1923.

1923.

Lepšie než lietanie.

Spoločnosť BMW začala ako výrobca lietadiel. Hneď prvý vyrobený motocykel sa stal skutočným míľnikom. Išlo o model R 32. Nešlo o obyčajný bicykel s motorom, ktorý bol vtedy štandardnom, no o úplne nový koncept motocyklu. Model mal špičkový koncept rámu a motor, ktorý bol skutočne súčasťou dizajnu.

+ Čítaj viac

Maj prehľad a buď viditeľný.

Spoločnosť BMW začala ako výrobca lietadiel. Hneď prvý vyrobený motocykel sa stal skutočným míľnikom. Išlo o model R 32. Nešlo o obyčajný bicykel s motorom, ktorý bol vtedy štandardnom, no o úplne nový koncept motocyklu. Model mal špičkový koncept rámu a motor, ktorý bol skutočne súčasťou dizajnu.

+ Čítaj viac

1924.

1924.

Brzdenie.

Jednoduchšie než kedykoľvek predtým.

Od začiatku výroby modelu R39 využíva spoločnosť BMW externú nožnú brzdu, ktorá sa vôbec prvýkrát začala využívať na zabrzdenie zadného kolesa. Tento spôsob nahradil bežnú klinovú nožnú brzdu. Jazdec tak získal možnosť brzdiť ešte jednoduchšie a bezpečnejšie.

+ Čítaj viac

1935.

1935.

Zlepšená stabilita a komfort jazdy.

Spoločnosť BMW je priekopníkom aj v oblasti technológie odpruženia. Prispeli k tomu turistický model R12 a športový model R 17, v ktorých boli vôbec prvýkrát použité hydraulicky tlmené teleskopické vidlice. Odľahčuje bežné pružinové vidlice a významne prispieva k zvýšeniu stability jazdy a komfortu jazdy.

+ Čítaj viac

1936.

1936.

Inteligentná konštrukcia s nízkou hmotnosťou.

Na športovom modeli R5 (500cc) spoločnosť BMW prvýkrát demonštrovala kužeľovito oválny trubicovitý rám. Inteligentná konštrukcia s nízkou hmotnosťou. Vysoko inovatívnou technikou výroby, ktorá nastolila trend ďalších rokov, je aj nový proces zvárania predstavený pri výrobe rámu. Výhody konštrukcie s nízkou hmotnosťou? Nízka hmotnosť umožňuje vysokú flexibilitu.

+ Čítaj viac

1955.

1955.

Vysoká stabilita jazdy. Viac komfortu.

Inovatívny podvozok s úplne kyvnou vidlicou spoločnosť BMW prvýkrát použila v rámci štandardnej výroby motocyklov v modeloch R 50 a R 69. Zabezpečuje vysokú stabilitu jazdy a dovtedy najlepší jazdný komfort. Optimálna odolnosť proti oslneniu je najviac oceňovaná jazdcami na postranných vozidlách.

+ Čítaj viac

1960.

1960.

Nepochybne najrýchlejší nemecký superbajk.

Prvý hydraulický tlmič riadenia v rámci štandardnej výroby motocyklov zabezpečuje maximalizáciu jazdeckej bezpečnosti. Prvýkrát bol namontovaný v modeli R 69 S, ktorý v tom čase predstavoval najrýchlejší nemecký superbajk. Tlmič riadenia sa dokonca pri nízkych rýchlostiach vypínal, čím sa zlepšila ovládateľnosť.

+ Čítaj viac

1961.

1961.

Úplne šité na mieru: príslušenstvo a doplnková výbava.  

Pre ľudí, ktorí svojej motorke BMW chceli ponúknuť osobnejší charakter, prišlo na trh špeciálne príslušenstvo a doplnková výbava od spoločnosti BMW Motorrad. V päťdesiatych rokoch sa do ponuky dostali ochranné tyče. Najprv boli len na predajniach, no od roku 1961 aj v továrňach. Dnes možno na prispôsobenie si svojho motocyklu BMW využiť široký rad príslušenstva a doplnkovej výbavy.

+ Čítaj viac

1973.

1973.

Dizajnová ikona s technológiou vlajkovej lode.  

Model R 90 S bol prvým, ktorý v rámci štandardu mal na prednom kolese namontovanú dvojitú diskovú brzdu. V rovnakej dobe sme v rámci radu /6 predstavili aj svetlo typu H4. Týmto krokom sme prispeli k zvyšovaniu bezpečnosti cestnej premávky.

+ Čítaj viac

1976.

1976.

Prvýkrát sme začali s montážou plne aerodynamického krytu už v rámci štandardu.

Model R100 RS je odrazovým mostíkom pre širokú škálu modelov využívajúcich nové poznatky v oblasti aerodynamiky získané vo veternom tuneli.
Výsledkom bol prvý plne aerodynamicky optimalizovaný kryt zavedený v rámci štandardnej výroby motoriek. Výhody nízkeho odporu vzduchu a nízkeho tlaku na helme pocítili najmä jazdci na veľkú vzdialenosť.

+ Čítaj viac

1978.

1978.

Prvá jazdecká kolekcia.

Na začiatku 70. rokov bolo pre nás dôležité, aby sme počas jazdy vyzerali štýlovo od hlavy až po päty, no aby to zároveň bolo bezpečné. V roku 1976 tak spoločnosť BMW Motorrad započala novú éru predstavením helmy s plným priezorom. V roku 1978 sa na trh v rámci doplnkového tovaru dostalo prvé kompletné jazdecké vybavenie. Naši dizajnéri a inžinieri sa aj naďalej zameriavajú na výrobu, bezpečnosť, funkcie a inovácie spojené s ležérnym vzhľadom.

+ Čítaj viac

1979.

1979.

Lepší pocit: vyhrievané rukoväte.

Spočiatku sa ľudia vyhrievaným rukovätiam smiali. Dnes sú však už nevyhnutnou vlastnosťou. Nepochybne zvýšili komfort a bezpečnosť jazdy, pretože sa dokázalo, že jazdci so zahriatymi rukami reagujú omnoho svižnejšie.

+ Čítaj viac

1980.

1980.

Dokonalé vibrácie.

Model R 80 G/S predstavuje prvé dvojvalcové cestovné Enduro, ktoré sa tak považuje za zakladateľa nového segmentu. Od tejto doby G/S reprezentuje neohraničené motocyklové dobrodružstvo. Je vybavený prvým jednostranným zadným kyvným ramenom pre veľké motocykle. V porovnaní s bežnými dvojitými kyvnými ramenami s rovnakou redukciou hmotnosti vyniká s torzovou, ktorá je až o 50 % nižšia. Vďaka tomu je možná rýchlejšia a jednoduchšia výmena zadného kolesa.

+ Čítaj viac

1981.

1981.

Dve prilby v jednej.

Prvá sklápacia motocyklová helma v sebe spája dve vlastnosti: jednoducho demontovateľná bradová časť helmu umožňuje použiť vo vysokých rýchlostiach alebo ako štandardnú helmu. Vďaka tomu tak helma zabezpečuje vysoké pohodlie a prevádzkový komfort.

+ Čítaj viac

1986.

1986.

Vodotesné motocyklové odevy.

Prvé Gore-texové motocyklové odevy od spoločnosti BMW nepochybne rozvírili rieky a spustili revolúciu v motocyklovom odvetví.

+ Čítaj viac

1987.

1987.

Paralever. Ďalšia fáza evolúcie v technológii odpruženia.

Dvojité kyvné rameno od spoločnosti BMW Motorrad s názvom Paralever v podstate eliminuje narúšanie odpruženia hnacími silami prevodovky. Prvýkrát bola technológia predstavená v modeloch R 80 GS a R 100 GS v roku 1987.

+ Čítaj viac

1988.

1988.

Svetová premiéra ABS pre motocykle.

BMW je prvým výrobcom na svete, ktorý v roku 1988 na motocyklový trh priniesol technológiu ABS pre motorky. Týmto krokom spoločnosť BMW stanovila nový štandard v motocyklovej výrobe. Od roku 2013 sú v štandardnej výbave technológiou ABS vybavené všetky motorky BMW.

+ Čítaj viac

Prvá digitálna motorová elektronika.

BMW K1 predstavuje vďaka aerodynamike míľnik vo výrobe motoriek. Prvýkrát tiež predstavuje digitálnu motorovú elektroniku. Riadiaca jednotka Motronic v sebe spája elektroniku v oblasti zapaľovania a vstrekovania, čím sa zabezpečuje maximálna účinnosť a splnenie požiadaviek regulovaného katalyzátora.

+ Čítaj viac

1990.

1990.

Prelomová environmentálna technológia motocyklov.

Regulovaný trojsmerný katalyzátor je od tohto roku možné objednať pre modely K ako špeciálne vybavenie pre digitálne motorové elektroniky. BMW je prvou spoločnosťou na svete, ktorá začala s ponúkaním regulovaných katalyzátorov pre motocykle. Od roku 2000 je celý modelový rad BMW Motorrad vybavený regulovaným katalyzátorom už v rámci štandardnej výbavy.

+ Čítaj viac

1993.

1993.

Kratšia brzdná dráha.

BMW R 1100 RS je prvým štandardne vyrábaným motocyklom s predným odpružením Telelever spojeným s kyvným ramenom zadného kolesa Paralever. Technológia Telelever tu pôsobí ako mechanický systém proti ponoreniu a poskytuje optimálnu stopu aj pri maximálnom brzdení. Spolu s technológiou ABS sa tak starajú, aby sa opäť výrazne znížila brzdná dráha.

+ Čítaj viac

1998.

1998.

Svetovo prvé dvojité svetlomety s elipsovitou technológiou.

Vôbec prvé dvojité svetlomety s elipsovitou technológiou zavedené v rámci štandardnej výroby motocyklov zabezpečujú zlepšenú mieru osvetlenia vozovky.

+ Čítaj viac

2004.

2004.

Prvý elektronicky regulovaný rám.

Systém elektronického nastavenia podvozku (ESA) predstavuje elektronickú inováciu sériovo vyrábaných motocyklov BMW. Prvýkrát sa táto technológia objavila pri modelu K 1200 S a dnes je už dostupné naprieč našim radom dvojvalcových, štvorvalcových a šesťvalcových motoriek. ESA umožňuje elektronickú úpravu nastavenia odpruženia jednoduchým stlačením tlačidla na základe jazdnej situácie a stavu zaťaženia. Ide o ideálnu možnosť v prípade meniacich sa podmienok na cesta. ESA ponúka jazdcom špičkové charakteristiky tlmenia, optimalizovaný výkon a najvyššiu možnú mieru jazdnej bezpečnosti.

+ Čítaj viac

2005.

2005.

Bezchybné spojenie.

Technológia CAN-Bus v v spojení s jednodrôtovým systémom (SWS) spoločnosti BMW Motorrad predstavuje koncept dátového prepojenia, ktorému stačí jedna dátová linka. Výhodou v porovnaní s prepojením jednotlivých bodov je výrazne širší rozsah funkcií pri omnoho nižšom káblovom zaťažení. Medzí ďalšie výhody digitálneho prenosu dát patrí zníženie hmotnosti, vysoká imunita pred rušením, maximálne diagnostické možnosť a väčšia informovanosť jazdca.

+ Čítaj viac

2010.

2010.

Adaptívne svetlomety.

BMW je prvým výrobcom motocyklov, ktorý ponúka adaptívne svetlomety špeciálne pre už vyrobené motocykle. Ide o svetlo, vďaka ktorému je jazda na motorke pri stmievaní alebo v noci bezpečnejšia, pretože sa stará o osvetlenie cesty aj jej rohov.

+ Čítaj viac

2014.

2014.

Prvý elektrický Maxi-Scooter.

Vďaka evolúcii BMW C môžeš využívať mestskú mobilitu budúcnosti už dnes, pričom nemusíš brať ohľad na žiadne kompromisy. Elektrický maxi skúter v sebe spája udržateľnosť, dynamiku a všestrannosť. Výkonný plne elektrický pohon ťa rýchlo dostane do cieľa bez akýchkoľvek emisií či hluku. Maximálny jazdecký výkon, priateľskosť k životnému prostrediu a inovatívna technológia. Evolúcia C je vytvorená s cieľom poskytovať zážitok z jazdy na motorke bez kompromisov.

+ Čítaj viac

Safety 360°.

Bezpečnosť si vyžaduje konať. Slová nestačia.

Zisti viac

Technológia podrobne.

Všetko zo zákulisia motocyklov BMW.

Zisti viac

Viac príbehov, ktoré by ťa mohli zaujímať.

spinner