, neviditeľný spínač – zoznam nekončí a prechádzka okolo Concept R 18 (ako hrdo hlási plaketa motora) vyvoláva mnohé prekvapenia. Zaiste, ide o pokračovanie príbehu, ktorý sa začal s R 5 Hommage, avšak najvzrušujúcejšie je to, kam nás tento príbeh vedie – nie po ceste high-tech, ale individuálnejším, autentickejším a, dovolíme si povedať, emocionálnejším smerom. Čas spomaliť a vychutnať si výhľad navôkol?

+ Čítaj viac

Vybrané motocykle

spinner